II II 'Ze is bang voor wraakacties' 7 Veertien mannen staan de komende week terecht omdat ze betaalde seks hadden met een minderjarige meisje. Dat meisje was volgens justitie gedwongen om te werken als prostituee. Een van haar klanten vertelt zijn verhaal: „Ik ben doodsbang voor wat er gaat gebeuren. Maar ik wil duidelijk maken dat ik geen klootzak ben." I Ze heeft therapie gehad maar dat heeft geen effect gehad Dan hoor je van de politie dat ze gedwongen is en minderjarig. Dan, dan stort je wereld in Ik ga heel erg gebukt door het leven. Ik ben echt bang om herkend te worden Najaar 2015 gaat de telefoon ter wijl hij aan het werk is. Of hij direct naar het bureau komt want de politie verdenkt hem van een zedenmis drijf. „Ik? Een zedenmisdrijf? Ik snapte er niets van", zegt hij der tien maanden later in een Zeeuws advocatenkantoor. Maar toch is het zo. Volgende week staat hij voor de Middelburgse rechtbank op ver denking van betaalde seks met een minderjarige. En hij niet alleen. In totaal moe ten veertien mannen zich op 1,2 en 8 december verantwoorden voor de rechters omdat ze, in de visie van het Openbaar Ministerie, betaalde ontucht pleegden. „Dan hoor je van de politie dat ze ge dwongen is en minderjarig. Dan, dan stort je wereld in." Schaamte De bovenstaande man is bereid zijn verhaal te doen op voor waarde dat hij op geen enkele ma nier zijn identiteit is te achterha len door lezers van deze krant. Want hij schaamt zich diep, heel diep dat dit juist hem overkomt. Hij heeft, zo vertelt hij, een goede baan bij een groot concern. Hij weet nu al dat hij op zoek moet naar een andere werkgever als hij veroordeeld wordt. „Want dan kan ik geen verklaring van goed gedrag overleggen." Zijn vrouw, kinde- - Janine Jansen, advocaat ren, familieleden, vrienden, colle ga's: niemand weet dat hij al meer dan een jaar 'in een hel leeft'. „Ik ben er 24 uur per dag mee bezig. Ik heb hier nooit voor gekozen maar word nu wel gezien als een zeden delinquent, als een crimineel." Twee jaar geleden, aldus de man, ging het slecht met zijn relatie. „We hadden daarom even een break." Op een doordeweekse avond zocht hij via Google een te lefoonnummer van een prosti- tuee. „Ik toetste meerdere num mers in maar niemand reageerde." Plotseling kreeg hij via WhatsApp toch contact met een van hen. Ze spraken af bij het Nollebos in Vlis- singen en hij zou tachtig euro be talen voor orale seks. Hij: „Bij die online-advertentie stond dat ze 22 of 23 jaar oud was. Toen ik haar zag, twijfelde ik daar geen seconde aan." Hij heeft tijdens die ontmoe ting niet gevraagd hoe oud ze was noch gevraagd naar haar ID. Hij zegt dat tijdens die ontmoeting er vooral gepraat is. Wel heeft zij hem afgetrokken, fluistert hij. „Een minuut seksuele handelin gen en verder hebben we gepraat." Volgens de man was zij zenuw achtig. „En ik ook. Zij vertelde ook dat ze wel haar mannetje stond en dat ze het sekswerk voor de lol er bij deed." Na zo'n 25 minuten na men ze afscheid en keerde hij te rug naar zijn woning om enkele weken later weer samen te leven met zijn vrouw en kinderen. Hij weet nu dat zij zeventien was. Ze is, aldus het Openbaar Mi nisterie, tot prostitutie gedwon gen door twee mannen uit Goes en Velp en een vrouw uit Vlissin- gen. Dat trio staat maandag en dinsdag terecht. Het meisje kwam in contact met het trio nadat ze weg was gelopen uit een inrich ting. Vervolgens vond ze onderdak bij de Goesenaar. In zijn kamer werden, mogelijk met geweld, naaktfoto's gemaakt en op sekssi tes gezet. De prostitutie duurde twee maanden en vond plaats van uit woningen en hotels in Middel burg en Vlissingen. Maar ook wa ren er heel wat zogenoemde carda- tes waarbij de klant in zijn eigen auto naar het Nollebos reed en zij instapte. Valkenburg De strafzaak tegen de veertien mannen lijkt op de geruchtma kende Valkenburgse zedenzaak. Die diende een jaar geleden in Maastricht. Toen werden 29 man nen vervolgd wegens betaalde seks met een zestienjarig meisje. Twee van hen pleegden zelfmoord voor ze daadwerkelijk voor de rechtbank moesten verschijnen. De raadslieden voerden destijds aan dat hun cliënten niet wisten dat dat meisje zo jong was. De rechtbank veegde het verweer van tafel en stelde heel duidelijk dat prostitutieklanten een eigen ver antwoordelijkheid hebben. Ze moeten gewoon de leeftijd contro leren. De rechtbank legde vooral celstraf van één dag en een taak- straf op, variërend van 120 tot 240 uur. De meeste uren werkstraf kreeg een man die orale bevredi ging zonder condoom eiste. Twee Limburgers, die werkten in het onderwijs en de jeugdzorg, kregen daadwerkelijk celstraffen. De anonieme Zeeuwse man zegt dat er de afgelopen maanden momenten zijn geweest dat hij se rieus dacht aan zelfmoord. „Dan kom je op een plek en denkt, hier kan het." Maar hij kiest voor verder leven. En hij kiest ervoor om voor de rechtbank te verschijnen. Want hij vindt dat hij tegenover de rech ters zijn verhaal moet doen. „Ik ga heel erg gebukt door het leven. Ik ben echt bang om herkend te wor den. Als mensen naar mij kijken, denk ik dat ze het weten." Indringend: „Maar ik weet ook dat ik haar goed behandelde. Met respect behandelde. Ik heb haar tot niets gedwongen. Ik heb in de auto ook gevraagd hoe het met haar ging. En we hebben nog gelachen om mensen die passeerden." Hij vervolgt dat hij aan de reclas sering vroeg of hij iets voor het meisje kon doen. „Ik wil dat nog steeds. Want wat gebeurd is, dat mag niet. Dat is zo verschrikkelijk voor haar." Huisarts Hij heeft psychiatrische hulp en er is een moment dat hij dit verhaal aan zijn vrouw gaat vertellen. „Ik heb dat met mijn huisarts bespro ken. Hij zegt, 'doe het nu nog niet, dat doen we later, als deze rechts zaak achter de rug is'." Hij vertelt ook over zijn werk, dat collega's bij hem komen om te praten over hun problemen. „Dan wil ik schreeuwen. Dan wil ik ook mijn verhaal vertellen. Zeggen dat wat zij meemaken nog niets is. Dat het veel erger kan." Na een pauze zegt hij dat hij al meer dan een jaar een rol speelt. „Ik speel mezelf. Maar ik ben het niet. Ik ben doodsbang voor wat er gaat gebeuren. Maar ik wil mijn verhaal vertellen. Ik wil duidelijk maken dat ik geen klootzak ben." Het gaat helemaal niet goed met het slachtoffer van deze mensenhandel, zegt advocate Janine Jansen. Zij staat het meisje bij dat gedwongen werd tot prostitutie. „Ze heeft therapie gehad maar dat heeft geen of onvoldoende effect gehad." Volgens de advocate moet ze nu een nieuwe 'hele zware' therapie volgen waar een grote wachtlijst voor bestaat. „Het is dan ook de vraag wanneer ze in behandeling kan." Schuiladres Het meisje woont momenteel op een schuiladres buiten Zeeland en durft niet te rug te keren uit angst voor wraakacties. Een van de hoofdverdachten loopt vrij rond en ze is ook bang voor de vrienden van de Goe senaar, aldus de advocate. „Wel komt ze maandag naar Middelburg omdat ze voor de rechtbank haar verhaal wil doen." Jansen vertelt ook dat het meisje er lang last van heeft gehad dat afbeeldingen en verhalen over haar op internet waren te vin den. Op de plaats waar ze nu verblijft heeft ze echter geen internet zodat ze daar niet mee geconfronteerd wordt. De advocate noemt het ook heel bitter dat de Goesenaar tot de vriendenkring van het meisje behoorde. „En dan doet zo iemand dit." Jansen weet niet of het klopt dat in de seksadvertenties stond dat het meisje 22 of 23 jaar oud was, zoals een klant van haar be weert. „Ik ken het strafdossier niet." zaterdag 26 november 2016 'Ik ben geen klootzak' Emile Calon M Het meisje op de foto's is niet het slachtoffer, foto's thinkstock - Verdachte - Verdachte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44