J 1,3 miljoen euro voor Zeeuwse innovaties SM 5 INNOVATIE SUBSIDIE VOOR ONTWIKKELING „We zijn er voor 95 procent, alleen die laatste 5 procent moeten we nog fijnslij- pen. Om te zien waar het hapert, bekijken we in slow motion beelden van het detec- tieproces. Vaak staat dan een camera ver keerd afgesteld. Dat kan om een millime ter gaan. Het luistert nauw, maar als het werkt, werkt het fantastisch en kan deze robotgrijper naar de klant." We zijn in huis bij KV Techniek, een specialist in robotautomatisering voor de voedselindustrie, de metaal- en de petro chemische industrie. Robotarmen wor den onder meer ingezet om te palletise- ren. Het vier jaar oude en snelgroeiende bedrijf in 's-Heer Abtskerke krijgt 90.000 euro (en ruim 39.000 euro voor partner Farm Pack BV) uit de MIT Zuid-regeling, een subsidiepot om innovatie in het mid den- en kleinbedrijf aan te jagen. MIT Zuid dekt een deel van de kosten voor on derzoek naar en ontwikkeling van nieuwe producten. De eigenaren van KV Tech niek, Bastiaan Krijger en zijn partner An- nemarie Vermue, willen het geld gebrui ken om een universele, duurzame en C02-arme robotlijn te ontwikkelen. Als je het bedrijfspandje in de polder ten zuiden van Goes ziet, vermoed je eer der een landbouwmechanisatiebedrijf. Dat is schone schijn, want binnen lijkt het op een techlab. Jonge gasten zijn in de weer met robotarmen. Een deel van het team zit achter de computer om onderde len te ontwerpen, te tekenen en te pro grammeren. Acht man heeft KV Tech niek op de loonlijst. Vier jaar terug maakte werktuigbouwkundige Bastiaan Toen die draaide, verkocht ik binnen twee weken nog een lijn. Dan ben je los van zijn bedrijfje een heuse BV, nadat hij de nodige technische ervaring had opge daan in een kaasfabriek. „Dat was een goede leerschool. De kennis die ik daar op heb gedaan, is goud waard geweest." Want anders had hij in 2012 nooit zomaar zes gebruikte robots van de Opel-fabriek in Antwerpen gekocht. „Ik zag mogelijkheden, ben eens gaan bellen. Binnen een maand verkocht ik een palletiseerlijn aan een papierfabriek in Friesland. Toen die draaide, verkocht ik binnen twee weken nog een lijn. Dan ben je los. We kopen robots uit Japan waaraan we een zelfontworpen tooi koppelen. Er komt veel digitale techniek bij kijken. Ca mera's en sensoren. Het luistert allemaal nauw, want in de fabriek moet het feilloos werken. Inmiddels hebben we klanten in Nederland, België, Engeland en Duits land. Dat gaat van de modernste kippen slachterij van Europa tot een hoefijzerfa- briek in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat hard, zegt Bastiaan. Het bedrijf werkt aan een fruitsorteerlijn, een steenpakker en een robot die eierpoeder palletiseert. Ook wil het bedrijf zijn ro bots duurzamer maken. En gaat het ver huizen naar bedrijventerrein Poel II in Goes. „We verwachten binnen vijfjaar naar twintig medewerkers te groeien." Zeven van de elf ingediende projecten worden beloond vanuit de innovatierege ling MIT Zuid. Het gaat om 1,3 miljoen euro subsidie voor on derzoek en ontwikkeling. De helft van dat geld komt van het Rijk, de andere helft legt de pro vincie op tafel. Rombouts Kunststof Techniek en partner HA Prince ontvangen ruim 323.000 euro voor een tech niek om kunststof te buigen zon der dat het barst. Emergo Plus BV in Biervliet krijgt ruim 43.000 euro voor de ontwikkeling van een multifunctionele caddie met elektrische ondersteuning. Zo'n 85.000 euro gaat naar Timesavers International in Goes en partner ITM voor de ontwikkeling van een ontbraammachine. Bijna een ton krijgt Kobotech Bsscontrol BV in Yerseke dat bezig is met een datavertalingsproject. Bijna 328.000 euro is voor IBS BV in Kloosterzande en partner Wee- maes BV en zit in een assembla gesysteem voor de staalbouw. Seafarm BV in Kamperland en partner Murre Techniek krijgen 265.000 euro voor een hightech oesterfarm op land. KV Techniek en partner Farm Pack ontvangen bijna 140.000 euro. zaterdag 26 november 2016 yASKAWA Patrick Hoekman (links) en Ruben Melis werken aan een inpakmachinefotosjohan van der heijden Robots uit de polder Een twee man hoog stalen gevaarte vult de kleine loods in 's-Heer Abts- kerke. Boven schuiven blokken ge perste vis over de lopende band. Er klinkt een licht gesis als een robotarm vliegensvlug de diepgevroren kabel jauw in bakjes naast de band depo neert. Maar dan stopt de arm abrupt. De vis blijft aan de grijper plakken. Frank Balkenende 's-Heer Abtskerke ▲Bastiaan Krijger en Annemarie Vermue van KV Techniek, foto johan van der heijden - Bastiaan Krijger, KV Techniek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42