Holland zingt Hazes 30 Ronald Koeman blijft de 'last man standing' van het ooit zo omvangrijke Ronald Koeman (53) is nog de enige Nederlandse trainer met een baan in een Europese topcompetitie. Dat geeft hem recht van spreken over de crisis in het vaderlandse voetbal. „Er valt fysiek nog veel te winnen in Nederland." Zoals ik als trainer van Ajax botste met Rafael van der Vaart, dat zou me nu niet meer overkomen Met spectaculaire line-up! Ga snel naar pzc.nl/hazes aatst nog was Ronald Koeman een hapje eten met Pep Guardio- la, in een restaurant vlak bij zijn huis in Al- derley Edge. Doen ze elke maand een keer, de trainers van Everton en Manches ter City, vrienden en jarenlang ka mergenoten bij FC Barcelona. „Pep was net bij West Bromwich Albion wezen kijken", vertelt Koe man. „Tony Pubs is daar trainer. Die stelt het liefst alleen maar spelers op van 1.90 meter of langer. Hoge bal len, weet je wel. Power. Tempo. Gaan." Guardiola had nog nooit zoiets ge zien, grijnst Koeman. Zelfs de ver moedelijk beste, modernste en meest perfectionistische trainer ter wereld wist even niet wat hij zag, in de donkere West Midlands in de herfst, compleet met wind en regen. „Juist dat maakt het zo fantastisch om in de Premier League te werken. De intensiteit, het niveau, de bele ving, de liefde voor voetbal. Dat is met geen voetballand te vergelijken. Vond Pep ook, hoor." Koeman hangt ontspannen in een stoel op Finch Farm, het trainings complex van Everton, iets ten oosten van Liverpool. Zijn kantoor biedt prachtig uitzicht over de strak ge maaide trainingsvelden. Linksboven zijn bureau: de elftalfo to van FC Barcelona, kort voor de Eu ropa Cup ï-finale tegen Sampdoria in 1992. Koeman staat in het midden, Guardiola zit iets voor hem. „Txiki Begiristain ging laatst ook mee eten", vertelt de manager van Everton, over de huidig technisch di recteur bij City. „Toen hadden we het erover hoe bijzonder het was: ja ren samen bij Barcelona gespeeld on der Johan Cruijff, nu vlak bij elkaar wonend in Engeland. Mooi, hoor." Het zijn etentjes op een andere pla neet, zou je kunnen zeggen, althans: vanuit modern Nederlands perspec tief. Ronald Koeman uit Zaandam is de enige Nederlandse trainer die werkt in één van de vier Europese topcompetities - en die nog gezellig dineert met de Guardiola's van deze wereld. Een feitje dat nog maar eens illustreert hoe ver ons land is afge zakt in de hiërarchie van het interna tionale voetbal. „Hiddink, Advocaat, Beenhakker, Van Gaal." Koeman somt het rijtje op van coaches die in het recente ver leden nog trainden in de grootste competities, niet zelden bij absolute topclubs. Begin dit seizoen had je Frank de Boer nog bij Internaziona- le, maar dat verhaal duurde slechts een handvol weken. „Het heeft ook met een zekere trendgevoeligheid te maken", denkt Koeman. „Vroeger wilde iedereen een Nederlandse trai ner, nu beginnen ze met zoeken in Duitsland en Spanje. Natuurlijk zegt het iets over de status van Neder land, maar het wil niet zeggen dat we nu opeens geen goede trainers meer hebben." „Nee, dat geloof ik niet. Nederlandse trainers zijn tactisch nog steeds heel goed onderlegd. Dat merk ik al als ik hier in Engeland bij jeugdwedstrij den ga kijken. Hier is het nog steeds (slaat met zijn vuist in de hand palm): 'Kom op, jongens! Hard wer ken. Kom op nou.' Volgens mij is er met onze trainers, over de hele linie gezien, niet zoveel mis." „Dat is zeker waar. Daarom geloof ik ook dat er fysiek nog veel te winnen is in Nederland. Kunnen voetballen is één ding, maar kun je het ook on der de grootst mogelijke druk, in de competities van Engeland, Duitsland of Spanje? Dat aspect is gewoon train baar. Vincent Janssen was in de eredi visie een fysiek sterke spits. Maar hier heeft hij die voorsprong niet meer. Als er ergens veel terreinwinst valt te boeken in Nederland, dan is het daar. Zonder het voetbal uit het oog te verliezen, uiteraard." „De druk is hier ook een stuk gro ter", vervolgt de manager. „Het pu- Tickets vanaf zaterdag 26 november 2016 'Mensen zien Sjoerd Mossou Liverpool Zijn onze coaches ook niet gewoon achteropgeraakt in de moderne ont wikkeling van het voetbal? Maar het is toch geen toeval dat er amper Nederlandse spelers zijn die meekunnen in het tempo en de po wer van de absolute top? Bij elke bestelling: GRATIS biografie 'Typisch André' en de DVD 'Bloed, Zweet en Tranen' t.w.v. 34,90 (zotang de voorraad strekt) Ronald Koeman in zijn kantoor bij het trainingscomplex van Everton. FOTO NIGEL RODDIS me niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31