Halina Reijn Gert-Jan Segers, onbekend gezicht van de Christenunie v hoteldeal.nl 13 Ons bestaan is spannend en uniek, maar het ontwortelt en vermoeit ons ook ER EVEN TUSSENUIT? PVV neemt afstand in de peilingen (.088-0331543 Met slaperige ogen staan mijn colle ga's op het toneel van theater Odéon in Parijs. Ze zijn net aangekomen uit New York waar ze Kings of War hebben gespeeld, een voorstelling van Ivo van Hove gebaseerd op drie Shakespearestukken over leider schap en macht. Terwijl Trump het land in zijn greep kreeg, ston den de acteurs van Toneelgroep Amsterdam op het podium van het gerenommeerde BAM thea ter in New York en bewezen ze nog maar eens de actualiteits waarde van toneel. The New Yorker schreef erover: 'There was more to be learned on stage about the political drama unfolding in the country than there might have been from reading any amount of analysis in The Upshot, or watching any quantity of coverage on CNN.' Nu moeten we een andere hit show van Ivo, The Fountainhead, gebaseerd op het gelijknamige boek van Ayn Rand, te berde brengen. Godzijdank eerst een doorloop en morgen pas een uit verkochte zaal. „Ik heb het gevoel dat ik lsd heb geslikt", sist Robert mij toe in de coulissen. „Ik zie de zelfde mensen, maar in andere kostuums, vreemde teksten uit spreken. 24 uur geleden was hij nog Richard de Derde." Hij wijst naar acteur Hans Resting. „En nu Gail Wynand, wie snapt het nog?" Wij zeker niet. Die avond vie ren we mijn 41ste verjaardag in een grijzig café. Er is een roze prinsessentaart, ballonnen, champagne, een versierde hotel kamer en cadeaus. Ik ben oprecht kalm, dankbaar en gelukkig, zo anders dan een jaar geleden toen ik mijn veertigste vierde in een roes van hysterie, paniek en vreugde. eerste echte opvoering van The Fountainhead in Parijs, stapt Ivo mijn kleedkamer binnen. Hij komt ingevlogen vanuit Londen, waar de Britse versie van zijn Da vid Bowie-project Lazarus in pre mière is gegaan. „Kun je je eigen succes nog bevatten?" Hij wuift het weg, pakt een kam, fatsoeneert zijn haar en begint te ratelen over het te spelen stuk. Hij vraagt zich af hoe de voorstel ling zal vallen in Parijs en wil weten hoe mijn verjaardag is. Na afloop worden we bedolven onder enthousiaste reacties. „It's my first Ivo!" deelt een blozende man mij mee alsof hij net ont maagd is. „Incredible, I cannot believe it, genius!" Wat is het toch dat mijn baas zo'n wereldhit is geworden? Wat brengt hij te weeg wat we in Nederland in middels als vrij normaal be schouwen, maar in het buiten land als revolutionair en com pleet overdonderend? de bar in een of ander sober ho tel, over het nomadenbestaan. Het is spannend en uniek, maar het ontwortelt en vermoeit ons ook. Het jaagt ons op kosten en stuurt ons van land naar land, maar zodra we de foyer in lopen en praten met het publiek, ver dwijnen onze klachten en besef fen we de relevantie van de voor stellingen, en de enorme be hoefte die er is aan toneel dat raakt, verontrust, ontroert, ver bijstert en vermaakt. Volgende week staan we in good old Am sterdam, vijf minuten fietsen van mijn huis. Nog even genieten van de romantiek in de stad der liefde. Op het ChristenUnie-congres heeft iedereen de hele zaterdag ochtend zitten klappen: voor de kandidaat-Kamerleden, voor de dagvoorzitter en voor de zangeres en zanger met gitaar, die ook de partijleden aan het zingen kregen. Maar het luidste applaus werd be waard voor lijsttrekker Gert-Jan Segers. „Hij is heel gedreven en heel inspirerend", oordeelt Bram Franken, de pr-man van de Put- tense afdeling, na afloop van Se gers' speech. „Met al zijn ervaring is hij voor deze tijd de juiste lijst trekker." Stemmentrekker Franken is niet de enige die daar zo over denkt, wees onderzoek van onderzoeksbureau Ipsos uit. „Hij wordt door kiezers die overwegen op de Christenunie te stemmen, gezien als betrouwbaar, sympa thiek en een stemmentrekker", zegt onderzoeker Jeroen Kester. Of dat laatste werkelijkheid wordt, valt te bezien. Volgens de recentste cijfers van Ipsos weet nu slechts 34 procent wie Gert-Jan Segers is. Zijn bekendheid is slechts beperkt gegroeid. „Een halfjaar geleden was het 28 pro cent", aldus Kester. Ook het rap portcijfer van mensen die hem wél kennen, kan met een 5,8 wat beter. Dat zijn geen klinkende cijfers voor de man die een jaar geleden nog door zijn voorganger Arie Slob werd geroemd als 'innemende man' die 'zeker de gunfactor heeft'. In de peilingen blijft de partij han gen op vijf a zes zetels. Imagodeskundige Zabeth van Veen begrijpt wel waarom Segers de grote onbekende is, hoewel ze hem 'beslist niet lelijk' vindt. „Met zijn zachte lippen en begripvolle ogen is hij eigenlijk de knapste. Nou ja, op Jesse Klaver na dan", nuanceert ze. „Hij ziet er keurig uit, maar daar win je de verkiezin gen niet mee." Daarbij is zijn boodschap ook niet aansprekend genoeg. „Hij zegt geen grove din gen, waarmee Wilders zo alle me dia haalt." Van Veen begrijpt dat Segers niet kan schofferen. „Dat past niet bij de Christenunie." Juist dat christelijke imago zou de lijsttrekker meer moeten uitbui ten, adviseert de expert. Iets waar die andere kleine christelijke par tij, de SGP, wél in slaagt. Bijvoor beeld door zich actief te keren te gen gebedsoproepen door mos keeën. Van Veen: „Segers zou het belang van de christelijke waarden en feesten in onze samenleving sterker moeten verdedigen. Daar liggen nog kansen." Valkuil Ipsos-onderzoeker Kester zegt dat het actief opzoeken van de spot lights ook een valkuil kan zijn. „Het is de vraag of de bescheiden ChristenUnie-kiezer daarop zit te wachten." Segers, die erkent dat hij als nieuwste lijsttrekker nog 'hard moet werken' aan zijn be kendheid, belooft niet in die val kuil te zullen stappen. „Verwacht van mij geen gekke fratsen. Be kendheid heeft tijd nodig, maar ik blijf vanuit mijn hart spreken." DEN HAAG De PW is in de wekelijkse peiling van Maurice de Hond gestegen naar 33 zetels. De partij dankt de opmars aan de strafzaak tegen leider Geert Wilders en de ver kiezingswinst van Donald Trump in de Verenigde Staten, aldus de opiniepei ler. De WD levert een ze tel in en kan volgens de voorspellingen rekenen op 25 zetels. Van alle kiezers is inmiddels 56 procent er van overtuigd dat de PW in maart de grootste partij wordt in de Tweede Ka mer. Een veroordeling van Wilders zal de PW extra stemmen opleveren, ver moedt 71 procent van de kiezers. De partij DENK, die met kandidaat Sylvana Simons afgelopen week het nieuws beheerste, stijgt in de peiling van één naar drie zetels. De PvdA zakt naar negen zetels. Ook de SP levert in en staat op elf zetels, de laagste score sinds mei 2010. De partij verloor de afgelopen weken kiezers aan de PW en ouderenpartij 50PLUS. 4 dagen voordelig in prachtig Sauerland 3 of 4 dagen splinternieuw 4*-hotel nabij Den Bosch 4- of 5-daagse stedentrip Reykjavik incl. vlucht maandag 28 november 2016 GO eate Vlak voor we beginnen aan de Soms klagen we 's avonds, aan Nijkerk/Den Haag hoteldeaL.nl/K11287 hoteldeal.nl/K11288 hoteldeal.nl/K11289 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten Hotel Haus Am Steinschab v 3 overnachtingen incl. ontbijt s 1 x welkomstdiner (hoofdgerecht) V Bezoek Winterberg of Willingem Fitland Oss v 2 of 3 overnachtingen incl. ontbijt V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 29,50 p.p. Op 30 min. van Nijmegen en Den Bosch Hotel Frón s/ 3 of 4 overnachtingen incl. ontbijt v Retourvlucht Amsterdam - Reykjavik v Hotel gelegen in centrum Reykjavik Van alle lijsttrekkers is Christen- Unie-voorman Gert-Jan Segers de meest onbekende. Terwijl de partij juist stilletjes hoopt dat deze nieuwe leider méér zetels zal opleveren. Hanneke Keultjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13