20 ZE Officier van justitie voor havens in Zeeland en West-Brabant Om criminele activiteiten in de haven terug te dringen, werkt Gunnar van der Hofstede als speciale havenofficier van justitie in Zeeland en West-Brabant. Je zult als beveiliger of haven werker ineens tegenover een stel gewapende drugssmok kelaars staan. Dat wil je niet meemaken. Het speerpunt van ons werk is: zorgen voor een veilige haven." Gunnar van der Hofstede heeft sinds maart dit jaar de havens in Zeeland en West-Brabant onder zijn hoede. Het Openbaar Ministe rie probeert met het aanstellen van een speciale havenofïicier meer grip te krijgen op de opspo ring van onder meer de smokkel van drugs. Het verzamelen, ver binden en delen van informatie is daarbij de basis. Bij de douane in Vlissingen komen alle signalen binnen bij een SOZ team (Samen werking Overeenkomst Zeeland) waarin politie, douane en mare chaussee samenwerken. Overvallen Vertegenwoordigers van verschil lende opsporingsdiensten komen geregeld bij elkaar en bespreken wat ze hebben gehoord en wat hen is opgevallen. „Bijvoorbeeld een chauffeur van een vrachtwagen die is overvallen of mensen die al wandelend zijn aangetroffen op het haventerrein." Maar het kan ook informatie zijn van buiten de grote zeehavens: „Als we een tip krijgen van een ha venmeester van een jachthaven, dat iemand op wel heel vreemde tijden uitvaart, proberen we sa men meer informatie over dat schip en de bemanning te krijgen. In het verleden kwamen die signa len ook binnen, maar die bleven dan vaak liggen en verdampten." Informatie vergaren en verede len. Dat is de manier waarop hij succes hoopt te hebben. Want veel meer agenten erbij, dat zit er niet in. „We moeten roeien met de rie men die we hebben." Hij tekent daar wel bij aan dat er versterking komt als dat nodig is. „Als we concrete informatie heb ben dat er vannacht in Terneuzen coke wordt gelost, kan ik genoeg mensen krijgen om in te grijpen." Het op heterdaad betrappen van drugssmokkelaars is nog niet een voudig. „We kregen een tip over een partij cocaïne aan boord van een schip in een Zeeuwse haven. Wij zoeken, maar vonden niets. We namen weer contact op met de tipgever en hij zei, 'het ligt daar echt'. Wij terug aan boord, maar weer niets zodat het schip mocht vertrekken. Uiteindelijk vond de douane van een Engelse haven die partij, een sporttas met veertig kilo. Want die coke zat achter en onder een lading, waar wij hier niet bij konden", vertelt Gunnar van der Hofstede. „Veertig kilo in een sporttas zien we vaak. Weet je waarom? Dat is zo ongeveer het maximum dat een stevige kerel kan dragen. Een tas van veertig kilo in elke hand." Drugshond Met het verhaal over de tas geeft Van der Hofstede maar aan dat er wel informatie binnenkomt over drugssmokkel, maar dat het lang niet altijd lukt om direct succesvol te zijn. Hij vertelt ook dat hij nog niet zo lang geleden aanwezig was bij het doorzoeken van een ver dacht schip. „Maar dat was wel ruim twee voetbalvelden groot. En coke kan je overal verstoppen ter wijl een drugshond na een half uur zoeken een pauze moet ne men." Ook kan hij niet eindeloos een schip langs de kade laten liggen. „Want we moeten ook rekening houden met de economische be- A Gunnar van der Hofstede moet de criminaliteit in de Zeeuwse havens bestrijden, foto lex de meester Als we concrete informatie hebben dat coke wordt gelost, kan ik genoeg mensen krijgen om in te grijpen langen." Om die reden, vervolgt hij, moet telkens een afweging worden gemaakt. „Gaan we het schip op, of kijken we wie van het schip komt. En als we voor die laatste oplossing kiezen, wanneer grijpen we dan in?" Hij heeft geen flauw idee hoe veel coke via de Zeeuwse havens Europa binnenkomt. „De politie gaat er voorzichtig vanuit dat we tien procent pakken. Maar of dat klopt? Het is moeilijk in te schat ten." Sinds hij aan de slag is als haven- officier heeft hij één zaak overge dragen aan de rechtbank: de invoer van meer dan duizend kilo coke via een bedrijf in Sint Philipsland. Van der Hofstede geeft aan dat er mogelijk nog meer zaken aan zitten te komen. Details geeft hij niet. „Maar we zijn bezig, op basis van alle informatie die binnen komt en gedeeld wordt door poli tie, marechaussee, douane en an deren." PZC ONLINE Max Verstappen heeft in 2 races nog maar een keer laten zien dat hij de toekomstig wereld kampioen is. 2keervanaf achter naar voren. maandag 28 november 2016 'Op een groot schip kun je overal cocaïne verstoppen' Emile Calon en Theo Giele -Gunnar van der Hofstede UW REACTIE 'Wat denk je van de hel waarin dit meisje leeft?', schrijft Everdina Hooger- huis op de facebookpagina van de PZC. Ze reageert op het bericht over een man die voor de rechter moet verschijnen op verdenking van betaalde seks met een minderjarige prostituee. Hij zou niet hebben geweten dat ze nog 17 was. 'Ze zal vast niet vrijwillig met ge trouwde mannen 'op pad gaan'. De man en zijn vrouw waren tijdelijk uit el kaar toen het gebeurde. Rudy Prager: 'Wat een zie lige man... wij hebben ook wel eens een break, maar dan helpt een goed ge sprek vaak.' TWITTER @Mike0709 Mike Kaandorp ONLINE TOP-5 1. Binnen 1 minuut een paar duizend euro euro verdiend 2. Mysterie rond beeld in Goese binnenstad 3. 'Het moet klaar zijn met het gedonder in Hulst' 4. Klant minderjarige pros tituee 'leeft in een hel' 5. Auto in sloot langs N61 Kijk op www.pzc.nl of Cj @pzcredactie fj facebook.com/depzc I®) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20