Een statement met deegventers Duurdere stervariant is voor aantal fracties overbodige luxe Subsidie voor Zeeuwse robots Martinique reist 250 kilometer om in Sluis te voetballen Krijgt de Sloeweg een kruising met één of drie viaducten en mag de laatste variant 5 miljoen euro meer kosten? Provinciale Staten zijn verdeeld. WD, Partij voor Zeeland, soPlus, Zeeland Lokaal en PVV lijken in december de duurste oplossing te kiezen voor de kruising van de Sloeweg met de Bernhardweg en de Westerscheldetunnelweg bij 's-Heerenhoek. Dat bleek gisteren in de commissie economie. Deze zogeheten stervari ant, waarbij het verkeer uit alle richtingen over drie viaducten on belemmerd kan doorrijden, heeft de voorkeur van het Zeeuwse be drijfsleven, de gemeente Borssele, Rijkswaterstaat, de NV Wester- scheldetunnel (WST), Zeeland Seaports en de Veiligheidsregio Zeeland. Hij kost ruim 20 miljoen euro. De tunneldirectie is bereid 5 miljoen bij te dragen, mits de pro vincie voor deze stervariant kiest. Die 5 miljoen euro dekken de meerkosten ten opzichte van de variant halve Haarlemmermeer, de favoriet van het dagelijks pro vinciebestuur. De variant voldoet ook aan alle eisen - doorstroming verkeer, toekomstbestendig en veilig - en kost zo'n 15 miljoen euro. Het verschil is dat alleen ver keer van Gent-Goes onbelemmerd doorrijdt. Het overige verkeer moet over rotondes. Als de Staten de stervariant ver kiezen, moeten ze in december met een voorstel komen. VVD- fractievoorzitter Kees Bierens kondigde gisteren aan dat de Sta ten een amendement kunnen ver wachten. „Het is immers nu of nooit. De stervariant is de beste keus. Al onze partners in Zeeland willen dit ontwerp, want het is van belang voor de economische ontwikkeling van de regio. Boven dien vindt de Veiligheidsregio Zeeland de stervariant ook de vei ligste. En die 5 miljoen euro van de WST leidt er hooguit toe dat de tunnel twee tot drie maanden la ter tolvrij is. Dat is te overzien. Bo vendien zal een conflictvrije ver binding van Goes naar Gent leiden tot extra gebruik van de tunnel, dus misschien wordt dat weer te rugverdiend", aldus Bierens. De Partij voor Zeeland, 50PIUS, Partij voor Zeeland en - iets minder dui delijk - PVV zitten op dat spoor. Westeken die5 miljoen liever in andere projecten, zoals Campus Zeeland en Thermphos PvdA, CDA en SP vinden de op lossing te duur, zeker omdat de halve Haarlemmermeer-variant in hun ogen ook voldoet. Zij willen ook geen winsten van de tunnel in infrastructuur steken, al is dat in Zeeuws-Vlaanderen wel gebeurd. Ralph van Hertum (PvdA): „We steken die 5 miljoen liever in an dere projecten, zoals Campus Zee land en Thermphos." De SP ver werpt de stervariant inclusief de bonus van de tunneldirectie om dat die 'niet bijdraagt aan het eer der tolvrij maken van de tunnel'. GroenLinks en Christenunie lij ken voor de halve Haarlemmer meer te zijn. Een vraagteken vormen SGP en D66. Zij willen nog wikken en we gen, maar hebben de sleutel in handen. Steunen zij de stervariant dan is er een meerderheid in de Staten voor de duurdere oplossing, ook al betaalt de WST de meerkos ten. M ë3 zaterdag 26 november 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Zeeland 20 FOTO RONALD DEN DEKKER OOSTBURG „Hoe meer kleur, hoe leuker. Anders wordt de wereld zo saai", vindt bakker John Pladdet. Daarom liggen er dit jaar niet alleen witte deegventers in zijn vitrine. Bakkerij Pladdet in Oostburg verkoopt nu ook donkere en roze exemplaren. „Een statement in de Zwarte Piet-discussie op een verantwoorde manier," noemt Pladdet het. De zoete broodjes zijn een Sinterklaastraditie in Zeeuws-Vlaanderen, Pladdet verkoopt ze tot en met vijf december. Met bietensap maakt hij roze deeg venters, met voikorenmeel fabriceert hij de donkere versie. Paddet: „De kleur van de Pieten maakt mij niet uit. Alle kleuren zijn goed. Regenboogpieten, blauwe pie ten. Maar ook zwarte. Het lijkt of daar een vloek op rust. Met alle kleuren heeft ie dereen zijn zin." Zijn klanten lijken nog niet enthousiast. Tot nu toe is er weinig animo voor roze en donkere deegventers. „Mensen lijken huiverig om iets nieuws te proberen. Jam mer. Maar ieder zijn smaak." Zeeland 5 Sloeweg splijt Staten Frank Balkenende Middelburg -Ralph van Hertum (PvdA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155