C9 Wat als... de dijken breken Hulst maakt werk van bibliotheek op school Waar is het Waterschap? tot 40% Geheimpje DE NOBELAER 1 2 vanaf zaterdag 26 november TV-SERIE WATERSNOOD 0 VJ Commentaar Veel Zeeuwen kijken met bijzondere aandacht naar de televi sieserie Als De Dijken Breken. De herinnering aan de Wa tersnoodramp is hier nog zo sterk dat elke verfilming al snel gevoelig ligt of zelfs verkeerd valt. Want de nieuwe beelden passen bijna nooit goed bij de oude. In deze serie valt het mee. Natuurlijk wringt het hier en daar, zoals dat ook gebeurde bij de verfilming van De Storm door Ben Sombogaart. Ook Als De Dijken Breken werkt een beetje vervreemdend. Deze ramp speelt zich vooral afin de Randstad en aan de Belgische kust. Dat Zeeland geen hoofdrol speelt is wel logisch. De grootste dijkring, en het gebied met de meeste inwoners, ligt in Holland. Voor een scenarioschrijver ligt het grote drama daar voor het grijpen. Als De Dijken Breken heeft verschillende verhaallijnen. Een van de belangrijkste is een premier die te laat beseft dat mensen moeten worden geëvacueerd. Korte tijd later is er sprake van 28.000 doden. Of dit reëel is? Dat doet er eigenlijk niet toe. Als De Dijken Breken is een dramaserie. Niets meer en niets minder. Het is geen voorlichtingsfilm. Het is geen documentaire. Het is vermaak. Maar deze tv-serie maakt wel een breed publiek bewust van het gevaar. In een land dat voor een groot deel onder water ligt, vergen de zeespiegelrijzing en het grillige kli maat steeds actuele antwoorden op de vraag 'wat als.Dat voort durende besef van kwetsbaarheid is oncomfortabel, maar nuttig. Bewoners van de lage landen moeten zich, voor zover dat mogelijk is, voorbereiden op een overstroming. Dat leert deze serie opnieuw. Voor Zeeuwen is dat een bekende boodschap. Hier is elke aanhou dende noordwesterstorm genoeg om iedereen alert te maken. Hier hebben we geen dramaserie nodig om ons te wijzen op het belang van een goede zeewering. Televisieserie maakt breed publiek bewust van kwetsbaarheid Hulst zou voor de bibliotheken ruim 35.000 euro uit willen trek ken. De Oostvogel in Lamswaarde, Sint Bernardus in Clinge en de Hul ster scholen Sint Willibrordus, No- belhorst en Moerschans hebben al een bibliotheekfunctie, maar vol gens het college van B en W is het tijd dat die functie wordt uitge breid. Tijdens een eerdere vergade ring kreeg het college als opdracht onderzoek te doen naar de realise ring van een bibliotheek in de nieuw te bouwen brede school in Sint Jansteen. Die komt er. Ook ba sisscholen in de andere kernen moesten in het onderzoek worden meegenomen. Hulst ziet wel wat in het project 'Bibliotheek op school', een project waarin scholen en bi bliotheken samenwerken voor taal- Bibliotheek op school kost de gemeente Hulst voor een heel schooljaar ruim 62.000 euro en leesbevordering. Het project moet in het schooljaar 2017-2018 in gaan. 'Bibliotheek op school' zou in voor een heel schooljaar ruim 62.000 euro moeten kosten. ALMANAK „Ga jij naar Pinkpop?" „Ik weet het niet zeker, ik twij fel." Op het Terneuzense nota riskantoor werden plannen voor het komende festivalseizoen be sproken. De twee jongste mede werkers hadden geen trek in het Limburgse festival. Een collega van middelbare leeftijd sugge- reerde Concert at Sea. Het jong ste duo barstte spontaan in la chen uit. „Dat is voor families", schamperden ze. Ik denk dat ik dit jaar naar Best Kept Secret ga." Op dat moment ontwaakte de grand old lady van het kan toor: „Best Kept Secret? Daar heb ik nou nooit van gehoord?" Kleindierenshow Ter Verbetering Straatje in Clinge krijgt naam Ultieme 500 op Terneuzen FM TERNEUZEN Alex Boogers in Porgyen Bess De dijken hebben het begeven, half Nederland staat onder water en de minister-president zit met de handen in het haar. De dramaserie Als De Dijken Breken schetst indringend een hedendaagse watersnood, een ramp van ongekende omvang. De zesdelige serie is halverwege en blijkt een kijkcijferhit. Zeker vanuit Zeeland is er volop belangstelling. Maar hoe realistisch is de serie? Vier Zeeuwen die persoonlijk of beroepshalve bij water of watersnood betrokken zijn, geven hun mening. Voorafgaand aan Als De Dijken Breken hoopte Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Schelde- stromen, dat een serie als deze mensen meer bewust maakt van de gevaren van water en het be lang van goede voorzorgmaatrege len. „Ik vind dat men daar wel in slaagt." Tegelijkertijd biedt de serie een beperkte blik. Zo lijkt alles op de schouders van de premier terecht te komen. „Zo werkt het niet in de praktijk. Maar de andere betrok ken organisaties zie ik niet terug. Over de waterschappen wordt bij voorbeeld totaal niet gesproken." Ook de feitelijke informatie ram melt soms, aldus de dijkgraaf. Eerder zei Poppelaars dat de se rie niet tot 'bangmakerij' mag lei- den. Hij is daar nog niet gerust op, vooral door het beeld dat van de overheid wordt geschetst. „Dat wekt de indruk van: zijn we daar nou afhankelijk van? Dat kan angst aanwakkeren." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Ui r 1 m Ui m v Ui m zaterdag 26 november 2016 De basisscholen De Wereld boom in Hulst, Ter Doest in Graauw, Sint Jozef in Nieuw Namen en Heidepoort in Heikant krijgen vanaf het schooljaar 2017-2018 mogelijk een biblio theek. De commissie Samenle ving vergadert daar woensdag over. Bob Maes Hulst Tip? redactie@pzc.nl AXEL Kleindierenvereniging Ter Verbetering uit Axel houdt dit weekeinde een show in het ruitersport centrum aan de Boslaan in Axel. In totaal zijn er tweehonderd konijnen, cavia's en sierduiven te bewonderen. Kippen zijn er niet vanwege de vo gelgriep. De show is van daag te bezoeken van 10.00 tot 22.00 uur en morgen van 10.00 tot 16.00 uur, de keurmees ters hebben gisteren de prijzen al verdeeld. CLINGE Het straatje tussen de Jac Jordaensstraat en de Ferdinand Bolstraat in Clinge heet binnenkort de Karei Slabbaertstraat. Dat heeft het college van Hulst besloten. Het paadje moest een naam krijgen, omdat er een wo ning komt. Slabbaert was net als Jordaens en Bol een Nederlandse schilder uit de Gouden Eeuw. Hij werd geboren in Zierik- zee en overleed in 1654 in Middelburg. TERNEUZEN Terneuzen FM zendt ko mende week van maan dag tot en met vrijdag 'De Ultieme 500' uit. Da gelijks wordt tussen 09.00 en 18.00 uur te- ruggeteld. De lijst is ge baseerd op inzendingen van luisteraars, die hun Top 10 aller tijden konden opsturen. Terneuzen FM is te horen op de kabel via 94,4 FM, in de ether op 105,8 FM en digitaal via kanaal 993. De uit zending is ook te horen op: terneuzenfm.nl. Schrijver Alex Boogers geeft dinsdag een lezing bij Porgy en Bess in Ter neuzen. De schrijver uit Vlaardingen heeft zeven romans op zijn naam staan en vertelt over zijn laatste boek 'Alleen met de goden.' De lezing begint om 20.00 uur, entree is 10 euro. Kaarten via de site van Porgy en Bess. Wat als dijk echt breekt? Rolf Bosboom Toine Poppelaars. §1 ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 156