OZCAN AKYOL 12 'vergeten' sprookjes Zakenwereld, kerk en kiezers uit de schatkamers van de Efteling 6 Sarkozy liet hij al achter zich, Juppé is geen partij voor hem. Frangois Fillon lijkt de gedoodverfde winnaar van de presidentsverkiezingen te worden. Ga naar pzc.nl/efteling Column De komende maanden zal het vaker over referenda gaan. Er zijn partijen die een volksstemming willen intro duceren, zodat het gewone volk, dat zich stelselmatig gepasseerd voelt, meer inspraak en beslis singsrecht krijgt in besluitvor ming van de overheid. Of dat een lumineus idee is, valt echter te betwisten. Wie bevoegd heid eist om verantwoordelijkheid te dragen voor verstrekkende poli tieke aardverschuivingen, moet op z'n minst weten wat de gevolgen van een keuze zijn. Anders gezegd: het is niet altijd duidelijk welke (geo)politieke consequenties er aan resoluties, verdragen en ak koorden zijn verbonden. Het probleem met het Oe kraïne-referendum en later de Brexit was dat veel bur gers niet goed konden inschatten wat de na- sleep van hun stem zou betekenen. En dat is ook niet raar. Een re gering moet voorlich ten, maar sommige za ken zijn voor ons, de mensen die niet dagelijks mee doen aan het politieke spel, nou eenmaal veel te ingewikkeld en ondoorzichtig. Wij weten niets van bilaterale overeenkomsten tussen landen waardoor bepaald chagrijn is weg genomen. Door als volk simpel weg iets weg te stemmen, puur ge baseerd op een particulier onder- buikgevoel, of diepgewortelde idealistische opvattingen, hoe on redelijk ook, ruïneren we diplo matieke betrekkingen waarvoor jarenlang is gestreden. Dat kennis of integriteit geen vereiste was bij het ontvangen van campagnesubsidie in aanloop naar het referendum bleek gisteren: daarom probeert een aantal ac tivistische ontvangers van staatssteun openheid over de besteding ervan tegen te houden. Waarom, ga je meteen denken? Ze stre den allemaal - naar eigen zeggen - voor een zuiver en op recht doel. In de praktijk lag dat vermoedelijk net iets anders. Laten we er derhalve voor zor gen dat ingrijpende staatsrechte lijke onderwerpen niet op het bordje van de gewone burger te rechtkomen. Wij kiezen een kabi net én onze volksvertegenwoordi gers, die uiteindelijk zullen wor den afgerekend op de beslissingen die ze nemen. Om er steeds tussen te komen, in de vorm van referen da, dwarsboomt de kans op duur zaam en doordacht beleid. Overigens hoeft dit niet voor de lokale politiek te gelden: het is ge zond dat bewoners van een stad of dorp medezeggenschap krijgen als er bijvoorbeeld een nieuw zwem bad, theater of stadskantoor moet komen. Het verschil met alles wat landelijk gebeurt, is dat gevolgen in de eigen gemeente overzichte lijk zijn. En dat lijkt me een essen tiële voorwaarde. Simpelweg iets wegstemmen kan betrekkingen ruïneren Francois Fillon, de man die mor gen niet alleen de voorverkiezin gen bij de Franse Republikeinen kan gaan winnen en plots ook dé favoriet lijkt voor de Franse presi dentsverkiezingen, is gek op auto racen. Niet zo vreemd als Le Mans je geboortestad is. In 2003 reed hij in een antieke Ferrari mee in de Le Mans Classic, de vintageversie van de beroemde 24 Uur. Graag vertelt Fillon hoe hij zijn held lacky Ickx in 1969 achteraan zag beginnen om uiteindelijk toch te winnen. Slim bleef de Belg tot vlak voor de finish achter twee koplopers die elkaar het leven zuur maakten om ze op het juiste moment te passeren. „Opgewon den of nerveuze coureurs zijn niet het best geschikt om het hoogste niveau te halen en daar te blijven." Oud-president Nicolas Sarkozy heeft hij al van de baan gereden. In het laatste televisiedebat tussen de overblijvers, afgelopen donder dag, maakte hij volgens de kijkers gehakt van zijn laatste rivaal, de oudere en bedeesde Alain Juppé. Fillon is bezig aan een weergaloze inhaalrace, want afgelopen zomer werd hij nog kansloos geacht door iedereen die wat van politiek dacht te weten. Vergelijkingen met de door boze mannen gedragen Trump worden wel gemaakt, ware het niet dat Fillon toch echt een man van het establishment is en enorm veel bestuurlijke ervaring heeft. Dat begon al bij de padvin derij. De met een Welshe vak genote getrouwde advocaat (ze hebben vijf kinderen) werd in 1981 gekozen als Kamerlid en daarna tot senator. Penelope Fillon gaf haar baan eraan en werd een discrete huisvrouw. Haar man was onder meer mi- De prinses op de C.nvt VVI OK Ja, ik bestel de complete collectie voor 44,95 k&t Le<uAcyte, \roo-r zie zaterdag 26 november 2016 @ÖzcanAkyol nspraak Fillon: uit 't Bob van Huët Rotterdam/Parijs de MAG "se HE (exel. 4,95 verzendkosten) Ik machtig de PZC eenmalig het totaalbedrag van mijn rekening af te schrijven. Achternaam Voorletters Huisnummer Postcode Woonplaats Telefoon Rekeningnummer fIBAN) Handtekening Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: PZC Webwinkel Antwoordnummer 15662 4790VT Klundert Actievoorwaarden: Dit aanbod geldt t/m 31 januari 2017. U betaalt middels automatische incasso en ontvangt de collectie binnen 15 werkdagen na ontvangst van uw betaling. De algemene voorwaarden van de PZC zijn van toepassing op deze actie, zie www.pzc.nl/service

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6