Politieratten snuffelen naar illegaal vuurwerk Rutte: Wilders is een zielenpiet 5 Oost-Europa Extreemrechtse partijen als Jobbik in Hongarije en Ataka in Bulgarije krijgen financiële steun uit Rus land voor hun jeugdbewegingen en congressen, zegt de Hongaarse politicoloog Peter Kreko. Sinds veel voormalige Oostblok landen ontdekken dat het Euro pese lidmaatschap niet alleen rechten maar ook plichten in houdt (denk aan opvang van vluchtelingen) bekoelt de pro- Europese koers van een aantal lan den. De leiders van Hongarije en Bulgarije maken geen geheim van hun bewondering voor Poetin. De kersverse president van Moldavië Igor Dodon ver wacht meer van Moskou dan van Brussel en is vast van plan de politieke en handels betrekkingen te herstellen. Veel Oost-Europese popu listen delen Poetins ideeën over nationalisme, de christelijke traditie die hij omarmde, en het verzet tegen de EU en elke gebiedsuitbreiding van de NAVO. Rest van de wereld Voor zover het die niet al had, wint Rusland gestaag invloed in voormalige satellietstaten. Hillary Clinton waarschuwde voor een Sovjet-Unie 2.0 in de vorm van een Euraziatische Unie van Oe kraïne tot Kazachstan. De Turkse president Erdogan stond er even slecht op door een Russisch vliegtuig neer te halen dat boven Turks grondgebied op dook. Daarna werden hij en Poetin weer vrienden. Vooral omdat de VS in de strijd tegen het kalifaat van Islamitische Staat de Koerden steunt, de erfvijand van Erdogan. Iran en Syrië zijn van oudsher bondgenoten van Rusland. In het Verre Oosten ziet de Fili- pijnse president Duterte meer heil in een alliantie met Poetin dan met de Amerikanen. De provoce rende 'Trump van Azië' gelooft in een 'nieuwe wereldorde onder gezag van China en Rusland'. De trainingen en tests met politie ratten hebben plaats in speciaal daarvoor ingerichte ruimtes. Het opsporen van illegaal vuurwerk door de dieren is serieus in beeld, bevestigt Ed Kraszewski van de Nationale Politie. Na paarden en honden en sinds dit jaar ook arenden die drones uit de lucht plukken, voegt de politie met de ratten weer een nieuwe diersoort toe aan de brigade. Ratten hebben ten opzichte van honden het voordeel dat ze in kleinere ruimtes kunnen komen en minder afhankelijk zijn van sturing door een baas. Ook zijn ze goedkoper om in te zetten. Het nadeel is dat ze minder goed dan een hond zijn aan te sturen en ook minder geaccepteerd zijn bij mensen. Dat ratten vuurwerk kunnen traceren, daarover bestaat na vele trainingen geen enkele twijfel meer. Vraagteken is nog wel hoe de inzet er praktisch uit moet ko men te zien. „Want je doet een rat niet even aan een touwtje, het is geen hond. Als je een rat loslaat is hij weg", weet Kraszewski. Het verschil met inzetten van een hond is bovendien dat ratten niet zo oud worden en bovendien prooi dieren zijn, die op onbekend ter rein angstig reageren. Volgens de politie is het daarom zaak bij inzet van de knaagdieren de 'geur bij de rat' te brengen. „Het is aan ons daar een creatieve op lossing voor te bedenken. Want die beestjes willen wel graag op sporen hoor." Aan die praktische oplossing waarbij ratten bijvoor beeld pakketten met vuurwerk traceren, wordt momenteel volop gewerkt. Mijnen Het trainen gebeurt onder leiding van antropologe Monique Hamer slag, die gespecialiseerd is in de in zet van dieren bij opsporing. Het idee om ratten te gebruiken is af komstig uit Afrika. Daar zoeken de dieren met een groot reukvermo gen na maandenlange training bijvoorbeeld in Tanzania naar mij nen. Ook kunnen de dieren bij voorbeeld schotresten en stoffe lijke resten traceren. Kraszewski legt uit dat in Ne derland niet alleen de inzet rond vuurwerk wordt bekeken: „We testen op verschillende vlakken de inzet van ratten." Wilders sugge reerde eerder deze week dat aspirant politica Sylvana Si mons in plaats van beveiliging beter 'tegen zichzelf in bescherming' kon worden genomen. Ook twitterde hij dat haar partij DENK beter kan worden opgeheven. Volgens Rutte is het 'onbegrijpelijk' dat iemand die zelf wordt beveiligd zoiets zegt. „Het is echt me ten met twee ma ten, onbegrijpelijk. Dan ben je geen strijder voor het vrije woord, dan ben je een zielen piet", zei Rutte op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de mi nisterraad. De PW-leider reageert laconiek op het verwijt van de premier. „Rutte, Rutte, wie is dat ook alweer?" sms't Wilders aan het Al gemeen Dagblad. In plaats van op de kritiek in te gaan, wijst hij naar de peiling die I&O Research gisteren publiceerde. De PW neemt daarin met 30 zetels de koppositie over van de VVD, die op 27 zetels zou uitko men. Rekening houdend met sta tistische onzeker heidsmarges zijn beide partijen vol gens I&O overigens nu even groot. Het is niet voor het eerst dat WD- lijsttrekker Rutte een rivaal aanvalt. Afgelopen zaterdag vergeleek hij CDA- voorman Sybrand Buma met een 'pruilende peuter', omdat zijn partij op elk voorstel 'nee' zou zeggen. zaterdag 26 november 2016 van Vladimir 2611161 RONALD VISSER FOTO'S: AFP, AP, EPA EN REUTERS Speciaal getrainde ratten gaan de politie helpen bij het opspo ren van illegaal vuurwerk. „Ze hebben een geweldige neus." Marco Gerling Rotterdam/Utrecht Antropologe Monique Hamer slag leidt het trainings- pro gramma voor de politieratten. FOTO SANNE DONDERS Minister-president Mark Rutte heeft fel uitgehaald naar PVV-leider Geert Wilders. Dit naar aanleiding van uitlatingen van Wilders over Sylvana Simons. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5