Stenen bewaard om te gedenken Minima Reimerswaal voortaan naar Kledingbank in Middelburg Vrijwilligers zorgen voor grafmonumenten 7 Al ruim 30 jaar komen er geen nieuwe graven bij. Toch moet de katholieke begraafplaats van Hansweert behouden blijven, vindende vrijwilligers. Een Franse pastoor, Bel gen die in de Eerste Wereldoorlog naar Ne derland vluchtten en in Zeeland bleven hangen, families uit Zeeuws-Vlaanderen die de oversteek maakten... Een wandeling met Bert Verdurmen (8o) langs de grafzerken op de ka tholieke begraafplaats van Hans weert geeft een aardig inkijkje in de bewogen geschiedenis van het dorp. Het had niet veel gescheeld of het kerkhof zou met al haar histo rie worden ontmanteld. De be graafplaats achter de katholieke kerk werd in de jaren 8o 'gesloten', toen een nieuwe begraafplaats werd geopend. Sindsdien zijn er alleen nog mensen wiens partner al op het kerkhof lag ter aarde be steld. Volgens Verdurmen, die al 35 jaar de begraafplaats helpt onder- Maar dat vind ik de weg van de minste weerstand houden, komt er nog regelmatig bezoek. „Je ziet het aan de bloe men op de verschillende graven." Ook twee kindergraven uit eind jaren 50 en begin jaren 60 worden nog regelmatig door de vader be zocht, weet hij. Om een herinneringsplek voor nabestaanden, de historie van Hansweert en het werk dat hij aan de begraafplaats heeft verricht niet teloor te laten gaan, schreef Ver durmen een 'boze brief aan het parochiebestuur. „Die wilden de graven ruimen, een verzamelgraf op de nieuwe begraafplaats maken en de grond aan de gemeente ver kopen." Eén van de redenen daar voor was dat het onderhoud in de vergrijzende parochie voor de lange termijn niet te garanderen is. „Maar dat vind ik de weg van de minste weerstand", oordeelt Ver durmen. Inmiddels zijn Stichting Land schapsbeheer Zeeland en Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland in geschakeld om advies in te win nen over de toekomst van de be graafplaats. „Eén van de ideeën is dat het onderdeel van een parkje kan worden als er straks nieuw bouw komt op de plaats van Sluis- burg." Ondertussen is een groot braakliggend gedeelte te lijf ge gaan met een bosmaaier. Maar ook dit ogenschijnlijk kale stuk grond, is historische grond, weet Verdur men zich te herinneren. „Ooit was het een heel mooi parkje, waar processies werden gehouden in de tijd dat we dat niet op de openbare weg mochten doen." In de gemeente Borsele worden grafstenen verwijderd van gra ven van na 1970 waarvan de rechten zijn verlopen. De graven zelf worden niet geruimd, maar de steen moet weg om op onder houd te kunnen besparen. Soms hebben nabestaanden daar geen moeite mee, maar dat ligt anders als mensen om financiële rede nen de grafrechten niet kunnen verlengen. Het verlengen van de rechten voor een algemeen graf met tien jaar kost 850 euro en voor familiegraven is het een stuk duurder. „En veel mensen lopen tegen die kosten aan", zegt Rien van Hekken. Aanvankelijk wil de kerkenraad van de PKN Oudelande de zorg voor de be graafplaats wel overnemen om zo de grafstenen te redden. Maar dat wil de gemeente Borsele niet. Voor het plan voor een gedenk tuin bij de kerk krijgt Van Hek ken wel alle medewerking. Het plan krijgt subsidie uit de pot 'maak werk van je idee' en ook nabestaanden doneren wat geld. „De gemeente heeft alle nabestaanden aangeschreven en ze de keuze voorgelegd. Verlen gen van de grafrechten, wegha len of verplaatsen." Van 33 over ledenen kiezen de nabestaanden voor een plek in de gedenktuin. Vrijwilligers richten naast de kerk een plek in voor de gedenk tuin. Als de gemeente start met het weghalen van de stenen, ko men de dorpelingen opnieuw in actie. „We hebben de stenen al lemaal schoongemaakt en her plaatst. We moeten nog een bord plaatsen met uitleg wat het is." Onlangs is de tuin in het bijzijn van nabestaanden geopend. Ook in de toekomst is het mogelijk om een steen te laten herplaat sen in de gedenktuin. Veel mensen liepen tegen de kosten aan Veel mensen bleven uit de tijdelijke winkels weg uit gêne Veel mensen die voor de Kleding bank in aanmerking komen, scha men zich daarvoor, weet Louwrink. Ze gaan dan ook liever niet naar een tijdelijke winkel, die de afgelopen jaren in Rilland en Yerseke zijn in gericht. De laatste keer nodigde de gemeente mensen uit om naar de hoofdvestiging van Kledingbank Zeeland Middelburg te komen. Zo'n 200 mensen maakten daar ge bruik van, tegenover 150 mensen die naar de tijdelijke winkels kwa men. Volgens Louwrink hét bewijs dat veel mensen eerder wegbleven uit gêne. Wethouder Hans de Kun- der zei dat één van de sponsorende middenstanders het maar niets vond dat zijn kleding in Middel burg op de grote hoop belandde. En omdat in Reimerswaal ook leerlin gen van het Calvijn College extra in de watten legden, wilde het college van B&W weer terug naar het con cept van tijdelijke winkels. „Wat vinden we nu belangrij ker? Een ondernemer die alleen kleding aan mensen in Reimers waal wil geven of het belang van de cliënt? Daar doen we het toch voor?", zei Louwrink. Na een lang debat leken CDA en SGP, die liever wilden wachten op nieuw armoe debeleid in maart, de motie te blokkeren. Na een schorsing gin gen ze overstag. „Mevrouw Lou wrink spreekt uit haar hart, we hebben haar betoog zeer gewaar deerd", zei Tin Janszen (SGP). donderdag 24 november 2016 Voor historie en herinneringen Joeri Wisse Hansweert -Bert Verdurmen Grafstenen zomaar vernieti gen, dat gaat Rien van Hekken uit Oudelande toch wel heel erg aan het hart. En hij staat daarin niet alleen in het dorp. Dus bedacht hij de gedenktuin en die is nu gerealiseerd naast de protestantse kerk van Ou delande. Melita Lanting Oudelande - Rien van Hekken Dieuwke Louwrink (PvdA) Reimerswaalse minima mogen twee keer per jaar naar de Kle dingbank in Middelburg om nieuwe outfits uit te kiezen. Dat heeft Dieuwke Louwrink (PvdA) dinsdag bereikt met een una niem aangenomen motie. Joeri Wisse Kruiningen Drie van de vier mannen die de oude katholieke begraafplaats in Hansweert onderhouden: Adri van Doorsselaer, Bert Verdurmen en Adri Nagelkerke (vlnr). foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78