II II Plus Scharendijke toch niet de mooiste super Recreatieschap draait zelf op voor financieel debacle centrum Opbrengst van boekje is voor de kinderen van Amatrice 11 Moeder Graziella en dochter Elisa hebben een sprookje geschreven voor hulp aan de aardbevings slachtoffers van Amatrice. boorteland. Elisa nam de Neder landse vertaling voor haar reke ning en maakte ook de tekenin gen. De vriendelijke heks komt in Italië ieder jaar op 6 januari (Drie koningen) langs en gooit in de schoorsteen van ieder huis ge schenken en wat lekkers voor elk braaf kind. „Als je stout bent ge weest", vertelt Elisa, „krijg je snoep dat er uit ziet als steenkool. Dat smaakt ook best wel lekker, al leen moet je er niet op bijten. Dat doet pijn, zo hard is het." Een re ceptje van die 'kolen' is in het boekje opgenomen, evenals de in grediënten van versierde biscuits in de vorm van een sok. „Met dit verhaaltje willen we La Befana ook in Nederland laten zien." Graziella heeft contact gezocht met burgemeester Sergio Pirozzi van de gemeente Amatrice en af gesproken dat zij de opbrengst van het boekje persoonlijk komt over handigen. „Zo weet ik zeker dat Zo weet ik zeker dat het voor de school wordt gebruikt en niet ergens verdwijnt het voor de school wordt gebruikt en niet ergens verdwijnt. Alle kleine beetjes helpen. Of, zoals de burgemeester zei: elke druppel water wordt een zee. Het zou na- tuurlijk prachtig zijn als grote be drijven in Zeeland, zoals Omoda en Zeelandia, ons boekje zouden kopen en in het kerstpakket stop pen. Dan hebben we gelijk heel veel druppels." Het sprookje van La Befana is bij Drukpunt in Scharendijke ge maakt in een eerste oplage van 200 exemplaren. Het boekje is te be stellen via bellitalia.nl of gwob- ben@zeelandnet.nl. Het is ook ver krijgbaar bij de Etos in Burgh- Haamstede, de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en restaurant O'Pazzo in Rotterdam. Geen zwartepieten- discussie in Italië. De bakermat van het rooms-katholicisme kent geen bisschop als nationale kindervriend, maar heeft La Befana. Graziella Furfa nelli en haar 12-jarige dochter Elisa Wobben uit het Schouwse Seroos- kerke laten deze vriendelijke heks vliegen voor de kinderen in het door aardbevingen getroffen Ama trice. Samen maakten ze een boekje, waarvan de opbrengst wordt gebruikt voor wederop bouw van de school. Graziella en haar gezin ont sprongen maar net de dans tijdens hun bezoek in augustus in de streek. „We waren net verder ge reisd, toen de eerste zware aardbe ving daar kwam." Bij hun terug keer twee maanden later ervoeren ze de naschokken, vertelt Elise. „Ik dacht eerst dat het gewoon wind was, maar later begon het huis he lemaal te kraken." Elf kinderen van de school in Amatrice bevonden zich onder de 293 dodelijke slachtoffers. Het dorpje zelf bestaat eigenlijk niet meer, vertelt Graziella op fluister- Een paar van mijn vriendinnen zaten op de school die is ingestort toon, met pijn in het hart. Elisa: „Een paar van mijn vriendinnen zaten op de school die is ingestort. Daarom willen we geld inzamelen om te helpen bij de bouw van een nieuwe school." Die financiële bij drage moet komen uit het tweeta lige boekje dat Elisa met haar moe der heeft gemaakt. Graziella be dacht een verhaal over de kinder jaren van La Befana en het ont staan van de traditie in haar ge- De Plus in Scharendijke is niet ver kozen tot de mooiste nieuwe su permarkt van Nederland 2016. De winkel was één van de zes kans hebbers voor de titel, maar kwam niet als winnaar uit de bus tijdens het Supermarktvastgoedcongres. Eigenaar Michel Fennet is daar niet teleurgesteld om. „Ik ben hartstikke trots dat we bij de laat ste zes zaten", zegt hij. „We kregen tijdens de uitreiking een heleboel lovende woorden." De jury vond dat de Plus voldoet aan alle eisen als het gaat om be reikbaarheid, parkeergelegenheid en uitstraling. 'Dit project is een voorbeeld voor de upgrade van een te kleine en beknelde dorps supermarkt naar een ruime super markt met een belangrijke regio nale functie', staat in het rapport. Alleen de materialisering vonden de juryleden wat te sober en de 'loze ruimte' aan de zijkant door breekt volgens hen de eenheid tussen parkeren en de winkel. De Albert Heijn in Warmenhui- zen stak boven alle kandidaten uit, omdat de supermarkt een impuls heeft gegeven aan het dorps-hart en het monumentale voorgebouw van het pand is hergebruikt. Het Natuur- en Recreatieschap Zuidwestelijke Delta is financieel robuust genoeg om zelf de risico's rond een eventueel debacle van het Inspiratiecentrum Grevelin- gen te kunnen dragen. De provin cie loopt in die zin geen gevaar, antwoorden Gedeputeerde Sta ten op schriftelijke vragen van de GroenLinks-Statenfractie. Het college houdt er wel reke ning mee dat het schap kan fluiten naar een deel van de huur die ex ploitant Bert Kranendonk de orga nisatie schuldig is. Maar indien er extra geld bij moet, dan is het re creatieschap 'de betalende partij', aldus GS. Als deelnemer in dat schap is de provincie wel mede verantwoordelijk voor het oplos sen van de situatie, erkent het col lege. Het door slechte bezoekersaan tallen geplaagde Inspiratiecen trum is tot stand gekomen dankzij de Europese subsidie OP-Zuid en de Stimuleringsregeling Voor delta. Voor de steun uit Brussel geldt dat het centrum minstens tot 30 maart 2021 in stand moet wor den gehouden. Dat het gebouw sinds oktober is gesloten voor pu bliek, heeft volgens GS 'nog geen consequenties'. Het college gaat er van uit dat er 'binnen de juridische ruimte' een oplossing wordt ge vonden voor de ontstane situatie, zodat aan alle voorwaarden wordt voldaan. Met betrekking tot de sti muleringsregeling zijn geen vor deringen opgenomen over het te rugbetalen van de subsidie bij sluiting van het pand, aldus het dagelijks provinciebestuur. GS pareren de kritiek dat door natuurorganisaties is gewaar schuwd voor te optimistische be zoekersprognoses. De besluitvor ming is gebaseerd op onderzoek van een onafhankelijk deskundig bureau. zaterdag 26 november 2016 In Italië is Sinterklaas een heks -Graziella Furfanelli Graziella en dochter Elisa hebben een sprookje geschre ven voor hulp aan de aardbe vingslachtoffers van Amatrice. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Marcel Modde -Elisa Wobben Illustratie uit 'Het sprookje van La Befana'. Elodie Kint Scharendijke Marcel Modde Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 133