i rif *70 14 VINCENT LUISTERT RADIO CABARET VRIJDAG VS. SANDIFORT Radio ïo's Top 4000, Veronica's Top 1000 Allertijden, De Evergreen Top 1000, de Top 100 van de Lage Landen, de Arrow Rock 500, de Hart Ziellijst, de Top 2000 en... de Nationale Top too op NPO Sterren NL. Ooit van Django Wagner ge hoord? Ik niet, vastgeklonken aan oude, eli taire platforms als ik was. Hij staat op num mer 32, met zijn klassieker Kali. 'Kali, Kali, ik mis je Kali, Kali, Kali, ik hou alleen van jou.' Gezellig, accordeon, echte goeje piraten- sound. Of ken je Jij Krijgt Die Lach Niet Van Mijn Gezicht van John de Bever? Nou John, daar zou ik niet zo zeker van zijn, je komt een heel eind. NPO Sterren NL organiseert de Nationale Top 100 al voor de zesde keer. Dat is al die tijd langs me heen gegaan. Er zijn tegenwoordig ook zoveel radiozenders: je ziet door de lijstjes de muziek niet meer. Het is een publiek station, Sterren NL, van AVROTROS, uitzendend via DAB+ en internet. Het klinkt zeer professioneel en het wordt bedeejayd door grote namen als Corné Klijn en Daniel Dekker. „De beste muziek van eigen bodem." Het Dorp natuur lijk, Het Dorp staat in alle Nederlandse lijs ten. Don Mercedes, Rocky. Als 8-jarige was ik door dat lied tot tranen toe geroerd. 'Rocky ik ben zo bang om nu al te sterven, en wat hierna dan komt...' Anita Meyer, Why tell me Why. Precies, dat vraag ik me nou ook af. Why? Waarom deze krankjorumme lijst? Henk Westbroek, Wolter Kroes, Ramses Shaffy, Hazes natuurlijk, veel Hazes. The Cats, Gordon, die vanavond in het Concert gebouw zijn zangcarrière tot een goed einde hoopt te brengen, Sieneke, sjalalie sjalala, Gert en Hermien, tralalalie tralalala, Henk Wijngaard, Frans Bauer, Shocking Blue, Luv, Pussycat, Hanny, Maar Vanavond Heb Ik Hoofdpijn. Ik acht dat niet uitgesloten. Ik word bevangen door het gezellige Op Losse Groeven, Op Volle Toeren, Muziekfeest Op Het Plein-gevoel. Hier horen wij wat TROS-stichter Joop Landré in 1964 bedoelde toen hij zei: „De TROS wordt opgericht om dat een groeiend aantal Nederlandse burgers zich niet thuisvoelt in het gesloten politiek en religieus bestel." Een eigen huis, een plek onder de zon, dat is Sterren NL. Quote van de dag Ik ben nog nooit naar een plastisch chirurg geweest om aan mezelf te laten sleutelen Vereist wint Camaretten Twee keer best gekleed De wereld volgens kleinkunstenaars Remko Vrijdag en Martine Sandifort is één grote hindernisbaan vol moedwil en misverstand, waarin niets is wat het lijkt. Het affiche van de nieuwe show van ca baretiers Remko Vrijdag (44) en Mar tine Sandifort (46) oogt als zo'n ouderwetse va riétéposter waarop de artistieke verdiensten van beide artiesten extra worden gememoreerd: 'Be kend van onder meer Koefnoen, Dokter Corrie en de Vliegende Panters...' „Mensen kennen Dokter Cor rie van tv, weten dat Remko bij de Vliegende Panters speelde en Marco Borsato en Mark Rutte persifleert en dat ik ooit een duo vormde met Alex Klaasen. Maar Remko Vrijdag en Martine San difort. Dan zie je veel mensen toch een moment peinzen", zegt Sandifort. Vrijdag vs. Sandifort luidt de bondige titel van hun derde show. Hun meest toegan kelijke, vinden ze, waarin ze voor de eerste keer met schrijvers sa menwerkten. Absurde humor Gelukkig blijven ze volop verrassen met hun verbeelding van het kleine en grote menselijk ongemak, gemarineerd in absurde humor en authentieke observaties. Kwaliteiten die door regisseur Kees Prins (Jiskefet) ten volle worden uitgebuit. Een prachtig voorbeeld is de Marokkaanse psychiater, die zijn cliënte toebijt: 'Wat is jouw pro bleem?' Vrijdag: „Er was het idee van de ene Marokkaan die tegen de andere zegt: 'Ik heb twee kaarten voor de Matthaus Pas sion. Gaan we samen met de Volvo en de golden retriever." Sandifort: „Daar kwamen we niet uit. Een van onze schrijvers suggereerde om er een Marok kaanse psychiater van te maken, die in zijn praktijk Schubert draait. De straattaal - 'Wat is je probleem?' - blijft, maar je krijgt een volkomen ander ef fect." Vaak leggen ze hun oor te luis teren in het café of de super markt. Vrijdag: „Met Ellen en Jantine spelen we twee Rotter damse volksvrouwen. Die ont stonden op basis van de kreet 'Daar ben ik heilig van over tuigd', die je dikwijls opvangt. Die vrouwen kletsen met zo'n lekker Rotterdams accent. Met zo'n licht verongelijkte toon, want vaak deugt er in hun ogen niks van." Sandifort: „Ze praten over een gemeenschappelijke kennis die aan kanker is overle den. 'Een schat van een mens, maar ze heb er niet voor gevoch ten, hè.Heerlijk om te spelen, maar ook moeilijk. Je laveert Veel mensen denken dat cabaret uitsluitend om te lachen is tussen herkenbaarheid en absur disme." Vrijdag: „Die mensen moeten van vlees en bloed zijn, maar tegelijk over de top. Je moet ze echt bloedserieus spelen. Wij veroordelen onze types niet. En we denken nooit: 'Dat type zet ik eens lekker vet aan." Ze hebben de laatste tijd wei nig 'weglopers', constateren ze tevreden. De humor van Vrijdag en Sandifort leidde in het verle den soms tot vertrekkende be zoekers, bij wie een fabuleus flauwe woordspeling als 'Het is geen vervelende mie, maar leu kemie' in het verkeerde keelgat schoot. Schaamteloos Vrijdag: „In een vorige show speelden we Trutje en Mietje, twee oudere zussen van wie de een dood wilde. Omdat de huisarts er niets van wilde weten, gingen ze zelf aan de slag." Sandifort: „Plastic zak over het hoofd, smoren in een kussen, uitlaatgassen.Maar het lukte gewoon niet. Dan zag je iemand vertrekken. Niet briesend hoor, maar je voelde wel: daar zit een pijnlijk plekje. Vrijdag: „Veel mensen denken dat cabaret uitsluitend om te la chen is. Van die voortdurende 'veramusementering' word ik wel moe. Als je naar cabaret gaat, moet je tegen een stootje kun nen." Sandifort: „Desnoods ga je een potje zitten janken. Prima." Hun personages zijn geman keerd en dobberen, net als wij, willoos op golven, schuimend van moedwil en misverstand. In Vrijdag vs. Sandifort - een ju weel van een voorstelling - ko men ze allen voorbij. Geestig, maar evenzeer ontroerend en soms angstig herkenbaar. Waar ze zelf het meeste ple zier aan beleven? Sandifort: „Als alle remmen losgaan en het schaamteloos wordt." Vrijdag: „Heerlijk. En voor jezelf ook bevrijdend." maandag 28 november 2016 Sterren Reageren? vincent@persgroep.nl —Paris Hilton zegt in een interview heel lekker in haar eigen vel te zitten. CABARET Pieter Vereist heeft de 51ste editie van het Cameretten Festival gewon nen. Met zijn spannende op komst grijpt hij zijn publiek di rect bij de klad den, volgens de jury. „Hij vertelt geen verhalen, hij beeldt ze uit." MODE Zayn Malik (23) is door de le zers van de Britse versie van mannenblad GQ verkozen tot best geklede man van Groot- Brittannië. Het voormalig lid van boyband One Direction is de eerste man ooit die twee keer met de titel aan de haal gaat. Je moet wel tegen een stootje kunnen' Arno Gelder Remko Vrijdag en Martine Sandifort: geestig, ontroerend en soms angstig herkenbaar, foto bob bronshoff 44 —Remko Vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14