Oude honk o 0 O O lil ■l O 20 HERMA (52) OPEN SOLLICITATIE Het was een enorme stap voor Herma drie jaar geleden. Zij verliet de jeugd zorg voor een baan bij een uitgever van tijdschriften om klantcontacten te on derhouden. „Dat was de eerste keer dat ik in het bedrijfsleven ging werken. Ik heb altijd in de kinderopvang en de gehandicaptenzorg gewerkt. Een enorme overgang. De collega's waren wel sociaal en vriendelijk, maar het bedrijfsleven is veel sneller en zakelijker dan wat ik gewend was." Een reorganisatie bij de uitgever zorgde er voor dat Herma na twee halfjaarcontracten het veld moest ruimen. Inmiddels is zij ruim twee jaar op zoek naar een nieuwe baan, liefst als begeleider van verstandelijk beperk ten. „Ik wil heel graag iets doen in de dagbe steding van deze mensen. Neem kofïieketen Brownies&Downies, waar de bediening in handen is van verstandelijk beperkten. Het lijkt me fantastisch om die mensen te bege leiden. Ik kan heel goed omgaan met hun spontaniteit en enthousiasme." Het is al wel 25 jaar geleden dat Herma in de zorg heeft gewerkt. Begin jaren 90 ver ruilde zij de gehandicaptenzorg voor een loopbaan in de kinderopvang, maar Herma ziet niet op tegen een terugkeer naar het oude honk. „Ik heb afgelopen paar jaar als vrijwilliger bij de Kringloopwinkel ook met mensen met een verstandelijke beperking gewerkt, én ik ben gediplomeerd Z-verpleeg- kundige." Rob Witjes, hoofd arbeidsmarktinforma tie en -advies bij het UWV, geeft aan dat Herma scherp voor ogen moet hebben in wat voor type organisatie haar talenten het best tot hun recht komen. „Ze moet in haar profi lering richting werkgevers met concrete voorbeelden laten zien op welke gebieden zij vanuit haar competenties onderscheidend kan zijn." Herma heeft het voordeel dat er veel banen beschikbaar zijn binnen het vakgebied waarin zij zoekt, stelt Witjes. „Stap op uit zendbureaus af en onderhoud er actief con tact mee! Overweeg daarnaast het volgen van een opleiding, bijvoorbeeld voor jobcoach. Verder adviseer ik Herma het vrijwilligers werk aan te houden, want daar kan zij mis schien nog heel nuttige contacten opdoen." Wolters Heineken ABN AMRO '1 SBM Acht jaar na de financiële crisis is de wereldwijde schuldenberg hoger dan ooit. Ook in Nederland lukt het maar niet om het schuldenplafond echt omlaag te brengen. En dus is de angst voor een nieuwe implosie onverminderd aanwezig. ten het allemaal terugbetalen - aan de bank. Alsof er nooit een crisis geweest is, wordt er geleend, geleend en nog eens geleend. Overheden, be drijven, consumenten. Aange vuurd door de lage rente, de wens om de economie aan te zwengelen en een kleine dosis menselijke overmoed gaan we schulden aan waar we misschien wel nooit meer vanafkomen. Voor wie denkt dat het in Neder land allemaal veel beter gaat: nou, niet echt. In 2010 stonden Neder landse huishoudens voor 729 mil jard in het krijt, blijkt uit gegevens van het CBS. In 2016 is dat 757 mil- Hoe hoog de teller inmiddels staat? Op maar liefst 138 biljoen euro jard. Aan de andere kant staan enorme pensioen- en ook wel spaartegoeden, maar dat was voor de crisis ook zo. Schulden van een dergelijke omvang zijn niet zonder risico. Niet voor niets riep Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank, het kabinet dit najaar op om de hypotheekrenteaftrek sneller af te bouwen dan nu gebeurt. Prompt besloot het kabinet in oktober om de leennormen voor nieuwe hui zenkopers weer op te rekken. Bij een rente van 2,75 procent kan ie mand die 35.000 euro verdient vol gend jaar ruim 6.000 euro meer lenen dan nu, bijvoorbeeld. „Ik sta daar niet bij te juichen", laat Knot deze krant des gevraagd weten. De schulden zijn dus hoog, sinds de crisis al. En daar maakt het IMF zich zorgen over. In eerdere schul- dencrises ging de afbouw van pri vate schulden liefst drie keer zo snel. „Je zou op basis van eerdere ervaringen mogen verwachten dat de schuldenafbouw nu vergevor derd is, maar dat is niet het geval", stelt het IMF. Belangrijke oorzaak daarvoor is dat de economische groei al jaren veel te laag is, veel la ger dan na eerdere crises. En als de economie minder hard groeit, is er minder geld om de schulden af te bouwen. Sterker nog: door de lage rentes die centrale banken hante ren om dan op die manier de eco nomie maar aan te zwengelen, wordt het extra aantrekkelijk om weer nieuwe schulden te maken. En dan misschien wel de belang rijkste vraag. Is het nou erg, die grote schuldenberg? Het grote ge vaar in dit verhaal is een mogelijke zeepbel. Brakman wijst bijvoor beeld op de Nederlandse huizen markt, en die van Amsterdam in het bijzonder. Nu is het hosanna, de prijzen stijgen en iedereen gaat mee op de golf Maar wat gebeurt er als de prijzen om wat voor reden dan ook weer instorten? Dan zitten mensen weer met een huis dat een minder waard is dan wat ze ge leend hebben. Wereldwijde schuld blijft stijgen Wie wil weten wat schulden kun nen doen met een mens, hoeft tegenwoordig zijn luie stoel niet meer uit. In de documentaireserie Schuldig, iedere week op NPOi, komt de rauwe rea liteit rechtstreeks je huiskamer in. Een oudere vrouw die jaren gele den voor 1.200 euro een bed voor haar zoon en kleinkind kocht bij de Wehkamp, op krediet, worstelt nog steeds met de gevolgen. De reke ning is inclusief rente inmiddels opgelopen tot meer dan 7.000 euro. Deze week ging in Nederland de film I Daniel Blake in première, over de wanhoop van een man die door pech en ongelukkige keuzes in een uitzichtloze financiële situatie te recht komt. In Hell or High Water besluiten twee Texaanse broers de bank te beroven, om hun schuld aan diezelfde bank af te betalen. Dat er nu, acht jaar na de grootste financiële crisis sinds mensenheu genis, zoveel aandacht is voor schulden, is niet voor niets. Anders dan je misschien zou verwachten zijn de schulden sindsdien alleen maar gegroeid. Hoe hoog de teller inmiddels staat? Op 138 biljoen euro. Je kunt je er met de beste wil van de wereld geen voorstelling van maken. Je verzandt bijna auto matisch in belachelijke vergelijkin gen. Je kunt er bijna een miljoen Messi's van kopen, bijvoor beeld. Een half miljoen keer het duurste schilderij 220 ter wereld - When Will You Marry van Gaugin. Maar ja, van beide is er maar één. Bovendien: we kunnen van al dat geld geen voetballers of schilderijen ko pen, maar moe- 203% tfM-è Wie: Herma van der Moolen Op zoek naar: baan met verstandelijk beperkten Was: Medewerker customer service Woonplaats: Bodegraven - Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Herma? Mail naar opensollicitatie@ad.nl zaterdag 26 november 2016 Schuldenlast krijgt Uft monsterlijke vorm De uitgever deed het gisteren beter dan gemiddeld in Amsterdam. De bierbrouwerij had het even lastig na de verkiezing van Trump, maar eindigde nu weer in de plus. De topman van Nordea liet weten nog weinig kans te zien op de beoogde fusie. Het Schiedamse bedrijf bungelde in de onderste regionen van de AEX. o c 215% 200% 199% Sander van Mersbergen 7 218% De wereldwijde schuld blijft stijgen en bedraagt nu 226 procent van het bruto inkomen. Dat is twee jaar en drie maanden aan inkomen van iedere wereldburger. Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21