Een speeltuin zonder bommen 3 Nederlander en Brit komen om het leven bij drama in Tirol SYRIË ONDERGRONDS Het kleine 'reuzenrad' draait ge staag zijn rondjes. De echo van vrolijke kinderstemmetjes weer galmt door de tunnels. De lichtjes en muurschilderingen in de kel der staan in schril contrast met het grauwe puin vol dood en ver derf boven de grond. Veilig buitenspelen is een uni verseel kinderrecht. Dat recht wordt een half miljoen Syrische kinderen ontnomen. Ze wonen in een gebied dat onder vuur ligt. Ze hebben nauwelijks eten en drin ken, geen medicijnen, en geen plek meer om veilig te spelen. Hun leven is een 'eindeloze nachtmerrie', zegt UNICEF-di- recteur Anthony Lake. „Kinderen worden gedood of raken gewond. Velen zijn te bang om naar school te gaan of om te spelen." Alleen al in Oost-Aleppo, waar het regeringsleger dit weekend een belangrijk deel op de rebellen heroverde, zijn too.ooo kinderen afgesloten van de buitenwereld. Bij gebrek aan veilige ruimtes zijn in kelders ziekenhuizen, scholen en speelparken ingericht. In me nig andere belegerde stad is het niet anders. Yaseen, vierdejaars student ar chitectuur, trok zich het lot van de kinderen aan. Samen met vrij willigers bouwde hij onder zijn stad, die UNICEF liever geheim houdt, Land of Childhood - 'land van de jeugd'. Ze groeven gangen om kelders met elkaar te verbin den, verzamelden speeltoestellen uit de ruïnes van de stad. Yaseen: „We wilden de tunnel, die wordt gelinkt aan aanvallen, angst en horror, ombouwen naar een ge zellige plek waar kinderen graag doorheen lopen." Abdulaziz (10) verloor zijn va der in de burgeroorlog. „Van mijn moeder mag ik niet op straat spe len. Nadat ze hoorde dat deze plek ondergronds is, mag ik hier spe len." De trip van een groep Nederlandse snowboarders in de Oostenrijkse bergen eindigde dit weekend met twee doden en twee gewonden. Whoeeeem! Dat is het geluid dat snowboarders horen als zij in het Fer- walltal compleet worden verrast door een lawine. Vier mensen belanden onder de sneeuw. Omdat het gebied, niet ver van het Tirolse wintersport dorp ObergurgI slecht mobiel bereik heeft, snellen twee groepsleden het dal in om de hulpdiensten te bellen. De rest van de groep graaft naar de slachtoffers. Voor de 22-jarige Bart Bongaards - geboren en getogen in 's-Gravezande, in het Westland, woonachtig in Mün- chen - komt de hulp te laat. „Hij is niet gestorven door verstikking, maar aan de verwondingen die hij heeft opgelo pen door de rotsen", verklaart de Ne derlandse berggids Boris Textor. Hij is volgens de Koninklijke Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV) een kenner van dat gebied en sprak met de lokale autoriteiten over het ongeval. De politie in het Oostenrijkse Sol den bevestigt een tweede slachtoffer van de lawine: gisteren bezweek een Brit, woonachtig in Zwitserland, aan zijn verwondingen. Hij vergezelde de Nederlandse groep snowboarders. Het forum voor snowboarders We- Powder schrijft dat de groep onder lei ding stond van de bekende snow- boardgidsen Irian van Helfteren en Bas Elhorst. Beiden wonen al jaren in Oostenrijk en zijn in het bezit van meerdere diploma's. Ze hebben we reldwijd aan topwedstrijden meege daan. In 2013 was Van Helfteren de eerste Nederlandse snowboarder ooit die deelnam aan de Freeride World Tour. „Van Helfteren ligt met botbreu ken in het ziekenhuis, maar is buiten levensgevaar", zegt Textor. Een andere Nederlander ligt nog wel in het zie kenhuis en is mogelijk nog in levens gevaar. De groep, die deels via Facebook contact met elkaar had gelegd om sa- Dit lijkt echt een kwestie van botte pech q: 0 men op reis te gaan, bevond zich op het moment van de lawine op zo'n 3.000 meter hoogte. Zij waren op split- boards op weg naar boven. „Dat is een snowboard dat je over de lengte in tweeën kunt splitsen om naar boven te komen. Als je boven bent, kun je er daar weer één snowboard van maken waarop je naar beneden kunt", legt Bert Romani van de Nederlandse Ski Vereniging uit. Volgens de Nederlan der, die de instructeurs kent, gaat het hier om 'echte profs'. „Toeristen heb ben zulke boards niet." „Die jongens weten echt waar ze mee bezig zijn", bevestigt ook oprich ter van het Nederlandse kenniscen trum over lawines Rolf Westerhof. Volgens de directeur van de in Leek gevestigde Stichting Snow Safety Center viel het lawinegevaar mee. „Dit lijkt echt een kwestie van botte pech." Dat beaamt ook Romani. „Dit zijn geen avonturiers, maar dat is nog steeds geen 100 procent garantie dat het goed gaat. Nul risico bestaat niet." In 's-Gravezande is het nieuws over de dood van Bart Bongaards als een bom ingeslagen. „Het is te bizar voor woorden", zegt Irenka van Vliet. Zij kent Bart goed van korfbalclub ONDO in het dorp en gaf samen met hem training. „Het was een hele lieve en slimme jongen. Hij woonde dan wel in München, maar als hij in Nederland was, kwam hij altijd even langs op de club. Hij was onwijs betrokken, 22 jaar pas. Echt veel te jong, ongelooflijk." In de winter trok Bongaards zijn skipak aan en gaf hij les, terwijl hij in de zomermaanden zijn eigen in- en verkoopbedrijf runde. maandag 28 november 2016 Tonny van der Mee Rotterdam/Damascus Ervaren snowboarders overvallen door lawine Marcia Nieuwenhuis Fred Vermeer 's-Gravezande/Sölden Rolf Westerhof van Stichting Snow Safety Center DUITSLAND OOSTENRIJK ZWI ITALIË ObergurgI Hulp diensten op de plek des on- heils vlak bij Ober gurgI. FOTO DANIEL Bart Bongaards FOTO INSTAGRAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3