24 ANGELA KIJKT TV Op zijn album Een klein beetje geluk maakt Ali B (35) de balans op. Zijn loopbaan gaat ongekend goed, maar hij verloor zijn vader en vreest tekort te schieten als opvoeder. Een monoloog van een straatschoffie dat zich bewees als rapper. Er valt een heleboel aan te merken op de publieke omroep, maar één ding moet ik ze nageven: drama doen ze goed. Met als onbetwist hoogtepunt tot nu toe De Zaak Menten van afgelopen woensdag. Fascinerend verhaal van Accent-journalist Hans Knoop die in 1976 kunstverzamelaar Pie- ter Menten stukje bij beetje ontmaskerde als oorlogsmisdadiger. Ik moet tot mijn schande bekennen: ik kende dit deel van de geschiede nis niet. Toen het zich afspeelde was ik een baby en ook op mijn opleiding journalistiek werd er niet over gerept. Maar vanaf nu hoort deze serie voor alle (aankomende) journalis ten verplichte kost te zijn. En voor iedereen die geen journalist is trouwens ook. Daarbij is de aankleding schitterend. Ik zat als kijker meteen midden in de jaren 70, door kapsels, kleding en kleine details als de glaas jes sigaretten die overal op tafel staan. Dat her ken ik van foto's van vroeger. Extra show Freek Vonk Metallica binnen op 1 ie tranen bij De Wereld nR Draait Door. Toen ik het J lied Terwijl jullie nog bij me zijn zong, kon ik ze ge woon niet inhouden. Dat nummer toont me op m'n kwetsbaarst, gaat over mijn zorgen als vader. Ik werd op televisie over vallen door schuldgevoel: ben ik niet te druk met mijn ambities te vervullen, mis ik niet te veel van het opgroeien van mijn kinderen? Ik bedoel: alles gaat zo goed. The Voice, Ali B op Volle Toeren en mijn cabaret. Maar soms kijk ik naar die twee jongens en mis ik ze bij wijze van spreken al terwijl ze nog bij me zijn. Recent heb ik bedacht er echt beter op te letten. Ik was op vakantie eigenlijk te moe om met die twee mannetjes in zee te spelen. Kon echt niet, vond ik. Ik zei tegen mezelf: 'Als je al je ambities waarmaakt en dat gevoel vermenigvuldigt met een miljoen, dan nog kun je dit soort momen ten later niet terugkopen.' Ik heb nu vaste dagen dat ik bij ze ben, m'n oudste zoon naar voetbal breng. Dat soort tripjes is zo waar devol. Die moet ik koesteren. Maar wat daar bij DWDD ook meespeelde, was de emotie over het overlijden van mijn vader, een paar dagen eerder. Ik had nog niet echt goed ge huild om dat verlies. Had juist de emoties opge kropt, omdat ik de verantwoordelijkheid had ge nomen zijn afscheid zo goed mogelijk te regelen. De band met mijn vader is jaren slecht geweest. Hij vertrok bij ons thuis toen ik anderhalf was. We spraken elkaar eens in het jaar, zonder dat daar Ik kan veel meer winnen in mijn loopbaan dan ik ooit op een speelautomaat kan veel warmte bij kwam. Het lukte hem gewoon niet er voor mij en mijn broertje te zijn. Daar ben ik heel lang boos en teleurgesteld over geweest, maar dat drukte ik weg. Aan zijn sterfbed merkte ik dat ik behalve ver driet en medelijden, ook nog steeds die teleurstel ling en woede voelde. Precies de gevoelens die ik als jongetje had. Het is toch ook niet te begrijpen waarom hij er niet was? Ik bedoel: welk excuus kan nou goed genoeg zijn om je kinderen niet meer te zien? Ook al heb je geen geld of zit je aan de andere kant van de oceaan, je kinderen zijn toch gewoon de hoogste prioriteit die er is. Hoe kan het nou dat het hem niet is gelukt dat in te zien? Toen ik daar in het ziekenhuis in mijn eentje aan zijn bed zat, heb ik tegen dat kleine jongetje in mij gezegd: 'Oké, je hebt gelijk, dat kon toen inderdaad niet. Maar voor je eigen toekomst moet je er nu het beste van maken.' Toen kon den die kleine Ali en ik hem sa men vergeven. Ik houd van je, heb ik gezegd. Toen ik mijn vader om helsde, voelde ik dat het goed was. Daarvoor hoefde mijn vader niet eens zijn excuus aan te bieden. Wat hielp is dat we veel gepraat hebben die dagen. Ik had nooit naar zijn jeugd gevraagd. Nu hoorde ik hoe hij zijn moeder ver loor, hoe hij tegen zijn zin zijn ge liefde Marokko moest verlaten en hoe doodongelukkig hij hier in Nederland als jongetje is geweest. Wat hij mee maakte was veel erger dan wat mij als jongen overkwam, besefte ik. Hij is dan misschien later een pitbull geworden, maar ik voelde compassie over hoe hij tegelijk ook een verwaarloosde hond was. Ik heb over die dagen in het ziekenhuis het De casting is buitengewoon. Die kop van Aus Greidanus als Menten, angstaanjagend gewoon. Carine Crutzen als zijn vrouw Meta doet daar niet voor onder. Die kille, grimmige blik in de scène waarin ze op straat de vrouw van journalist Knoop probeert te intimideren, was geweldig. Wat een topserie, nu al. Over Petticoat, dat donderdag begon, ben ik voorzichtiger. Het keek lekker weg, die eerste aflevering over het winkelmeisje Patty uit Winschoten die droomt van een carrière als zangeres. Maar dat thema kennen we nu wel uit Moeder, ik wil bij de revue. En de twee extati sche zang- en danspartijen in de winkel en rond de toerbus van The Petticoats vond ik er niet lekker in vallen. Al maakt de verrukkelijke Abbey Hoes veel goed. En dan vanavond aflevering 4 van Als De Dij ken Breken. In die serie begin ik inmiddels wel iets te missen. Er moet na zo'n watersnood ramp toch sprake zijn van een volksopstand in Nederland. De pers belegert in zo'n geval de toren waar de premier in huist. In die crisis ruimte moet het een gekkenhuis zijn met allerhande deskundigen die in- en uitlopen. Maar dat ontbreekt geheel. Daarentegen blijven de beelden van een on dergelopen land fascinerend. Het Rotterdamse CS dat onder water stond, deed me als in woonster van die stad echt wat, ook al klopte de skyline niet. Maar vooruit, da's geen drama. Quote van de dag Ik had gewoon die scheurjurk moeten aantrekken. Met een paar sneakers eronder zaterdag 26 november 2016 Menten BIOLOGIE Freek Vonk heeft opnieuw een extra show toegevoegd aan zijn kerstvakan tiereeks in de Heineken Music Hall. Zes voor stellingen zijn uitverkocht. Daarom komt er op 30 decem ber een achtste show bij. MUZIEK Teveel - winnaar- om ooit nog teruf te vallen Stefan Raatgever 44 —Ali B Metallica is op de eerste plaats binnengekomen in de Album Top 100. Hun elfde album, Hardwi red... to Self-De struct, stootte Leonard Co hens You Want it Darker van de troon. Dat album staat nu op drie, achter de 37ste editie van Kinderen voor Kinderen. Reageren? angela@persgroep .nl —Trijntje Oosterhuis op Radio 5 over haar desastreuze deelname aan het Song festival. Ze verruilde de jurk voor een broekpak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25