I I 3 Paul van M. staat in Duitsland terecht voor seksueel misbruik asielzoekster s Paul van M.die in Duitsland wordt berecht voor ontucht, had in ons land al een waslijst aan veroordelingen op zijn naam staan. Hij vergreep zich ook aan een nichtje en een pleegdochter. I Geen screening ontuchtpleger wee politieauto's en een auto met mede werkers van jeugd zorg en pleegzorg rijden 's avonds laat een pleintje in het Gelderse Huissen op. Het is oktober 2011. In het rijtjes huis op de hoek wonen Paul en An neke K. met drie pleegkinderen: twee zussen en een broertje. „Ze namen ons apart, vertelden dat het niet goed zat en dat we weg moesten", ver klaart de jongen die toen in groep 8 zat en daar naar eigen zeggen net een band met vrienden had opgebouwd. „Het was één van de moeilijkste mo menten in mijn leven", vervolgt de jongen die vanwege de gevoeligheid van de zaak niet met zijn naam in de krant wil. Paul en Anneke runnen de stich ting Rumah di Mekar (Huis in bloei), die hulp biedt aan kinderen met complexe opvoedings-, ontwikke- lings- en gedragsproblemen. Volgens de papieren biedt het stel kinderen en jeugdigen die niet thuis kunnen wonen 'een veilige en geborgen woonomgeving in een gezinshuis'. Maar de kwetsbare kinderen blijken te zijn toevertrouwd aan de in het jaar 2000 veroordeelde Paul van M. Nichtje De geboren Leersummer heeft al een celstraf achter de rug omdat hij zich in 1997 als hoofdleider van een zo merkamp in het Friese Bakkeveen vergreep aan zijn 14-jarige nichtje. Ook de vriendin die hij in de jaren negentig had, stapte naar de rechter omdat hij haar met geweld tot seks gedwongen zou hebben. Volgens Paul was er bij ruzies wel eens een klap gevallen maar had hij haar nooit geslagen om seksueel zijn zin te krijgen. De rechter achtte ver krachting van zijn toenmalige vrien din niet bewezen. Wel had Van M. zich schuldig gemaakt aan diefstal van gehandicapte bewoners van Het Dorp in Arnhem, waar hij eind jaren negentig groepsleider was. Hij werd ontslagen, maar tijdens de zaak in 2000 verbaasde de rechter zich erover üi'm. dat hij alweer bij een andere zorgin stelling aan de slag was. Ook later lukt het Paul van M. weer banen te vinden waarin hij zich om kinderen, jonge vrouwen of mensen met een beperking kan bekommeren. Al wordt hij vaak snel de laan uitge stuurd. In de jaren negentig wordt hij ontslagen bij Arnhemse jongeren centrum Jawo (voorloper van Lin- denhout) en ook het Amersfoortse Zorg 3.0 stuurt hem rond 2010 weg. Voor de pleegkinderen in Huissen kwam de inval te laat. De oudste pleegdochter doet een aantal maan den later aangifte van seksueel mis bruik. „Het verleden van deze pleeg vader was destijds niet bij ons be kend", erkent Jeugdbescherming Gelderland nu tegenover deze krant. „Toen dat uiteindelijk bekend werd, hebben wij de kinderen daar per di rect weg gehaald." Op 29 november 2012 licht de poli tie het stel in alle vroegte van hun bed. Door de uitwerpselen van vijf honden en drie katten hangt er een penetrante geur in de woning aan de Dullert. Een agente komt al overge vend naar buiten, vertelt een buurt bewoner. Toch komen Paul van M. en zijn in het Overijsselse Den Ham ge boren vriendin nog dezelfde dag thuis. Korte tijd later zien buren een verhuiswagen met een Duits kente ken. Weg zijn Paul en zijn 17 jaar jon gere Anneke. Het beklaagdenbankje blijft leeg als de rechter zich buigt over de vraag of hij zijn minderjarige pleegdochter heeft misbruikt. Bij verstek wordt hij in november 2015 tot tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld, voor ontucht bestaande uit seksueel binnendringen in de periode tussen januari en oktober 2011. Omdat Van M. in cassatie gaat en de Hoge Raad zich nog over de zaak moet buigen, hoeft hij niet de bak in. Vlucht Het paar slaat op de vlucht. Uit on derzoek van deze krant blijkt dat hij zijn hele leven schulden maakt bij Het verleden van deze pleegvader was destijds niet bij ons bekend TOEZICHT onder meer postorderbedrijven en huurbazen. Als een kameleon veran dert Van M. van persoonlijkheid. Zo noemt hij zich Barbera Oberslea, Edith Vinnik en A. v.d. Krekel. Post orderbedrijven trappen er in en leve ren producten. Geld zien ze nooit. Geruisloos vertrekt het duo met een huurschuld uit een rijtjeswo ning aan de Hommelseweg in Arn hem en ook de verhuurder van hun Huissense woning zijn ze duizenden euro's schuldig. Huurbaas Henk Ger- ding: „Ik heb nog een halfjaar huur te goed, erger is dat ze mijn woning totaal hebben uitgewoond. Dat heeft me tienduizenden euro's gekost." Helemaal onbestraft blijft de 51-ja rige niet. Zeventien keer stond hij voor de Nederlandse, twee keer voor de Duitse en één keer voor de Belgi sche rechter. De laatste veroordeling stamt uit 30 oktober 2013 toen hij een werkstraf van 120 uur kreeg voor valsheid in geschrifte. Omdat hij die straf nooit uitvoerde en de biezen pakte naar Duitsland, wacht hem in Nederland 60 dagen cel. Het stel beproefde hun geluk in de Duitse horeca. Alleen zowel Gasthof Westfeld als Tante Toni vlak over de grens gaan al na enkele maanden op de fles. Maar Paul van M. komt on danks zijn veroordelingen weer aan de bak. Hij kan er aan de slag als di recteur van een asielcentrum. Die carrière strandt abrupt als Van M. wordt verdacht van seksueel mis bruik van een 22-jarige Syrische vluchtelinge. Sinds juni zit hij vast. Vandaag voert zij in de Duitse recht bank het woord over wat haar is overkomen. donderdag 24 november 2016 Ontuchtpleger liet in Nederland spoor van verwoesting achter Marcia Nieuwenhuis Eric van der Vegt Huissen Paul van M. en zijn vriendin Anneke tij dens de opening van restaurant tante Toni in 2013. - Jeugdbescherming Gelderland Het asielcentrum in het Duitse Finnen- trop-Heggen waar Paul van M. tot fe bruari dit jaar direc teur was. Hij wordt verdacht van ver krachting van een Syrische vluchtelinge. De voor ontucht veroordeelde Paul van M. kon vijf jaar gele den in Gelderland gewoon een opvang van pleegkinde ren beginnen. Volgens de Jeugdbescherming was zorg aanbieder Pactum verant woordelijk voor de screening van het gezin. Pactum jeugd- en opvoedhulp verklaart dat bij plaatsing van kinderen bin nen het eigen netwerk bijna nooit screening plaatsvindt. „In 95 procent van de geval len gaat het dan om een acute plaatsing bij een gezin dat nog niet gescreend is", aldus manager Ronald Eck- ringa. Van M. staat in Duits land voor de rechter wegens viervoudige verkrachting van een 22-jarige Syrische asiel zoekster. Van M. was ondanks twintig veroordelingen direc teur geworden van een asiel zoekerscentrum in het Duitse Finnentrop Heggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3