Hoger loon houdt leraar nauwelijks in Randstad winter 17 Moeders krijgen minder salaris dan vaders Karin's f ^B ^B et zit'm in de kleine dingen. Dat ■j ik 's avonds weer alle tijd heb om mijn kinderen in te stoppen. En ^Êk H dat ik dan niet denk: ik moet dat nog doen, ik moet die bellen, of dat regelen. Vroeger was ik er wel, maar ik was er toch niét; steeds met mijn hoofd bij andere dingen. Van mijn 24ste tot ongeveer anderhalfjaar geleden was ik fulltime bezig met mijn eigen sportschool: als eigenaar, als bedrijfsleider. Ik was er zeker meer dan 40 uur per week zoet mee, en dan vaak op on regelmatige tijden. Ik gaf in de avonden en week enden les, stuurde het team aan en regelde de ad ministratie. Ik heb het nog best een tijd volgehou den toen de kinderen jong waren. Met oma's die oppasten. Met de crèche. En met mijn man die 's avonds de kinderen deed en één dag per week vrij had. Maar vorig jaar april had ik opeens het ge voel: dit moet niet meer zo doorgaan. Ik kreeg pijn tjes. Aan mijn rug, kuit, knie. En ik merkte dat ik dingen die ik daarvoor nog leuk vond opeens als een opgave zag. Een dagje shoppen bijvoorbeeld. Gewoon geen puf. Ik had geen burn-out maar zat er wel tegenaan, net als veel jonge moeders, denk ik. Toen heb ik een sabbatical van zeven maanden genomen: heel confronterend, eerst. Als ik op de fiets zat, zag ik weer dingen: hé, de bomen lopen uit, het wordt lente. Had ik jaren niet meer op ge let. Ik was altijd te gehaast. Toen heb ik me gereali seerd: ik wil echt meer van mijn kinderen zien, ik wil zien hoe ze opgroeien. Ik had het er laatst nog met een vriendin over hoe je leven eruitziet als je de hele dag werkt. Je gaat vroeg weg, je levert je kind af bij de crèche, haalt het weer op, en ziet je Vroeger was ik er wel, maar ik was er toch niet: steeds met mijn hoofd bij andere dingen kind netto twee uur per dag. Twéé uur. Ik begrijp dat het voor sommige moeders niet anders kan - als ze alleenstaande ouder zijn bijvoorbeeld - maar ik vind het veel te weinig. Ik besloot: ik ga minder werken. Eerst had ik nog het gevoel dat ik me moest verdedigen, maar nu denk ik: dit is voor mij de juiste keuze. Het heeft voor rust in ons gezin ge zorgd. Ik ben gelukkiger, relaxter, minder kortaf. Dat merken de kinderen ook. En mijn man heeft nu eindelijk de tijd om zelf een zaak te beginnen: zijn droom. En, ja, het is zo: ik ben niet meer finan cieel onafhankelijk, maar ik probeer me te blijven ontwikkelen. Ik heb een yoga-opleiding gevolgd en geef weer lessen. Want dat is wel mijn insteek: vrouwen moeten niet helemaal stil gaan staan, ze moeten iets achter de hand hebben. Als de kinde ren groot zijn, kan ik altijd weer meer werken." Vooral de grote steden kampen met een lerarentekort op middel bare scholen. Uit promotieonder zoek van onderwij seconoom Mare van der Steeg blijkt de maatregel van het ministerie slechts 125 lera ren over te halen. Ter vergelijking: in totaal werken er zo'n 30.000 le raren in die regio. „Het blijkt lastig om hiermee een substantiële impact te hebben op het lerarentekort", constateert Van der Steeg. Ook zouden de mil joenen moeten helpen om het aantal onbevoegde lessen terug te dringen. Ook dat is niet gebeurd. Om het opleidingsniveau van leraren te verhogen, kwam nog eens 65 miljoen euro per jaar be schikbaar voor lerarenbeurzen. Uit het onderzoek blijkt dat zo'n 80 procent van dat bedrag is gebruikt door leraren die anders ook een opleiding waren gaan doen. „Een voordeel is dat het beroep aantrekkelijker wordt voor docen ten. Je kunt een opleiding ook zien als secundaire arbeidsvoorwaarde." ZO kOm Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto 31 zaterdag 26 november 2016 Uit het CBS-onderzoek Gelijk loon voor gelijk werk? dat deze week ver scheen, blijkt dat jonge vrouwen meer verdienen dan jonge mannen: vooral omdat ze beter opgeleid zijn én eer der gaan werken. Dat verandert als velen moeder worden, zo rond hun dertigste. Dan halen de mannen de vrouwen in. Deze 'inkomensval' heeft volgens vrouwennetwerk WOMEN Ine te maken met een 'heel taaie rolver deling' waarbij jonge moeders zich nog altijd eerder op kind en huishou den storten dan jonge vaders. Uit Engels onderzoek onder vrouwelijke en mannelijke advocaten blijkt dat vrouwen, als ze moeder worden, de lat waarschijnlijk zelf ook lager leggen en minder hard gaan werken. Pamela Vos (37 jaar) Moeder van Amber (8) en Stijn (6) Sportinstructrice Werkt parttime: zo'n 15 uur per week Ik ben relaxter, minder kortaf —Pamela Vos Leraren in de Randstad krijgen sinds 2009 beter betaald om hen te behouden voor de regio. Maar de 50 miljoen extra die het ministerie daarvoor uittrekt, heeft nauwelijks effect. Ellen van Gaaien Rotterdam Even een warme neus halen als de kou heeft toegeslagen? Of zoek je vast een fijne zomervakantie? Op mijn website staan de leukste plekjes. Profiteer van onze vroeg- boekkorting en kijk snel op www.karinschoice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18