WEER EVEN THUIS ZEELAND 19 Al wat rest van de ouderlijke woning van Theo van Esbroek in Sluiskil zijn herinneringen. Het huis verdween bij de laatste kanaalverbreding in het water. Maar wat graag zou Theo van Esbroek (67) uit Zuiddorpe zijn ouderlijk huis in Sluiskil nogmaals bezoeken. Maar dat kan niet meer. Door de verbreding van het Kanaal van Gent naar Terneuzen in 1968 werd als het ware een hap uit Sluiskil genomen waardoor het huis van het gezin Van Esbroek samen met nog zo'n 200 andere panden in het water verdween. Kanaalweg 13 werd bewoond door vader en moeder Van Esbroek en hun zoon Theo. Het was een arbeiders woning met uitzicht op het kanaal en op de toen nog bestaande verkeers- en spoorbrug. Enkele huizen verder was de Hervormde kerk, die ook het veld moest ruimen. Ook de brug ver dween en daarmee ook de schakel tussen Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen. In de plaats kwam het pontje. De Kanaalweg bestaat nog deels. „Zowel het huis zelf als de plek waar het stond was voor mij bijzon der", zegt Van Esbroek. „Tot mijn 13de, in 1961, heb ik er gewoond. De Kanaalweg was in die tijd de door gaande route van Terneuzen naar Gent. Aan de achterkant van ons huis liep de, vaak stinkende, afvalwater leiding, door ons ook wel spottend 'de mooie blauwe Donau' genoemd." Met het kanaal voor de deur hoefde Theo maar de straat over te steken om te kunnen zwemmen. „Als er een binnenschip langskwam, zwommen sommige jongens daar naartoe, klommen aan boord en voe ren een eind mee. En dan maar ho pen dat ze een schip tegenkwamen waarmee ze terug konden varen." Bijzonder Ook aan het huis zelfheeft Van Es broek warme herinneringen. „Ik vond het een bijzonder huis. Na de voordeur moest je eerst via een trap trede naar beneden omdat de gang ongeveer 30 centimeter lager lag dan de stoep. Deze gang, zo'n negen me ter lang, liep recht door het huis, van de voordeur naar de achterdeur. Als kleuter liep ik er regelmatig te voet ballen. In het huis was geen badka mer en het toilet was buiten op een 'ijscokar' naast het kolenhok. We sliepen op de eerste verdieping, mijn ouders in de rechter slaapkamer, ik in de linker. Ik vond mijn kamer mooier omdat ik uitzicht had op het kanaal en de brug. De helft van de totale bo- venverdieping werd ingenomen door de overloop. Ik herinner me nog dat mijn vader eind jaren 50 een Lelijke Eend (Citroen 2 CV) had gekocht. De auto kon wel een nieuw likje verf ge bruiken, dus hij haalde de motorkap, achterklep, deuren en spatborden van de auto en legde ze op de over loop waar ze, met de kwast, geverfd werden. In de tijd voor de auto, had mijn vader een motor en aangezien we geen garage of schuurtje hadden, werd de motor beneden in de zoge noemde kleine kamer gezet. Als hij de motor naar binnen duwde, werd er een houten plankje in de gang ge legd en zo kon hij dan naar binnen. Halverwege de gang was links een deur met daarachter de trap naar bo ven en eronder was de kelder. Links van de gang lag aan de achterzijde de keuken. Rechts van de gang lagen de voorkamer en de achterkamer, maar in de voorkamer kwamen we eigen lijk nooit." Het gezin verhuisde uit eindelijk naar de Middenstraat, iets Ik vond mijn slaapkamer de mooiste, want ik had uitzicht over het kanaal en de brug verderop in het dorp. Dat was maar kort. „Mijn vader vond het verschrik kelijk om te wachten voor het pontje en zo verhuisden we uiteindelijk naar de andere kant van het ka naal, naar Axel." Van Esbroek be zoekt Sluiskil nog wel regelmatig. Om te biljarten in Het Meulengat, of om bij Dallinga naar het biljarten te kijken. „Met biljar ten maakte ik op 10- jarige leeftijd kennis in het patronaat van de paters Kapucij nen, maar die paters zijn daar ook allang verdwenen. In het voormalige klooster zwaait nu 'broeder' Meerten Dallinga de scepter." In Museum Sluiskil, aan de Vogel- schorstraat, wordt vanaf zaterdag 3 december de expositie Verdronken Sluiskil gehouden. Vol oude foto's, plattegronden en andere zaken uit de tijd over het gedeelte van het dorp dat in 1968 ten prooi is gevallen aan de kanaalverbreding. zaterdag 26 november 2016 Het huis aan het kanaal Sheila van Doorsselaer Theo van Esbroek kan enkel nog uitkijken over het water daar waar ooit zijn ouderlijk huis was. foto ronald den dekker - Theo van Esbroek Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer even thuis'. U kunt contact op nemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Het verdwenen huis van het gezin Van Esbroek aan de Kanaalweg. fotowillyschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56