Dood en leven Het gaat slecht met de grutto Medicijnresten duur voor apothekers L 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Opeens valt mijn oog erop. Drie vliegenzwammen. De spreekwoordelijke paddenstoel van kabouter Spilleb een, rood met witte stippen. Ie mand was overigens zo vriendelijk te vertellen dat het een vliegen- zwam is. Ik ken ze vooral uit de verhalen. Voor zover ze dan een naam krijgen, waait die naam weer even gemakkelijk weg als het zand waarop ze groeien. Vluchtige kennis die nooit in de werkelijk heid wordt getoetst. Kijk een vlie- genzwam! hoefik nooit te zeggen. Bij ons in de polder zie je ze im mers niet. Ik ben op één van die plaatsen waar de weg de grens vormt. Waar de klei geleidelijk overgaat in zand en bosrand. Daar zie je ze plotse ling. Betoverende verschijningen in een grensland. Aan de rechterkant van de weg markeren de betonnen palen met slordige elektriciteitsleidingen en de lichtelijk hysterische wanorde lijkheid het Belgische domein. Terwijl links een onzichtbare hand iedereen heeft gedwongen tot eenvormige ordelijkheid: de Nederlandse ruimte. Bijzonder hoe zoiets als een landsgrens het beeld kan bepalen. De mensen en de natuur zijn daar doorheen geweven. Ook de taal vloeit zacht langs landsgrenzen, met in de taal van de streek kleine verschillen. Ze zijn veel minder strikt in te delen. Ze zijn net als de kleideeltjes meegenomen door stromen water en lucht en hier be land waar zij de bodem vruchtbaar vonden. Zolang grootouders en ouders zich veilig en geborgen we ten, is dit hun grond. Soms roept het avontuur of knelt de beperking en worden mensen opgepakt en meegevoerd naar nieuwe oorden. Net als de kiezels in een rivier ligt hun begin vele kilometers ver der en hebben soms barre omstan digheden ertoe geleid dat ze aan andere oevers verschijnen. Ik realiseer me dat het vooral de dode materie is, zoals elektrici- teitspalen, wegen en huizen die de strikte grens volgt. Terwijl de le vende zaken verweven en verbon den zijn op vele manieren. Bijzonder hoe zoiets als een landsgrens het beeld kan bepalen DESTELLING Vandaag: Een telefoon hoort niet in het verkeer Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ZWARTEPIETEN&ISCUSSIE STEE&S <3RlMMI(3ER Mediawijze klas van Zeeland Rijtestlocaties CBR sluiten later Aanhoudingen na achtervolging De nationale telling leverde dit jaar 4000 jongen op, terwijl er 11.000 vogels zijn die de gruttostand op peil moeten houden. Een 'drama tisch' broedseizoen, zegt Vogelbe scherming Nederland. Ook andere weidevogels hollen in aantal ach teruit. Oorzaken: klimaatverande ring en intensieve landbouw waar door weidevogels te weinig be schutting en voedsel vinden. De problemen voor de grutto ontstaan onder meer door het te vroeg maaien van graslanden. Ook zijn de gebieden te droog en bevat ten ze te weinig bloemen. Grutto's kunnen niet aan voedsel komen als de grond te hard is. Het Zeeuwse Landschap sloeg vorig jaar al alarm. De gruttostand is sinds de jaren ne gentig gehalveerd. In de Yerseke Moer zaten vorig jaar honderd pa ren, net zoveel als in de rest van Zeeland. Er kwamen door de droogte ook geen jongen bij. De grutto, vorig jaar gekozen als Natio nale Vogel van Nederland, kreeg volgens de Vogelbescherming dit jaar nog een extra tegenslag te ver werken. Eind mei zorgden zware onweersbuien met hagel ervoor dat De gruttostand is sinds de jaren negentig gehalveerd opgroeiende kuikens het niet altijd redden. De Vogelbescherming vreest dat er in Nederland slechts 1500 grutto's overblijven. Het Zeeuwse Landschap hamert al jaren op maatregelen. Nederland is weidevogelland nummer één in Europa. De overheid doet echter te weinig om de weidevogels te be schermen, zeggen de natuurorga nisaties. De Vogelbescherming diende begin deze maand zelfs een klacht in tegen de Nederlandse overheid. Reden is het plan van staatssecretaris Martijn van Dam (Economische Zaken) om geen geld beschikbaar te stellen voor weide vogelbeheer. De enige hulp komt momenteel uit Brussel. Zo stelde de EU recent twee ton beschikbaar voor de Zeeuwse operatie 'red de patrijs'. N atuurbeschermingsorganisaties, een anoniem fonds en de provincie leggen samen nog eens twee ton op tafel. Het project moet voorkomen dat de al zo goed als verdreven pa trijs totaal van het boerentoneel verdwijnt. Acht Schouwse boeren geven de patrijs meer leefcomfort in een 500 hectare groot akker bouwgebied tussen de Oosterschel- dekering en de Schelphoek. Ze la ten onder meer stoppels van tarwe staan zodat de vogels voedsel en be schutting vinden. Andere akkervo gels zoals de veldleeuwerik, gras pieper en gele kwikstaart zullen daar ook van profiteren. Net als de grutto is de patrijs, die zich in kleinschalig agrarisch land schap thuisvoelt, sinds de jaren ze ventig bezig aan een vrije val. Zo'n 95 procent van de patrijzen is ver dwenen door schaalvergroting en intensievere teelten in de land bouw. Van de miljoen patrijzen zijn er nog 10.000 broedparen over. Zee land telt nog 1000 tot 2000 broed paren. ?^i VLISSINGEN Zeeland en Flevo land zijn de enige provincies in Ne derland waar geen enkele ge meente het medicijnafval voor de apotheek ophaalt en verwerkt. Dit blijkt uit onderzoek van de apothe kersorganisatie KNMP. Er loopt sinds kort een pilot in Veere, Vlissingen, Middelburg en Goes. Apothekers moeten daar wel zelf het medicijnafval wegbrengen. „Dit is in strijd met de Wet Milieu beheer. Er is vermoedelijk geen ge meente die hier op handhaaft, maar het geeft aan dat de wetgeving en de praktijk niet op elkaar aanslui ten', zegt voorzitter Gerben Klein Nulent van de KNMP. In 45 procent van de Nederlandse gemeenten draait de apotheker op voor de kosten van de inzameling en verwerking van medicijnresten. Hulst staat op 5 in de toptien van Nederlandse gemeenten waar apo thekers de meeste kosten maken (3200 euro per jaar). „Dit geld gaat ten koste van de farmaceutische zorg aan de pa tiënt", concludeert KNMP-voorzit- ter Klein Nulent. Staatssecretaris Dijksma wil dat gemeenten hun verantwoordelijk heid nemen. Het correct verwerken van medicijnafval voorkomt dat medicijnresten in het oppervlakte en grondwater terechtkomen. maandag 28 november 2016 Reageer op pzc.nl Zaterdag: De serie 'Als de dijken breken' maakt mij ongerust 610 reacties j— VLISSINGEN Groep 8 van CBS De Wissel uit Vlissingen is de meest mediawijze klas van Zeeland. De klas heeft de provincieprijs gewonnen tijdens de zesde editie van Media- Masters. De MediaMas- ters Game is het grootste mediawijsheidproject van Nederland voor groep 7 en 8 en is een vast on derdeel van de Week van de Mediawijsheid. Beide zijn initiatieven van Me- diawijzer.net. Een record aantal van 150.000 leer lingen deed dit jaar mee. VLISSINGEN Het CBR sluit de rijtestlo caties in Terneuzen en Middelburg toch niet per 1 december 2016. In sep tember maakte het CBR bekend dat er vanaf dan alleen nog in Goes een rijtest kan worden ge daan. Na protest besloot het CBR de locaties ge faseerd te sluiten. De lo catie in Middelburg sluit op 1 april 2017, Terneuzen op 1 juli 2017. TERNEUZEN Drie mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond 2.30 uur aangehouden op het Stadhuisplein in Terneu zen omdat ze met een hoge snelheid dwars door het uitgaansgebied Tijdens de achtervolging werden snelheden van boven de 100 kilometer per uur bereikt en de be stuurder schakelde zijn verlichting uit. De drie in zittenden, een 21-jarige man met een onbekende woonplaats, een 23-ja- rige man uit Terneuzen en een 22-jarige man uit Axel, zijn aangehouden. Deel 3: De Trollen koning O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 2 december 8 710114 003423 Het gaat slecht met de grutto, ook in Zeeland. De neergang van de weidevogel is al jaren aan de gang. Frank Balkenende Vlissingen Grutto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2