Hendrik Groen wint NS Publieksprijs Rijk moet aan scholen opgelegde 'boete' van een ton terugbetalen 5 Twitter Zijn stoel liet hij uit protest bijna alle dagen leeg, maar via Twitter was hoofdrolspeler Wilders o zo aanwe zig. Zo twitterde hij dat Van Rens een rechter is 'die haar PW-haat nauwe lijks kan verhullen', en, bam, even la ter lag het proces vanwege de wra king stil. En toen officier van justitie Wouter Bos de avond voor zijn requi sitoir z'n teksten nog eens doornam, stuurde Wilders een gemonteerde afbeelding van Bos voor een Türkse vlag door. Omdat Bos 'in opdracht van de regering politici de mond wil snoeren'. Maar wat misschien nóg opmerkelijker was: rechter Steenhuis nodigde Wilders aan het begin van het proces uitdrukkelijk uit via social media van zich te laten horen. Een lek! Nog voor het proces dan eindelijk van start kon, crashte het hele zaakje bijna weer. Via deze krant lag de pleitnota van advocaat Knoops op straat. Wilders' strategie stond er nauwgezet in te lezen. Uitzonderlijk, maar justitie en de rechtbank lieten zich er niks aan gelegen liggen en gingen onverstoord verder. Knoops' eigen onderzoek naar 'het lek' leverde niets op. Bonje Tijdens dit proces kwamen er wel wat barstjes in Knoops' stoïcijnse re putatie. Vooral officier van justitie Wouter Bos wist de raadsman van Wilders met wat welgemikte non chalante opmerkingen flink op de kast te krijgen. Over die wraking 'die je wist dat zou komen' bijvoorbeeld. Knoops: „Wat een niveau! Het is ab surd en respectloos wat de officier hier zegt!" Tussen de twee komt het niet meer helemaal goed. Jurisprudentie Inhoudelijk was het vooral een rich tingenstrijd. Want zowel justitie als Wilders greep naar (tientallen) eer dere rechterlijke uitspraken om het gelijk te bewijzen. Daar zat de crux: want welke zijn vergelijkbaar? En hoe leg je die vervolgens uit? Justitie houdt vol dat politici méér verant woordelijkheid dragen voor hun uit spraken en dus terughoudender moeten zijn. De verdediging beweert het tegengestelde: juist politici mo gen verder gaan om problemen te agenderen. Massa-aangifte Van begin tot eind werd door OM en verdediging gesteggeld over de 6.474 aangiften tegen Wilders. Volgens het OM was de 'massa-aangifte' een on omstotelijk bewijs dat Wilders' uit spraak een enorme maatschappelijke impact had gehad. Maar volgens Knoops was er met het 'aangifte-cir cus' van alles mis. Er zaten zelfs aan giften van Marokkanen bij die dach ten dat het om verkiezingen ging, en dat Wilders premier wilde worden. Twee jaar later Vergelijkbare zaken werden in het verleden fluks afgedaan: CD-leider Janmaat stond in t997 maar één dag voor discriminerende uitspraken voor de rechter. In deze zaak duurde en düürde alles eindeloos. Het besluit tot vervolging, de start van het pro ces, en het proces zelf. De rechter komt pas op 9 december - zo'n 2,5 jaar na 'minder Marokkanen' - met een oordeel. politicus had. Raadsman Knoops be sloot Van Rens uiteindelijk pas 'te wraken' - weggestuurd te krijgen - toen ze Wilders' getuige Cliteur vol gens hem bevooroordeeld behan delde. Opvallend: Knoops greep niet direct na het stekelige gesprek tussen Van Rens en Cliteur in. Pas toen Wil ders boos over Van Rens twitterde én journalisten Knoops op de gang ach terna hijgden met de vraag 'of hij nog ging wraken', kwam de advocaat uit de startblokken. Politiek Dé vraag die steeds boven deze rechtszaak zweefde: is dit wel/niet een 'politiek proces'? Volgens Wil ders lijdt het geen twijfel: het gaat er niet om dat het recht zegeviert, het gaat erom hem, zijn ideeën en de PW te tackelen. Officier van justitie Wouter Bos heeft dat steeds met klem ontkend. Wilders' uitspraak is gewoon strafbaar, want 'beledigend' en 'aanzettend tot haat en discrimi natie'. AMSTERDAM Het boek Pogin gen iets van het leven te maken van Hendrik Groen heeft gister avond de NS Publieksprijs 2016 gewonnen. De bekendmaking was in het tv-programma De Wereld Draait Door. Hendrik Groen is een pseudo niem. Inmiddels is duidelijk dat Peter de Smet erachter zit, al wil uitgeverij Meulenhoff dat niet bevestigen. De schrijver doneert het prijzengeld, een bedrag van 7.500 euro, aan Stichting De Tijdmachine, die ouderen een plezierige dag wil bezorgen. Het boek gaat over een 83-ja rige man die zijn leven in een verzorgingshuis in Amsterdam- Noord beschrijft, met alle ups en downs die daarbij horen. Tot en met gisteravond kon het publiek stemmen op zes ge nomineerde boeken. Stemmers konden ook zelf een andere, Ne derlandse favoriet aandragen. Groen won met 26 procent van de in totaal 118.312 stemmen. Hij nam het op tegen As in tas van Jelle Brandt Corstius, De Ameri kaanse prinses van Annejet van der Zijl, De verwarde cavia van Paulien Cornelisse, Gij nu van Griet Op de Beeck en Neem een geit van Claudia de Breij. Het boek Ma van Hugo Borst behoorde, hoewel het niet ge nomineerd was, wel tot de kanshebbers. Pogingen iets van het leven te maken staat al tijden in de bestsellerlijsten. Het boek kwam in juni 2014 uit. De vertaling verschijnt in 33 landen. In 2017 komt Omroep MAX met een serie gebaseerd op het boek. De bewindsman had Scope dat be drag in 2015 als strafkorting opge legd vanwege het salaris van 325.803 euro dat de instelling in 2011 betaalde aan oud-voorzitter Cil Wigmans. Volgens Dekker had hij als staatssecretaris de bevoegdheid strafkortingen uit te delen in het geval onderwij sgeld 'niet doelma tig' wordt besteed. Volgens hem was dat bij het salaris van Wig mans het geval. De Raad van State stelt dat Dekker ernaast zit. Ner gens in de wet en regelgeving staat dat onderwij sgeld behalve recht matig ook doelmatig moet worden besteed. En hiermee is voor de Raad van State de kous af. Alle argumenten van de staats secretaris waarom hij het niet eens was met de hoogte van dat salaris, doen verder niet te zaken. Wigmans, die in 2024 afscheid nam van Scope, is geen partij meer in de zaak. De 325.803 euro - zijn jaarsalaris plus de uitbetaling van 1659 verlofuren in het kader van de t Raad van State tikt staats secretaris Sander Dekker op de vingers ouderenregeling - had hij in 201T op zijn rekening gestort gekregen. Scope liet meteen weten daar hoe dan ook niet meer op terug te komen. Toen het riante salaris in 20T3 in de publiciteit kwam, leidde dat in en buiten Alphen tot grote verontwaardiging, waarbij gere geld het woord 'graaier' viel. Bestuursvoorzitter Piet Jansen van Scope zegt in een reactie 'erg blij' te zijn. „We hopen dat we dat hoofdstuk nu kunnen afslui ten." Het geld gaat Scope be steden aan on derwijs. De woordvoerder van de staatsse cretaris was gis teren nog niet in staat te rea geren. donderdag 24 november 2016 23 november 2016 woord' in Rechtbank komt met uitspraak: is 'minder Marokkanen' strafbaar? Wilders komt toch en krijgt het 'laatste De PVV-leider be pleitte gisteren in een 25 minuten durend betoog zijn onschuld. FOTO REMKO DE WAAL/ANP Staatssecretaris Sander Dek ker van Onderwijs moet 101.616 euro overmaken aan de Al- phense scholengroep voor christelijk onderwijs Scope. Dat heeft de Raad van State, het hoogste rechtscollege van Ne derland, gisteren bepaald. Hans-Paul Andriessen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5