12 Daklozen niet in de winterkou «fib ZAAD GEZOCHT Suzanne Geysendorpher moest 2,5 jaar zoeken naar sperma om haar kinderwens te vervullen. In haar boek beschrijft ze de zoektocht naar een geschikte donor. Die leidt langs vrienden, donorspeeddates, klinieken en internet, tot het 'superzaad' in Denemarken. Daklozen in de vier grote ste den kunnen vanaf maandag binnen slapen. Vanwege het verwachte koude weer gaat de winterkouderegeling in. In Amsterdam is dat enkele dagen eerder dan dat de win- teropvang de deuren opent. Voor het derde jaar op rij kun nen dak- en thuislozen hier terecht van t december tot t april, ongeacht de tempera tuur. De drie andere steden hebben deze doorlopende winteropvang niet. De winterkouderegeling geldt wanneer buiten die periode bevriezingsgevaar dreigt. De GGD in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag be sluiten gezamenlijk wanner het te koud is om buiten te slapen. Liander, de grootste energieleverancier van Ne derland, liet gisteren weten dat het bedrijf maandag en dinsdag geen klanten afsluit van stroom en gas in verband met de kou. Als het blijft vrie zen, geldt de regeling langer. Liander stopt met afsluiten zodra de temperatuur gemid deld over 24 uur genomen on der het nulpunt blijft. Het lijkt er op dal mensen vaak niet weten waar ze met hun zorgen naartoe kunnen Bestuurder India laat paleis bouwen Een Indiase deelstaatbe stuurder heeft verontwaardi ging gewekt door een kolos saal paleis voor zichzelf te laten bouwen. Het gebouw beslaat zo'n 10.000 vierkante meter in de stad Hyderabad. Het heeft een hal waar 500 mensen in passen, kogel werende ramen en badka mers. Het 'feodale paleis', zoals een politiek commen tator het noemde, kostte om gerekend bijna 7 miljoen euro en is speciaal gebouwd voor Kalvakuntla Chandras- hekar Rao. Verdachte moord gepakt r, Ruysdoet onderzoek Zes straffen voor 'Keulen' Op oudejaarsdag, als Nederland zich opmaakt voor een feestje, stuurt Suzanne Gey sendorpher een quasi-wan- hopig sms'je naar haar moeder: 'Hoe oud was jij eigenlijk toen je in de overgang ging?' Suzanne heeft in een artikel gele zen dat haar moeders overgangsleef tijd belangrijk is voor haar voorraad eitjes. Ze laat er een ingewikkelde formule op los, maar weet daarna nog niet hoeveel ze er over heeft. Ze voelt wél: het zijn er weinig, de tijd dringt. Ze is dan 37, lesbisch, heeft liefdes verdriet en wil een kind. Al jaren. 'Mijn hart huilt. Ik wil het helemaal niet alleen doen, maar ik heb geen keus', schrijft ze in haar boek Ik ga even zaad halen, dat morgen wordt gepresenteerd. Nu, vier jaar later, vertelt Suzanne (40) in het Utrechtse café waar ze aan haar boek werkte, over de wanhopige zoektocht naar een spermadonor. „Mijn kinderwens is er altijd ge weest. Rond mijn 30ste was die even weg, maar daarna kwam het sterk te rug. Ik voelde grote tijdsdruk. Wat moet je soms een onmogelijke weg bewandelen om een kind te krijgen." 'Even zaad halen' wordt een zoek tocht van 2,5 jaar. De doorgaans zo nuchtere consultant belandt bij do norspeeddates en de Facebookgroep Ik zeg meestal: jouw papa woont in Denemarken, mama is heel blij met hem Bokkepootjes, waar bewust alleen staande moeders bespreken hoe je je zelf het beste kunt insemineren: be nen omhoog, kussen onder de kont. Voor Suzanne is één voorwaarde heilig: ze wil haar donor persoonlijk leren kennen. Die 50 procent genen van haar toekomstige kindje wil ze straks kunnen verklaren en herlei den. „Ik wil dat mijn kind later con tact kan hebben met de donor." Aanvankelijk lijkt Suzanne haar droomdonor snel gevonden te heb ben: een goede vriend die wat zaad cellen wilde afstaan. Maar hij be denkt zich. „Bam! Dag roze wolk. Hallo asfalt." Dansen Verschillende keren parkeert ze haar kinderwens. Haar toenmalige vrien din, die een dochter heeft van een anonieme donor, is nog niet klaar voor uitbreiding van het gezin. Hun relatie loopt twee keer stuk. Maar haar oergevoel, zoals Suzanne dat noemt, knokt zich een weg naar bui ten. „Ik wil mama genoemd worden, en niet Suus. Ik wil beweging voelen in mijn buik." Ze wil de wereld op nieuw ontdekken door de ogen van haar kind. „Samen dansen en stam pen in de regen. Op gure zondagmid dagen over het strand struinen en schelpjes zoeken. Verhaaltjes voorle zen voor het slapen gaan." De zoektocht gaat verder via inter net, in de hoop een advertentie te vinden van een donor met 'wie ze een klik heeft'. De ene is te oud, de ander wil de baby alleen op een na tuurlijke manier verwekken - 'ja, zaterdag 26 november 2016 WEER Woordvoerder Korrelatie Bij de hulporganisatie komen talloze vragen binnen over anorexia, nadat de indring- dende documentaire 'Emma wil leven' werd uitgezonden. HYDERABAD De Russische president Vladimir Poetin deelt niet heel vaak een paspoort uit aan een nieuwe inwoner van zijn land, maar voor acteur Steven Seagal maakt hij graag een uitzon dering. Seagal is een groot liefhebber van Rusland en noemde Poetin eerder al 'een vriend die ik als broer be schouw'. FOTO REUTERS FRANKRIJK De Franse politie heeft een 47-jarige man opgepakt die wordt verdacht van de moord op een medewerkster van een Frans verzor gingstehuis voor katholieke missio narissen. Een 54-ja- rige vrouw werd donderdagavond doodgestoken in het tehuis in Mont- ferrier-sur-Lez. Vol gens justitie houdt de moord zeker geen verband met terrorisme. POLITIE Voormalig topamb tenaar Maarten Ruys gaat het on derzoek naar geld- verkwisting door de centrale onderne mingsraad (COR) van de Nationale Politie leiden. Een deel van het budget werd verbrast. JAARWISSELING De Duitse justitie heeft tot nu toe zes mensen veroor deeld na de groot schalige aanrandin gen tijdens afgelo pen oud en nieuw in Keulen. Vier ver oordeelden kregen voorwaardelijke celstraffen, één persoon zit nog vast in afwachting van een hoger be roep. De zesde per soon kreeg een jeugdstraf, maar werd ook deels vrij gesproken. EEN KINDERWENS Maar geen man. Wat nu? VANDAAG IN DE WACHT Tekort aan donoren in klinieken 30 NOV Jarenlang bedelen om zaad Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee —Suzanne Geysendorpher PASPOORT VOOR SEAGAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12