C9 Wat als... de dijken breken Thoolse economie doet het zo slecht nog niet' Waar is het Waterschap? tot 40% Geheimpje DE NOBELAER 2 vanaf zaterdag 26 november TV-SERIE WATERSNOOD Commentaar Veel Zeeuwen kijken met bijzondere aandacht naar de televi sieserie Als De Dijken Breken. De herinnering aan de Wa tersnoodramp is hier nog zo sterk dat elke verfilming al snel gevoelig ligt of zelfs verkeerd valt. Want de nieuwe beelden passen bijna nooit goed bij de oude. In deze serie valt het mee. Natuurlijk wringt het hier en daar, zoals dat ook gebeurde bij de verfilming van De Storm door Ben Sombogaart. Ook Als De Dijken Breken werkt een beetje vervreemdend. Deze ramp speelt zich vooral afin de Randstad en aan de Belgische kust. Dat Zeeland geen hoofdrol speelt is wel logisch. De grootste dijkring, en het gebied met de meeste inwoners, ligt in Holland. Voor een scenarioschrijver ligt het grote drama daar voor het grijpen. Als De Dijken Breken heeft verschillende verhaallijnen. Een van de belangrijkste is een premier die te laat beseft dat mensen moeten worden geëvacueerd. Korte tijd later is er sprake van 28.000 doden. Of dit reëel is? Dat doet er eigenlijk niet toe. Als De Dijken Breken is een dramaserie. Niets meer en niets minder. Het is geen voorlichtingsfilm. Het is geen documentaire. Het is vermaak. Maar deze tv-serie maakt wel een breed publiek bewust van het gevaar. In een land dat voor een groot deel onder water ligt, vergen de zeespiegelrijzing en het grillige kli maat steeds actuele antwoorden op de vraag 'wat als.Dat voort durende besef van kwetsbaarheid is oncomfortabel, maar nuttig. Bewoners van de lage landen moeten zich, voor zover dat mogelijk is, voorbereiden op een overstroming. Dat leert deze serie opnieuw. Voor Zeeuwen is dat een bekende boodschap. Hier is elke aanhou dende noordwesterstorm genoeg om iedereen alert te maken. Hier hebben we geen dramaserie nodig om ons te wijzen op het belang van een goede zeewering. Televisieserie maakt breed publiek bewust van kwetsbaarheid Tholen bungelt onder aan de lijst, op plek 310 van de 370 gemeenten in Nederland. De lokale SP-fractie stelde daar vragen over. Het col lege antwoordt dat de voor het on derzoek gebruikte cijfers betrek king hebben op de periode tot 2015. Juist toen was de regio nog aan het bekomen van de sluiting van Philip Morris. „Dat raakte ook Thoolse toeleveringsbedrijven", stelt het college. „Tien West-Bra bantse gemeenten kelderden om deze reden fors op de ranglijst." Het college stelt dat het Tholen nu weer voor de wind gaat, onder meer door de verkoop van be- drijfsgronden. Zo vestigt de online elektronicawinkel Alternate een distributiecentrum op Welgele gen. „Het verwachte positieve ef- We verwachten dat we in de toekomst stijgen op de ranglijst fect van de A4 zal ook pas vanaf 2016 zichtbaar worden", aldus B en W. Ze wijzen ook op het succes van de werkmakelaar, die veel mensen uit een uitkering haalt. „We verwachten dat we in de toe komst stijgen op de ranglijst." ALMANAK „Ga jij naar Pinkpop?" „Ik weet het niet zeker, ik twij fel." Op het Terneuzense nota riskantoor werden plannen voor het komende festivalseizoen be sproken. De twee jongste mede werkers hadden geen trek in het Limburgse festival. Een collega van middelbare leeftijd sugge- reerde Concert at Sea. Het jong ste duo barstte spontaan in la chen uit. „Dat is voor families", schamperden ze. Ik denk dat ik dit jaar naar Best Kept Secret ga." Op dat moment ontwaakte de grand old lady van het kan toor: „Best Kept Secret? Daar heb ik nou nooit van gehoord?" MuZEEum zoekt vrijwilligers College denkt na over Sail de Ruyter Goede doelenfair met 13 kramen De dijken hebben het begeven, half Nederland staat onder water en de minister-president zit met de handen in het haar. De dramaserie Als De Dijken Breken schetst indringend een hedendaagse watersnood, een ramp van ongekende omvang. De zesdelige serie is halverwege en blijkt een kijkcijferhit. Zeker vanuit Zeeland is er volop belangstelling. Maar hoe realistisch is de serie? Vier Zeeuwen die persoonlijk of beroepshalve bij water of watersnood betrokken zijn, geven hun mening. Voorafgaand aan Als De Dijken Breken hoopte Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Schelde- stromen, dat een serie als deze mensen meer bewust maakt van de gevaren van water en het be lang van goede voorzorgmaatrege len. „Ik vind dat men daar wel in slaagt." Tegelijkertijd biedt de serie een beperkte blik. Zo lijkt alles op de schouders van de premier terecht te komen. „Zo werkt het niet in de praktijk. Maar de andere betrok ken organisaties zie ik niet terug. Over de waterschappen wordt bij voorbeeld totaal niet gesproken." Ook de feitelijke informatie ram melt soms, aldus de dijkgraaf. Eerder zei Poppelaars dat de se rie niet tot 'bangmakerij' mag lei- den. Hij is daar nog niet gerust op, vooral door het beeld dat van de overheid wordt geschetst. „Dat wekt de indruk van: zijn we daar nou afhankelijk van? Dat kan angst aanwakkeren." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl SCHARENDIJKE ët iA Plus-super vist achter het net m IA m (A m zaterdag 26 november 2016 Bij het onderzoek van Bureau Louter, waaruit onlangs bleek dat Tholen op het gebied van de economie de slechtst preste rende Zeeuwse gemeente is, vallen de nodige kanttekeningen te plaatsen, aldus het college. Rob Paardekam Tholen - College Tholen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het Zeeuws maritiem MuZEEum zoekt 'sleutel houders', vrijwilligers die één dag in de week het overige personeel willen assisteren. Een sleutel houder moet, behalve be langstelling voor mari tieme historie, bedrijfs- hulp kunnen verlenen. Een BHV-diploma, of de bereidwilligheid het certi ficaat te halen, is daarom nodig. Contact opnemen via info@muzeeum.nl. VLISSINGEN B en W van Vlissingen beraden zich op de be stemming van voor Sail de Ruyter gereserveerd geld. Niek Peters (D66) vroeg zich af wat er met het voor, door de organi satie afgeblazen, mari tieme evenementen ge spaarde geld gebeurt. Al vorens het budget aan bezuinigingen toe te voe gen, wil het college eerst weten of er alternatieve maritieme evenementen op poten worden gezet. OOSTKAPELLE De derde Goede doelen- fair in Oostkapelle trapte gisteren af met goed weer. Vóór het middaguur bezocht al een behoorlijk aantal mensen de dertien kraampjes, waarvan standhouders geld inza melen voor elf goede doelen. Initiatiefneemsters Moni que van der Zanden en Maya Scheunhage hopen dat er vandaag tussen 10.00 en 16.00 uur nog heel wat mensen op zoek gaan naar een decem- bercadeautje. Wat als dijk echt breekt? Rolf Bosboom Toine Poppelaars. §1 De Plus in Scharendijke is niet verkozen tot de mooiste nieuwe super markt van Nederland 2016. De winkel was één van de zes kanshebbers voor de titel, maar won niet tijdens het Super- marktvastgoedcongres. De Albert Heijn in War- menhuizen stak boven alle kandidaten uit. ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39