Verbazing over subsidie Concert at Sea In expositie 'Boek en passie' speelt textiel de hoofdrol 13 Textiel is al een tijd geëmancipeerd tot serieus materiaal voor kunstenaars. Ze belichten ook het fenomeen boek anders. In Grijpskerke kun je zien waar dat toe leidt. Het boek zoals wij dat kennen, de codex, stamt uit de tijd van de Romeinen. Die ge bruikten wastafeltjes om op te schrijven. Door die met een schar niert je met elkaar te verbinden kreeg je een boek. Handig om in te bladeren, dubbelzijdig en robuus ter dan de boekrol. Kunst en boe ken zijn van oudsher nauw ver bonden. De monniken die bijbels illustreerden stonden aan de wieg van de schilderkunst. In het kun stenaarsboek heeft kunst het boek zelf tot uitdrukkingsmiddel ge maakt. In Zeeland propageert Ko de Jonge dit fenomeen soms in projecten. En ik herinner me een mooie, door wijlen Jan van Wes ten samengestelde tentoonstelling in de Bewaerschole. Logisch dat ik nieuwsgierig werd toen ik Boek en passie zag aangekondigd. Een ex positie in Boerderijgalerie De Os- seberg. Met werk van 'Steek Plus' als basis. Dus speelt textiel als ma teriaal een grote rol. De boekvorm is leidend. Maar het materiaal is niet doorsnee tex tiel. Hoewel er heel wat fraai bor duurwerk wordt getoond. Vaak wordt het gecombineerd met schil der-, druk- of collagetechnieken. Verwacht geen verstilde galerie opstelling. De Ossenberg is een voormalige boerenschuur en nu een royale leefruimte met kunst aan de muur, op tafels, kasten, sok kels en in vitrines. 28 kunstenaars zijn elk met meerdere werken pre sent. Van flink formaat tot minia tuurtjes. Zoals het boekje 'Roest' van Joke Hardenbol met 'bladzij den' van vilt waarop lapjes zijn vast gestikt met daarop stukjes metaal: een haakje, ringetjes en andere minder makkelijk benoembare producten. Zo vertelt Hardenbol verhalen. Over materiaal, vorm, textuur. Over maken, gebruiken en afdanken. Je kunt ze aanvullen met je eigen herinneringen en er zelfs je fantasie op los laten. 'Eilandgevoel' van Marijke Leertouwer geeft daar toe ook alle aanleiding. Het bestaat uit een stapel bijbels onder een stolp. Er hangen vlinders en bloe men aan van papier en textiel. Te gen de boeken rust een uitgeknipte foto van een Oosters ogende man met twee kinderen. Op een reepje papier dat uit de stapel steekt, lees ik: 'En toch wil ik het weerzien zon der haat ons Indië'. Een verhaal over heimwee, pijn, verdriet, woede, vergeving. Ik ken niet het specifieke relaas. Maar kan het beeld wel ver binden met mijn eigen verhalen. Dat is wat kunst kan doen. Grote en kleine ervaringen bieden. Die ra ken aan zien, voelen en denken. Die tot verwondering leiden. Van Dery Timmer en Helga Wid- mann (D) is extra veel werk te zien. Timmer toont schilderijen/collages En toch wil ik het weerzien zonder haat ons Indië met boekbanden als inspiratie en verwerkt er ook geschreven teksten in. De schilderijen blijven voor mij wat meer aan de oppervlakte dan een gelaagder werk als 'Ontmoe ting' waarin Timmer een hemd voorziet van geschreven en ge drukte tekst en ook van vage afbeel dingen. Subtiele kleur en tekstcom binaties nemen me mee. Er ont staan sferen die om gebeurtenissen heen hangen. Helga Widman maakt uitklapboeken waarin zij be staande foto's en afbeeldingen ver werkt. Speels is het boek waarin zij naakten uit de schilderkunst aan kleedt met lapjes textiel. Wie vormt het vrouwbeeld? Die vraag roept ook haar 'Look book' op, met gesti leerde beeltenissen van kappers modellen. Prima van vorm, visie en materiaalgebruik, dat werk van Widmann. Het Bevrijdingsfestival zou vol gend jaar nog maar 12.000 euro van de provincie krijgen, terwijl dat nu nog ruim 29.000 euro is. Meer dan een halvering dus. Con cert at Sea kan opnieuw op 52.000 euro rekenen, terwijl festival Vestrock in Hulst 35.000 euro krijgt toegekend. Die bedragen staan volgens Sta tenleden genoemd in een ambte lijke concept van het Uitvoerings programma Cultuur. Daarin wordt de verdeling van de provinciale subsidies voor volgend jaar vastge legd. Gedeputeerde Staten nemen daar over anderhalve week een be sluit over. SP en PVV hebben nu al aan de bel getrokken en schriftelijke vra gen gesteld. Zij willen weten in hoeverre Provinciale Staten nog aan de plannen kunnen tornen. In de commissie Economie zei Patri cia van Veen-de Rechter (D66) Waarde bezuinigingen neervallen, weten we nog niet. Het is een puzzel gistermiddag ook 'zeer verbaasd' te zijn over 'hoe de gelden ver deeld zijn'. Gedeputeerde Jo-An- nes de Bat sprak zijn verwonde ring uit over de vragen. „Er is nog geen Uitvoeringsprogramma Cul tuur. Er zou best een ambtelijk concept kunnen zijn, maar ik ga niet op basis daarvan discussiëren. Dat leidt alleen maar tot ruis op de lijn." De Bat memoreerde dat Ge deputeerde Staten pas op 6 decem ber over de verdeling van de cul- tuurgelden voor volgend jaar pra ten. Het is aan Provinciale Staten vervolgens om te bepalen of zij daarop reageren. „Als het tot vra gen leidt, komt het vanzelf op de politieke agenda." De grote lijnen voor het cultuur beleid van de komende vier jaar zijn al eerder vastgelegd. Een van de afspraken is dat er 40.000 euro moet worden bezuinigd op de fes tivals. „Dat zijn we aan het verken nen", aldus De Bat. „Waar de be zuinigingen neervallen, weten we nog niet. Het is een puzzel." De gedeputeerde wees wel op het belang van Concert at Sea, dat onder meer samenwerkt met het Watersnoodmuseum en het Zeeuws Museum door festivalgan gers er gratis entree te bieden. „Dat soort relaties moeten we be vorderen." zaterdag 26 november 2016 Kunst De Ossenberg verbindt grote en kleine ervaringen A Joke Hardenbol combineert textiel, vilt en oud roest. A 'Look Book' van Helga Widman laat je stilstaan bij 'het vrouwbeeld'. Nico Out Recensie -geschreven op stukje papier 'Boek en passie': t/m 17/12. Boer derijgalerie De Osseberg, Singel- weg 11, Grijpskerke. Do. t/m za. 14.00-17.00 uur. Het Bevrijdingsfestival in Vlis- singen dreigt te moeten bezuini gen, terwijl commerciële festi vals zoals Concert at Sea en Vestrock ruimhartig worden ge steund. De provinciale politiek eist opheldering. Rolf Bosboom Middelburg -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50