Kledingbank ook voor minima Reimerswaal Plan Haringvlietplein zit bijna op schema Christelijke basisscholen bieden extra lessen in plusklas 7 Na de openbare scholen hebben nu ook de christelijke scholen opSchouwen- Duiveland een plusklas, voor slimme kinderen. Op tafel staat een filo- sofiepot en in de kast liggen sudokupuz- zels. Verder lijkt de plusklas op de Boger- manschool in Oosterland op het eerste oog niet heel anders dan 'gewone' klassen. Toch is die dat wel. De negen tien kinderen van de Bogerman- school, de Pieter van Dijke school uit Bruinisse en de School met de Bijbel uit Nieuwerkerk krijgen er één ochtend in de week andere lessen dan hun klasgenoten. Een niveau hoger, zodat ze meer wor den uitgedaagd. En die uitdaging zit 'm in kleine dingen. Op het moment dat Jaron zegt te balen van zijn zelfgemaakte ballonautootje, zegt zijn juf niet 'volgende keer beter'. Nee, Janine Stouten vraagt hoe het komt dat zijn wagentje niet vooruitkomt en hoe hij ervoor kan zorgen dat het wél lukt. Jaron kijkt zijn juf aan en besluit: „Daar ga ik thuis over na denken. Mag ik hem volgende week verbeteren?" Dat is plusklas, zegt Annelie de Jong, die als onderwijsassistent in de klas staat. „Zo doen we dat ook met simpele dingen. Deze stapel jassen bijvoorbeeld, daar hebben we nog geen kapstok voor. Die kunnen we bestellen, maar we kunnen ook de kinderen zelf laten bedenken hoe ze hun jassen kun nen opbergen. Dat doen we dus." Kleine slimmeriken zijn het. De een wil Hebreeuws leren, de ander vraagt de leerkrachten het hemd van het lijf over hunebedden. Spreekbeurten van deze kinderen gaan niet over cavia's of dolfijnen, maar over astronomie of scheep vaart in de 16de eeuw. Voor de kinderen is het fijn om in een klas te zitten met kinderen die hen begrijpen. „In onze eigen klas gaat altijd alle aandacht naar kinderen die niet zo goed kunnen In onze eigen klas gaat altijd alle aandacht naar kinderen die niet zo goed kunnen leren leren", vertelt Julia, van de School met de Bijbel in Nieuwerkerk. „Als de juf een vraag stelt, mogen wij hem nooit beantwoorden. Jullie weten toch altijd alles, zegt ze dan." Ook al denkt juf Janine hier an ders over, ze weet dat haar leerlin gen het zo ervaren. „Ze denken nu nog: yes, ik zit in de plusklas. Maar wat ze nog niet door hebben, is dat dit een vorm van zorg is. Net als zwakkere leerlingen dat zijn. Plus kinderen móeten wel uitgedaagd worden, anders gaan ze juist on dermaats presteren. Om erbij te horen of omdat ze lui worden. Ik vergelijk ze met cheeta's. Die kun nen hard rennen, maar alléén als ze achter een gazelle aan zitten die nóg harder gaat. Wij maken chee ta's van deze kinderen. We laten ze begeleid op hun bek gaan, zodat ze leren van hun fouten én van an deren. Want samenwerken is ook iets wat deze kinderen vaak niet kunnen. Ze zijn immers toch altijd de beste." Reimerswaalse minima mogen twee keer per jaar naar de Kleding bank in Middelburg om nieuwe outfits uit te kiezen. Dat heeft Dieuwke Louwrink (PvdA) dins dag bereikt met een unaniem aan genomen motie. Veel mensen die voor de Kleding bank in aanmerking komen, scha men zich daarvoor, weet Louwrink. Ze gaan dan ook liever niet naar de tijdelijke winkels, die de afgelopen jaren in Rilland en Yerseke zijn in gericht. De laatste keer nodigde de ge meente mensen uit om naar de hoofdvestiging van Kledingbank Zeeland Middelburg te komen. Zo'n 200 mensen maakten daar ge bruik van, tegenover 150 mensen die naar de tijdelijke winkels kwa men. Volgens Louwrink hét bewijs dat veel mensen eerder wegbleven uit gêne. Wethouder Hans de Kun- der zei dat één van de sponsorende middenstanders het maar niets vond dat zijn kleding in Middel burg op de grote hoop belandde. En omdat in Reimerswaal ook leerlin gen van het Calvijn College extra in de watten legden, wilde het college van B&W weer terug naar het con cept van tijdelijke winkels. „Wat vinden we nu belangrijker? Een ondernemer die alleen kleding aan mensen in Reimerswaal wil ge ven of het belang van de cliënt? Daar doen we het toch voor?", zei Louwrink. Na een lang debat leken CDA en SGP, die liever wilden wachten op nieuw armoedebeleid in maart, de motie te blokkeren. Na een schorsing gingen ze overstag. Er moet nog een laatste overeen komst worden getekend en dan is de grondverwerving op het Ha ringvlietplein in Zierikzee rond. Vóór 1 januari moeten een paar ei sen zijn afgevinkt, om de provin ciale subsidie van 785.000 euro voor de ontwikkeling van dit ge bied niet te verliezen. Zo moet er een getekende sa menwerkingsovereenkomst tus sen gemeente en projectontwik kelaar Rialto op tafel liggen. Daar naast moet er in het op te knap pen gebied al zo'n 1,6 miljoen euro zijn uitgegeven aan het ver werven van eigendommen of aan sloop- en saneringsactiviteiten. Details geeft wethouder Wout van den Berg vanwege het ver trouwelijke karakter van de on derhandelingen niet prijs, maar Het is een gigantische klus, maar nu denk ik: het gaat lukken de ontwikkeling loopt volgens hem op schema. „Toen ik als wet houder begon en het dossier overnam, dacht ik: dit is wel erg ambitieus. Het is ook een giganti sche klus, maar nu denk ik: het gaat toch lukken." Voor de ontwikkeling van het al jaren verpauperende gebied zijn alle pijlen in eerste instantie gericht op de vestiging van twee supermarkten (Albert Heijn en Lidl), met ieder 2.500 vierkante meter aan bedrijfsvloeropper vlakte. Daarnaast is ruimte voor 500 vierkante meter dagwinkels. In de tweede fase gaat het om zo'n 5.000 vierkante meter aan bedrijfsvloeroppervlakte voor 'volumineuze handel'. Dat zijn goederen die niet in een bood schappentas én niet in het Zierik- zeese stadscentrum passen. De gemeente verwacht rond de jaarwisseling een voorontwerp van het bestemmingsplan ter vi sie te kunnen leggen. donderdag 24 november 2016 Uitdaging voor jonge slimmeriken Wendy Wagenmakers Oosterland -Julia Joeri Wisse Kruiningen Esme Soesman Zierikzee —Wout van den Berg, wethouder Kinderen van de plusklas: Enmaly, Joël, Lucas, Julia, Jeanne en Leander (vlnr). foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68