C9 Wat als... de dijken breken Menevenement komt voor één keer terug Waar is het Waterschap? tot 40% hs Geheimpje DE NOBELAER 2 vanaf zaterdag 26 november J TV-SERIE WATERSNOOD w Commentaar Veel Zeeuwen kijken met bijzondere aandacht naar de televi sieserie Als De Dijken Breken. De herinnering aan de Wa tersnoodramp is hier nog zo sterk dat elke verfilming al snel gevoelig ligt of zelfs verkeerd valt. Want de nieuwe beelden passen bijna nooit goed bij de oude. In deze serie valt het mee. Natuurlijk wringt het hier en daar, zoals dat ook gebeurde bij de verfilming van De Storm door Ben Sombogaart. Ook Als De Dijken Breken werkt een beetje vervreemdend. Deze ramp speelt zich vooral afin de Randstad en aan de Belgische kust. Dat Zeeland geen hoofdrol speelt is wel logisch. De grootste dijkring, en het gebied met de meeste inwoners, ligt in Holland. Voor een scenarioschrijver ligt het grote drama daar voor het grijpen. Als De Dijken Breken heeft verschillende verhaallijnen. Een van de belangrijkste is een premier die te laat beseft dat mensen moeten worden geëvacueerd. Korte tijd later is er sprake van 28.000 doden. Of dit reëel is? Dat doet er eigenlijk niet toe. Als De Dijken Breken is een dramaserie. Niets meer en niets minder. Het is geen voorlichtingsfilm. Het is geen documentaire. Het is vermaak. Maar deze tv-serie maakt wel een breed publiek bewust van het gevaar. In een land dat voor een groot deel onder water ligt, vergen de zeespiegelrijzing en het grillige kli maat steeds actuele antwoorden op de vraag 'wat als.Dat voort durende besef van kwetsbaarheid is oncomfortabel, maar nuttig. Bewoners van de lage landen moeten zich, voor zover dat mogelijk is, voorbereiden op een overstroming. Dat leert deze serie opnieuw. Voor Zeeuwen is dat een bekende boodschap. Hier is elke aanhou dende noordwesterstorm genoeg om iedereen alert te maken. Hier hebben we geen dramaserie nodig om ons te wijzen op het belang van een goede zeewering. Televisieserie maakt breed publiek bewust van kwetsbaarheid De vereniging heeft het evenement tien jaar lang gehouden met de twee Rotaryclubs op het eiland, om geld op te halen voor goede doelen. In 2015 was de laatste keer. Omdat de vereniging in maart honderd jaar bestaat, wil voorzitter Jan-Leen Boot het Menevenement nog één keer houden. „We streven naar honderd deelnemers uit heel Nederland en België. Dat is symbo lisch voor ons jubileum." De eenmalige editie volgend jaar moet net zo laagdrempelig zijn als het altijd was. „Het stond bij de menners bekend als een goede oe fening aan het begin van het wed strijdseizoen. Maar ook voor begin ners was het leuk om eens een wedstrijd te rijden." Het stond bekend als een goede oefening aan het begin van het wedstrijdseizoen Het Menevenement vindt plaats op een stuk land tussen de N59 en de Bredeweg in Oosterland. In schrijven kan vanaf 1 januari via menverenigingschouwenduive- land.nl. ALMANAK „Ga jij naar Pinkpop?" „Ik weet het niet zeker, ik twij fel." Op het Terneuzense nota riskantoor werden plannen voor het komende festivalseizoen be sproken. De twee jongste mede werkers hadden geen trek in het Limburgse festival. Een collega van middelbare leeftijd sugge- reerde Concert at Sea. Het jong ste duo barstte spontaan in la chen uit. „Dat is voor families", schamperden ze. Ik denk dat ik dit jaar naar Best Kept Secret ga." Op dat moment ontwaakte de grand old lady van het kan toor: „Best Kept Secret? Daar heb ik nou nooit van gehoord?" Project Schouwen voor basisscholen Gift voor pakken reddingsbrigade Adriaanskerk in kerstsfeer SEROOSKERKE (S) Sprookje helpt jeugd Amatrice De dijken hebben het begeven, half Nederland staat onder water en de minister-president zit met de handen in het haar. De dramaserie Als De Dijken Breken schetst indringend een hedendaagse watersnood, een ramp van ongekende omvang. De zesdelige serie is halverwege en blijkt een kijkcijferhit. Zeker vanuit Zeeland is er volop belangstelling. Maar hoe realistisch is de serie? Vier Zeeuwen die persoonlijk of beroepshalve bij water of watersnood betrokken zijn, geven hun mening. Voorafgaand aan Als De Dijken Breken hoopte Toine Poppelaars, dijkgraaf van waterschap Schelde- stromen, dat een serie als deze mensen meer bewust maakt van de gevaren van water en het be lang van goede voorzorgmaatrege len. „Ik vind dat men daar wel in slaagt." Tegelijkertijd biedt de serie een beperkte blik. Zo lijkt alles op de schouders van de premier terecht te komen. „Zo werkt het niet in de praktijk. Maar de andere betrok ken organisaties zie ik niet terug. Over de waterschappen wordt bij voorbeeld totaal niet gesproken." Ook de feitelijke informatie ram melt soms, aldus de dijkgraaf. Eerder zei Poppelaars dat de se rie niet tot 'bangmakerij' mag lei- den. Hij is daar nog niet gerust op, vooral door het beeld dat van de overheid wordt geschetst. „Dat wekt de indruk van: zijn we daar nou afhankelijk van? Dat kan angst aanwakkeren." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl m m m zaterdag 26 november 2016 Goed nieuws voor de paarden liefhebbers. Het Menevenement in Oosterland komt op zaterdag 27 mei nog één keer terug. Ter ere van hun honderdjarig jubi leum van de Fok- en Menvereni ging Schouwen-Duiveland. Elodie Kint Oosterland - Jan-Leen Boot, Menvereniging Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De vereniging Stad en Lande ontwikkelt een educatief platform voor en door Schouwse basis scholieren. Leerlingen kunnen bijvoorbeeld werkstukken maken over thema's en die op de in teractieve website Mijn- stadenlande.nl zetten, zodat andere kinderen er ook bij kunnen. Voorzitter Anita de Munnik wil de jeugd zo meer betrekken bij het eiland om het erf goed te behouden. ZIERIKZEE De Reddingsbrigade Zie- rikzee-Duiveland heeft 3.000 euro gehad voor overlevingspakken. De gift komt van de stichting Bevordering Zorg Schou wen-Duiveland. Deze pakken houden de be manning van de red dingsboot droog en warm tijdens een inzet. Enkele pakken voldoen door veelvuldig gebruik niet meer aan de eisen. De stichting Bevordering Zorg beheert een fonds uit 1929 dat ziekenhuis opname voor lage inko mens mogelijk maakte. DREISCHOR Het Vlasdagorkest en het Bruinisser Visserskoor geven zondag 11 decem ber een gezamenlijk kerstconcert in de Adri aanskerk in Dreischor. Om de juiste sfeer te creëren, wordt de kerk verlicht door honderd kaarsen. De muzikale lei ding is in handen van Nel- leke Bruggeman en Jaap Everwijn. Het concert be gint om 19.30 uur. De col lecte is voor het wegwer ken van de onkosten. Graziella Furfanelli en haar dochter Elisa Wob- ben (12) hebben een boekje gemaakt voor de kinderen in het Itali aanse Amatrice. Ze be dachten een sprookje over het ontstaan van de traditie rond La Be- fana. Deze vriendelijke heks is wat Sinterklaas bij ons is. Het boekje is voor acht euro te koop. Wat als dijk echt breekt? Rolf Bosboom Toine Poppelaars. §1 ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 131