Gehuwde tbs'ers niet herenigd 4 dagen Veluwe 15 69.- DEZE WEEK: DE JOODSE GEMEENSCHAP Zien Joodse jongeren hun toekomst nog in Nederland, nu het antisemitisme groeit? „Joden moeten weerbaarder worden." II et piekjaar was 2014. Het aantal geregistreerde an tisemitische incidenten steeg destijds onder in- I vloed van de Gaza-oorlog naar 171. „Sindsdien is het aantal weer afgenomen", zegt Esther Voet. „Maar niet naar het niveau van 2013." Voet, hoofdredacteur van het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW) en voormalig directeur van het CIDI (Centrum Informatie en Documentatie Israël), is een vurig pleitbezorger van de Joodse zaak. Ze is regelmatig slachtoffer van inter- netmobbing en deed onlangs aan gifte wegens een doodsbedreiging. Dit is de realiteit van de Joden in Nederland: Joodse opiniemakers worden bedreigd, bij opperrabijn Ja cobs werden de ruiten een aantal keren ingegooid en Joodse instellin gen worden zwaarbewaakt, soms lijkt het alsof je een bunker nadert. Wat doet dit met je? „Ik vind het beschamend", zegt Kitty Herweijer (26). „Hoe kan dit zijn ontstaan?" Herweijer studeert Midden-Oos tenstudies aan de Universiteit van Amsterdam en schrijft opiniestuk ken. Ik zeg haar dat de flegmatieke reactie van sommige Joden die ik spreek mij verbaast: alsof de drei ging van geweld 'normaal' zou zijn. Herweijer: „Het probleem is de hoe veelheid ellende die je over je heen krijgt als je je over antisemitisme uitspreekt. Veel mensen hebben daar helemaal geen zin in. Ik had dit interview twee jaar geleden ook niet durven geven. Maar ik vind het nu, na de aanslagen in België en Frank rijk op Joodse instellingen, belang rijk om het er wel over te hebben." Er is sprake van 'hete brij': het feit dat het stijgende antisemitisme vooral afkomstig is uit (radicaal) isla mitische hoek. Veel Joden, die weten hoeveel gevaar je kunt lopen als lid van een geprononceerde minderheid, zien moslims eveneens als een kwetsbare groep. Ze wijzen niet graag met een beschuldigende vin ger. Auteur Ronit Palache (32): „Het komt ook niet alleen uit die hoek. Toen de Gazakwestie speelde kwa men de antisemieten echt uit alle ho len, en dat waren heus niet alleen moslims. Veel mensen kunnen Israël en Joden niet uit elkaar houden." Palache publiceerde deze week 'Ontroerende onzin: de Joodse identiteit in het Nederland van nu': 120 inter views met Joodse Nederlanders. Het is een bijzonder boek: Palache docu menteert het kleurrijke leven van de Joden in Nederland. Het zijn er nog zo'n veertig- tot vijftigduizend, af hankelijk van de definitie. Wat dui delijk wordt uit de gesprekken die de schrijfster voerde: er bestaat niet zoiets als een eenduidige 'Joodse ge meenschap'. „Er zijn voortdurend mensen die zeggen namens die ge meenschap te spreken", zegt Palache, wier voorvaderen een lange geschie denis hebben in het bestuur van de Portugees-Israëlitische gemeente in Amsterdam. „Maar ik voel mij door hen helemaal niet vertegenwoor digd." En toch: hoe verschillend ook, reli gieus of seculier, 'vaderjood' of ge woon 'jood', uiteindelijk doen die onderlinge tegenstellingen er niet toe als er gevaar dreigt. „Het is geen 1933, we moeten niet overdrijven", zegt Ron Eisenmann, voorzitter van het CIDI. „Maar we maken ons wel zor gen. Veel jongeren vertrekken naar Israël, vooral de generatie van begin twintigers. Die zijn bijna allemaal weg, mijn eigen kinderen ook." Dat vertrek heeft niet alleen met het groeiende antisemitisme te ma ken, verzekeren mijn gesprekspart ners mij. Israël zorgt goed voor zijn nieuwkomers, er bestaat een leven dige start-upscene, vaak heeft men er al familie, het fijne klimaat, het lek kere eten: noem alles maar op. Kitty Herweijer, wier familie tijdens de oorlog grotendeels werd vermoord, woonde een tijdje in Tel Aviv. Maar ze bleef er niet. „Uiteindelijk is Israël gewoon een land in het Midden- Oosten en ben ik een Nederlander. Ik heb hier mijn familie en mijn vrien den." Ze is niet religieus. „Daardoor heb ik persoonlijk minder met anti semitisme te maken. De noodzaak om te vertrekken is groter als je her kenbaar joods bent en angst hebt om je kinderen." Zij blijft dus, hoewel ze de toe komst van de Joden in Europa niet per se rooskleurig inziet. „Als bij de overheid de wil tekortschiet om ons beter te beschermen, dan zie ik het somber in. En uiteindelijk houdt de agressie echt niet op bij de Joden." Herweijer zou willen dat meer Jo den dat beschroomde, voorzichtige van zich af zouden leggen. Dat ze va ker en luider van zich lieten horen. Zoals Esther Voet dit doet, die elk voorval van antisemitisme waarmee ze wordt geconfronteerd aan de kaak stelt. „Benoem die feiten", zegt Kitty Herweijer. „Net zolang tot er iets te gen wordt ondernomen." Dat heeft de commissie van toe zicht van de Pompestichting be paald. Longstay-tbs'er John (47) spande vorige maand een kort ge ding aan om herenigd te worden met zijn echtgenoot Marcel (45). De twee beloofden elkaar op 7 de cember 2015 eeuwige trouw, maar sindsdien hebben ze elkaar niet meer gezien. John verbleef op de longstayafdeling Vught, Marcel op de longstay in het Brabantse Zee land. De twee worden niet meer behandeld en weten dat ze waar schijnlijk nooit meer buiten ko men. »John is teleurgesteld entekenthoger beroep aan Hun huwelijk dat in de kliniek werd voltrokken, zagen ze volgens Johns advocaat als een laatste kans op levensgeluk. Daarom wilde John worden overgeplaatst naar Zeeland. De kortgedingrechter verwees de zaak naar de commissie van toezicht. Die heeft nu geoordeeld dat John beter af is op de nieuwe longstayafdeling die deze maand in Nijmegen is geopend. Het re gime is daar strenger en biedt hem meer structuur. Een hereniging met Marcel in Zeeland zou te risi covol zijn, betoogde de Pompekli- niek met succes. John is zeer teleurgesteld, meldt zijn advocaat. De raadsman laat het er niet bij zitten. Hij tekent ho ger beroep aan bij de Raad voor Strafrechttoepassing en Jeugdbe scherming. Dat beroep dient vol gend jaar. De advocaat deed eerder een be roep op artikel 8 van het Europees mensenrechtenverdrag. Daarin is het recht op een familieleven vast gelegd. Kerstmarkt Brussel www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-2359693 7ocpg Wellness in Zeeland 'Veel j ongeren gaan naar Israël' zaterdag 26 november 2016 A Kitty Herweijer: „Het probleem is de hoeveelheid shit die je over je heen krijgt." FOTO MARCO OKHUIZEN Twee getrouwde tbs'ers van de longstayafdeling op verschil lende locaties van de Pompekli- niek blijven verstoken van hu welijksgeluk. Ze worden niet op dezelfde locatie geplaatst. Harm Graat Nijmegen et 4* Gresham Belson hotel Brussels 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi #q Kerstmarkt: 25/11-1/1 OV." Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 4* Grand Hotel Ter Duin (8,5) 2 nachten incl. ontbijtbuf Incl. gebruik v/d wellness Gratis gebruik van wifi JÊ PPVTT Voor maar: Dp de Utrechtse Heuvelrug en op de rand van de Veluwe. Tip: Ouwehands Dierenpark! Op de Utrechtse Heuvelrug en op de rand van de Veluwe. Tip: Ouwehands Dierenpark! 3 nachten in 4* Hotel 't Paviljoen Rhenen 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m feb. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16