I i 0) Julianne Moore is mi n arote Slempende en scheldende kerstman opnieuw op dreef 6 Hij begon als acteur in de soaps Onderweg Naar Morgen en Goede Tijden, Slechte Tijden. In het muzikale familiedrama De Zevende Hemel bewijst Jan Kooijman dat hij ook veeleisende rollen aankan. „Ik wil nu doorpakken." FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Perfetti Sconosciuti The Light Between Oceans Arrival Filmfestival Rotterdam: tweemaal Jarmusch Prijs voor producent Petit rots toont Jan Kooij man de foto op zijn smartphone waarop hij glunderend staat naast Oscarwinnares Julianne Moore (Still Alice, The Big Le- bowskidie er ogenschijnlijk hele maal geen moeite mee heeft om naast de goed geproportioneerde Ne derlander te poseren. De foto is gemaakt toen Kooijman de Amerikaanse actrice voor RTL Boulevard mocht interviewen. Hij was dolbij. „Natuurlijk wilde ik met haar op de foto. Ik had haar voor de camera voor de grap gevraagd of ze met mij uit eten wilde gaan. Daar moest zij erg om lachen. Ik maak er geen geheim van: Julianne Moore is mijn grote idool." Als prille tiener was Kooijman (35) al van haar onder de indruk. „Ik heb ooit een brief naar de Hitkrant ge schreven om een foto van haar ge plaatst te krijgen. Dat lukte." Kooijmans carrière spiegelt zich enigszins aan die van Moore, wier loopbaan hij nu al jarenlang volgt. „Zij is net als ik begonnen in een soapserie: As The World Turns. Ik hoop dat ik regisseurs iets nieuws van mezelf kan laten zien met deze rol Bad Santa 2 Opnieuw hijst de narrige, steevast naar alcohol riekende Willie zich in een kerstpak voor 'het goede doel': het beroven van een liefdadigheids instelling waar tijdens de feestdagen geld ingezameld wordt voor bloedjes van kinderen. Scheldend, zuipend, tierend en zonder scrupules gaat Willie aan de slag. Met zijn voorma lige minipartner in crime én een an dere oude bekende: z'n moeder. Het is maar de vraag of dit steevast ruziënde trio er in slaagt om de kluis ongezien te legen, want een soepele samenwerking zit er niet in. In 2003 werd Bad Santa een ware culthit. De komedie was verrukkelijk plat en ongenadig politiek incorrect. Geen kost voor tere zieltjes dus. Vooral de eerste akte van deze opvol ger haalt dat vuige niveau met ge mak. Thornton excelleert nog altijd in de rol van horkerig drankorgel die slechts het licht ziet in nabijheid van sexy dames of een zak geld. Helaas lukt het de makers niet helemaal om die toon de hele film vast te houden. - Marieke Nleuwdorp Daarna heeft zij zich enorm ontwik keld. Zij is iemand die haar rollen kiest met haar hart. Ze maakt geen onderscheid tussen commerciële, kunstzinnig films of een terugkeer in As The World Turns. In alles is zij overtuigend." Zelf hoopt Kooijman een vergelijk bare weg af te leggen. De voormalige danser van het Scapino Ballet werd als acteur bekend in Goede Tijden, Slechte Tijden, waarin hij vaak met ontbloot bovenlijf in beeld kwam. Hij kreeg de status van sekssymbool. „Ik was misschien een beetje naïef. Bij Scapino was ik vaak met mijn blote bast op het toneel te zien, daar had ik geen moeite mee, maar de im pact op televisie was toch anders." Na een paar seizoenen gaf Kooij man er de brui aan. „Mijn rol was op. Ik begon in herhalingen te vervallen. Was die baby nu wel of niet van mij? Hoe vaak kun je dat spelen?" Toen de Rotterdammer RTL en de producent te kennen gaf ermee te willen stoppen, werd hem dat niet in dank afgenomen. „Ik dacht echt dat mijn acteercarrière voorbij was. Ik was bang voor het stigma soapacteur. Dat ik voortaan als een lastige jongen te boek zou staan." Maar dat viel alleszins mee. Kooij- donderdag 24 november 2016 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Fantastic Beasts €1.967.280 2 (1) Doctor Strange €231.485 3 (2) Inferno €204.817 4 (3) The Accountant €201.154 5 (11) Club v. Sinterklaas €190.315 DRAMA In dit Italiaanse filmdrama worden en kele bevriende stellen voorgesteld die tijdens een etentje besluiten om alle telefoontjes en berichten in hun mobiele telefoon gezamenlijk te delen. Het leidt tot enkele pittige en pijnlijke confrontaties. DRAMA Alicia Vikander en Michael Fassben- der schitteren als een kinderloos echtpaar op een klein eiland. Als op een dag een roeiboot aanspoelt met daarin een levende baby, denken beiden hun geluk gevonden te hebben. Dat is van korte duur. SCIENCEFICTION Weer een film over een buitenaardse invasie? Toch is Arrival een bijzonder project, deels door de wetenschap pelijke aanpak om met de aliens te communiceren. Amy Adams speelt de taalkundige die het contact moet leggen. Het Internatio naal Filmfestival van Rotterdam heeft al enkele titels bekendge maakt die vol gend jaar op het filmfestijn te zien zijn. Jim Jarmusch is van de partij met een docu mentaire over punkicoon Iggy Pop (foto) en de speelfilm Pater- son met Star Wars-acteur Adam Driver als dichtende bus chauffeur. De Nederlandse filmproducente Leontine Petit wordt tijdens de uitreiking van de Europese Oscars op 10 december bekroond met de Europese Coproductie Award. Zij stond aan de wieg van films Lepel, lep! en Patatje Oorlog. E 1 Ab Zagt A Jan Kooijman slaat zijn arm om zijn grote idool Julianne Moore. 44 Jan Kooijman KOMEDIE Regie: Mark Waters. Hoofdrollen: Billy Bob Thornton, Kathy Bates, Tony Cox. A Billy Bob Thornton is de losge slagen kerstman in Bad Santa 2. FOTO JAN THIJS/MIRAMAX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57