II Grotere ligweide Vliegende Vaart Sluise politici vrezen voor 'wraak' provincie Met hard werken zijn ze er gekomen, Zeeuws-Vlamingen van naam 7 Wie iets wil bereiken, moet hier weg zijn. Al hoeft dat niet perse. Stuk voor stuk hebben ze het ver geschopt, de 23 Zeeuws-Vlamingen die journalisten Peter Oggel en Romain van Damme spraken voor hun recent verschenen boek 'Onder Zeeuws- Vlamingen'. Maar, slechts zeven van de 23 wonen nog (gedeeltelijk) in de streek. Eén van die zeven is Herman Wijffels (74). De oud-topman van de Rabobank heeft een tweede huis in Retranchement. Hij ver klaart: „Wie goed kon leren, ver trok. Dat was in mijn jeugd zo en nu nog." Dat stemt niet vrolijk. Coby van der Linde, energiedeskundige, maakt het beeld nog zwarter. In het licht van de discussie over ont- poldering van de Hedwigepolder noemt ze het begrijpelijk dat 'de inwoners het gevoel hebben dat ze in een vergeten gebied wonen'. Edwin Vinke, chefkok van De Kromme Watergang in Slijkplaat bij Breskens, waarschuwt op zijn beurt: „Langs de kust wordt nu van alles uit de grond gestampt. Ik houd mijn hart vast. Dit is in mijn ogen kortetermijndenken." Het zijn goed bedoelde geluiden van enkele van de 23 'prominente' Zeeuws-Vlamingen die twee ei genschappen gemeen hebben: een flinke portie doorzettingsvermo gen en een even grote dosis creati viteit. Neem los de Blok, oorspronke- lijk uit Vogelwaarde, die Buurt zorg als kleinschalige zorgorgani satie tot een landelijk succes maakte. Of hairdesigner Berni Ottjes die internationaal furore maakt. Hij woont nog 'gewoon' in Axel en levert daarmee het bewijs dat je niet per se uit Zeeuws - Vlaanderen weg moet om het te maken. In het boek borrelen ook ideeën op om Zeeuws-Vlaanderen (nog) aantrekkelijker te maken. Oud- Daar lullen we al ons hele leven over. Doe het gewoon topsporter en nu volleybalbe stuurder Michel Everaert ziet vol leybal of handbal op topniveau he lemaal zitten om jongeren in Zeeuws-Vlaanderen te houden. „Hoeft ook niet veel te kosten." Martin Verbrugge van Ver brugge Terminals zoekt het in sa menwerking met Vlaanderen. Hij vindt het tijd 'de grens nu echt te slechten en de Kanaalzone volle dig geïntegreerd aan te pakken. „Daar lullen we al ons hele leven over, doe het dan ook gewoon." Schrijvers Oggel en Van Damme vinden dat er opvallend veel 'pro minente' Zeeuws-Vlamingen zijn. Of dat zo is, is een studie waard. Maar als er toch een oorzaak moet worden aangewezen, zit die in de woorden van Verbrugge: 'Niet lul len, maar poetsen'. Onder Zeeuws-Vlamingen, Peter Oggel, Romain van Damme, in op dracht van de Junior Kamer Zeeuws- Vlaanderen, 199 pag., 24,95 euro. Het Terneuzense college van B en W wil daarmee meerdere vliegen in één klap slaan. De huidige lig weide bij het openluchtbad is te klein. Het sportcomplex van de naast gelegen tennisclub Animo is te groot en aan vernieuwing toe. Animo gaat terug van elf naar vijf banen. Zoveel heeft de vereniging er nog maar nodig door een dalend ledenaantal. De banen die overblij ven, worden volledig opgeknapt. De vrijkomende ruimte, 1.050 vier kante meter, wordt toegevoegd aan de ligweide van het zwembad. De huidige weide wordt ook verbeterd. Ooit is die opgehoogd met grond van de voormalige sporthal Het Zwaantje. Daar zitten veel puinres- ten in. Met alle werkzaamheden is 277.000 euro gemoeid, waarvan 172.000 euro voor de tennisbanen, 81.000 euro voor uitbreiding van de ligweide en 24.000 euro voor het verbeteren van de ondergrond. Animo neemt de helft van de kos ten voor de banen voor haar reke ning. B en W willen daarvoor een lening verstrekken van 50.000 euro. Animo heeft de laatste tijd namelijk al veel geïnvesteerd in ledverlich ting en zonnepanelen. De raadscommissie samenleving praat dinsdagavond over het voor stel, de Terneuzense raad beslist er 15 december over. Het streven is het hele karwei het eerste kwartaal van 2017 uit te voeren door aannemer Traas Ovaa uit Heinkenszand. Wethouder Peter Ploegaert refe reerde er onlangs aan in een com missievergadering van de raad. „We verliezen op deze manier wel wat krediet", merkte hij op. Ploegaert maakte zijn opmer king naar aanleiding van het be sluit van de raad geen verhuurver- plichting op te leggen aan eigena ren van appartementen aan de kust. De provincie bepaalde afge lopen voorjaar dat dit wel (deels) verplicht is. Gedeputeerde Staten schreven de Sluise raad een vermanende brief waarin stond dat de provincie eventueel op zal treden. Ploegaert wees ook op het be- Van de raad moeten wealsBenWhet ene, van de provincie het andere sluit van de Sluise raad niet mee te helpen om het tekort op het na tuur- en recreatieproject Waterdu- nen bij Groede te dekken. Ploe gaert nuanceerde zijn opmerking wel. „Bij de provincie zitten kun dige bestuurders. Maar onder huids spelen ook bij hen dit soort zaken een rol." Achter de schermen maken ook raadsleden zich zorgen. 'We heb ben de provincie nog wel nodig', klinkt het dan, doelend op ver langde bijdragen voor onder meer het havenproject in Breskens. Sommige raadsleden wijzen erop dat Sluis het bij met name Staten leden aardig verbruid heeft. Ploegaert spreekt van 'een di lemma'. „Van de raad moeten we als B en W het ene, van de provin cie het andere. We worden ge mangeld." Het is nog niet duidelijk of Sluis de verhuurregels alsnog verandert. Dat hangt mede af van hoe 'hard' het provinciebestuur de zaak wil spelen. donderdag 24 november 2016 'Wie goed kon leren, is vertrokken' Harmen van der Werf Romain van Damme (links) en Peter Oggel tekenden het levensverhaal van 23 Zeeuws-Vlaamse toppers op. fotomarcelledavidse - Martin Verbrugge, Verbrugge Terminals Voor de zomer moet de ligweide bij zwembad Vliegende Vaart in Terneuzen fors zijn uitgebreid. Harmen van der Werf Terneuzen Steeds meer politici in Sluis vrezen de 'toorn' van het pro vinciebestuur. Omdat de Sluise raad tegen provinciale beslui ten ingaat en geen hulp biedt als de provincie daarom vraagt, zal 'Middelburg' sneller geneigd zijn 'nee' te verkopen als Sluis zelf eens aanklopt, zo is de vrees. Martijn de Koning Sluis -Peter Ploegaert, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 88