C9 Wie wil meer natte natuur? Gezamenlijk onderzoek naar onderwereld Sterkste punt m 'Schilderij met exacte datum is heel bijzonder' 2 Ten zuidoosten van Baarland komt mogelijk een groot natuurgebied. Gemeente en milieufederatie zijn enthousiast. W&ÊÜ PLAN PLEVIER BAARLANDA Commentaar Zeeland nog natter maken dan het al is? Dat is een gevoelige kwestie. Als het aan de Zeeuwse havens en de Zeeuwse Mi lieufederatie ligt, wordt in de Zak van Zuid-Beveland een flink nat natuurgebied aangelegd. Het plan heet Plevier. Dit doet denken aan Tureluur op Schouwen-Duiveland. Plevier is echter minder uitgestrekt, hooguit een tiende. Toch zal ook deze land schapsontwikkeling emoties oproepen. Zeeland is het trauma van de Hedwigepolder die onderwater moet nog niet kwijt. Tureluur was minder omstreden maar stuitte toch op nogal wat onbegrip. Nu is het de kunst om niet in een krampachtige reactie te schieten. Daarom is het goed dat dit plan al in het prille stadium van verken ning aandacht krijgt. Zo is er tijd voor een rustige afweging. De ZMf en de havens hebben elkaar gevonden in het voornemen om bij elke nieuwe havenactiviteit ook iets te doen aan natuurher- stel rond de Westerschelde. De gemeente Borsele staat achter dit loffelijk streven. Het beoogde gebied ten zuidoosten van Baarland is nu de rustige achterhoek van de Zak. De grote camping Schelde- oord bewijst dat toeristen er graag verblijven. Meer natuur 'die je kunt beleven' lijkt er welkom. Maar niet voor iedereen. De boeren en de groenteverwerker in het gebied hebben andere belangen. Dan is er nog de kwestie van het eigendom. Want je kunt wel een aardig idee hebben, maar dat mag je een plaatselijke gemeenschap niet door de strot duwen. Dit begrijpen de plannenmakers gelukkig heel goed. Als Plevier er komt, is het zonder onteigening van grond. Desondanks zal dit plan tot discussie leiden. Voor die al te verhit raakt, is het misschien goed vast te stellen dat nieuwe natuur zich - als we spijt krijgen - heel gemakkelijk laat omvormen tot vrijwel elke andere bestemming, behalve de huidige. Want landbouw grond breng je niet zomaar even terug. Plan Plevier voor de Zak van Zuid-Beveland is geheid goed voor een stevige discussie Een Zeeuwse motorbende, een notaris en een advocaat liggen on der het vergrootglas. Justitie en andere overheidsinstanties onder zoeken of ze, los van elkaar, de wet naleven. Daarnaast wordt extra ge let op enkele horeca-ondernemers. Want zij laten busjes met Oost- Europeanen naar Zeeland komen. Die mensen worden uitgebuit want ze moeten zeventig uur per week werken voor een maandloon van duizend euro. Jetse Visser van de Taskforce Brabant/Zeeland maakte gisteren die gegevens bekend na overleg tussen de burgemeesters, politie en Openbaar Ministerie. Sinds dit jaarwerken allerlei overheidsdien sten nauw samen om georgani seerde criminaliteit en ondermij ning een halt toe te roepen. Er is eerst gekeken waar die criminelen actief zijn of kunnen zijn en waar ze hulp krijgen of kunnen krijgen. Aan de hand van dat onderzoek wordt nu daadwerkelijk actie on dernomen. Visser wilde geen con crete namen noemen van clubs of Je moet dus als overheid laten zien waar je staat personen die onderwerp van on derzoek zijn. Burgemeester Harald Bergmann (Middelburg) stelde heel duidelijk dat deze clubs doen waar ze zin in hebben. „Je moet dus als overheid laten zien waar je staat." ALMANAK De razende reporter heeft in al zijn haast toch nog oog voor de nooddruftige medemens. Tij dens een lange vergadering in het provinciehuis bijvoorbeeld verraste hij onlangs zijn concul- lega van de Zeeuwse tv en radio. Twee keer haalde hij koffie, en als klap op de vuurpijl, twee handenvol koekjes erbij. De blije ontvanger tweette daarop dat de concullega 'een sieraad voor de journalistiek is'. Waarop een directe collega van het kof- fiemannetje snedig tweette: 'Koffie halen is inderdaad zijn sterkste punt'. Van je collega's moet je het maar hebben. Lezing over haven van Zeebrugge Docksidegaatin januari open Winter Moments with Flowers AXEL Straatnamen erbij Plan Plevier, zo is het idee al ge doopt, naar analogie van Plan T\i- reluur. Onder die noemer werden aan de Oosterschelde-zijde van Schouwen-Duiveland nieuwe na tuurgebieden aangelegd. Met veel water, zodat kenmerkende Zeeuwse planten er weer wortel den en bijzondere vogels er neer streken. Een variant daarop zou ten zuidoosten van Baarland, in de Zak van Zuid-Beveland, kunnen komen. Al zal het beduidend klei ner zijn. „Het krijgt zeker niet de grootte van Tureluur", benadrukt wethouder Ad Schenk van de ge meente Borsele. Op Schouwen- Duiveland is zo'n 1.200 hectare nieuwe natuur gecreëerd. Het vol- mg#** Exact vierhonderd jaar geleden schilderde een anonieme kunste naar 'Gezicht op Domburg met raap'. Het is zeer bijzonder dat een dergelijke exacte datering op een zeventiende-eeuws schilderij staat, aldus archivaris Peter Blom. Moge lijk komt het omdat op donderdag 24 november 1616 in Domburg God werd gedankt voor het gewas. Het schilderij hangt vandaag in de hal van het gemeentehuis in Domburg, zodat belangstellenden met eigen ogen kunnen zien hoe de plaats er vierhonderd jaar geleden uitzag. Ook kunnen ze dan de af beelding van de bijna zes kilo zware knolraap bewonderen. Volgens Blom is de schilder ervan overtuigd dat niet door menselijke wijsheid of kracht dit gewas deze omvang be reikte. „Maar God heeft hier de hand in gehad." Dat blijkt uit het gedicht op de lijst: 'Siet Godts won- derwerck, in dees rape gewrocht; in Walchren gegróijt, bij Domborch voort gebrocht'. Het stond in het depot van het Zeeuw Archief en verhuist in mei naar het Zeeuws Museum. Blom zag een week geleden plotseling die datum op het schilderij staan. donderdag 24 november 2016 Emile Calon Middelburg - Harald Bergmann, burgemeester Tip? redactie@pzc.nl IJZENDIJKE Ghanima van de Venne, beleidsmedewerker bij de haven van Zeebrugge, geeft dinsdag een lezing over die haven in het Mauritshof in IJzendijke. Dat gebeurt om 21.00 uur en sluit aan op de leden vergadering van de poli tieke partij Nieuw Ge meentebelang. Vanaf 21.00 uur zijn ook niet- leden welkom. Aanmel den kan via een mailtje naar fractie@nieuwge- meentebelang.nl. SAS VAN GENT Grillrestaurant Dockside in Sas van Gent gaat in de tweede of derde week van januari open, enkele maanden later dan eer der aangegeven. „Maar", zegt Bart Hoogstad, „we hebben geen haast. Het is ook druk zat in onze andere zaken." Dockside komt in de Witte Villa naast het Industrieel Mu seum. De buitenkant is zo goed als klaar, binnen moet nog wel 'waf ge beuren. BRUGGE (B) Fleur Creatif houdt van morgen tot en met dins dag het jaarlijkse bloe- menevenement 'Winter Moments with Flowers' in het voormalige Sint Jans hospitaal in Brugge. Bloemen en decoraties worden aan de hand van thema's tentoongesteld. De expositie is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Toegang kost 13 euro, kinderen tot 14 jaar gratis. Meer informatie op wintermoments.be. Axel heeft er twee histo rische straatnamen bij: het Szydlowskipark en Pastoor Vervaetpad. Het park ligt achter de vroe gere rk-kerk, het pad loopt vandaar naar het Gregoriuscentrum. Szydlowski bevrijdde Axel in 1944, Vervaet is de laatste pastoor in Axel van 1975 tot 1999. Is dit over Rolf Bosboom Baarland FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Jil' r'tr. r«- 'v v /J;V. ViN>- SS Een vier eeuwen oud schilderij hangt vandaag in het gemeente huis in Domburg, op de plaats waar het is geschilderd. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86