Fotoot e Hoe gezond is jouw buurt? Enduris verliest zaak kabelbelasting Hulst 2 WILLEM VAN DAM Auto Vermeulen. Column Het fotootje kwam ik tegen op Facebook. Een fotootje van een straatschoffie met flaporen, kortgeknipte haren, jas met capuchon, brutale grijns. Een joch van een jaar of negen, schat ik. Hij zit vol branie op een zeepkist, zo'n zelfgemaakt karretje van een paar afgedankte kinderwagenwie len met daarop een paar planken. De foto moet ergens in de jaren vijftig van de vorige eeuw zijn ge maakt, in de tijd dat je op straat nog kon voetballen zonder dat je van je sokken werd gereden. Slechts twee auto's staan er langs de stoepranden geparkeerd - een Renault Dauphine en een Opel Kapitan? Dat jongetje op dat zeepkisten karretje had ik kunnen zijn; de zelfde flaporen, hetzelfde kapsel, dezelfde jas, dezelfde bravoure. Al leen heeft het joch op de foto geen ziekenfondsbrilletje. Mijn vriend Jantje B. kon goed zeepkistenkarretjes maken. Je hoefde hem maar een paar plan ken en een onderstel van een kin derwagen te geven en binnen mum van tijd stond daar een pracht van een vehikel, dat hij be hendig met een paar touwtjes door de scherpste bochten stuurde. Zo handig als Jantje B. was ik he laas niet. Ik kon/kan nog geen ha mer vasthouden. Eén keer heb ik geprobeerd een zeepkist te bou wen. Dat werd een bloederig tafe reel; mijn schroevendraaier schoot uit en boorde zich in mijn rechter knie. Het litteken draag ik nog al tijd. Hoe ik aan dat litteken kwam, vroeg een van mijn kleinzoons niet zo lang geleden. En ik ver telde. Dat ik ooit had geprobeerd een zeepkist op wielen te fabrie ken; dat ik samen met mijn vriendjes nog gewoon op straat kon spelen; dat we onbekommerd konden 'stoepranden'; dat we hut ten bouwden op een braakliggend terrein; dat we slootje sprongen en kikkervisjes vingen. Mijn kleinzoon keek me bijna meewarig aan: „Had je dan geen iPad?" „Nee", zei ik, „iPads bestonden nog niet." „Saai", zei hij. Mijn schroevendraaier schoot uit en boorde zich in mijn knie DESTELLING Vandaag: Werken in de techniek is leuk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MS KAMPT WEER MET VlERKAMTE WIELEm' ÜOOR 6LA&EREM Meisje van scooter getrapt Polman wil snel informatie Doel Camping grijpt naast titel TERNEUZEN Kwaliteitsstudie naar uien De ZeelandScan is online, een voor iedereen toegankelijke website met cijfers over de gezondheid en de leefbaarheid in Zeeland. „Daarmee willen we stimuleren dat discussies over de eigen omgeving worden ge voerd op basis van feiten in plaats van onderbuikgevoelens", zegt on derzoekster Esther van Sprundel van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Op www.zeelandscan.nl kan ie dereen in één oogopslag zien hoe het ervoor staat in een dorp, een wijk of een gemeente in Zeeland. De verlangde cijfers worden altijd gerelateerd aan de cijfers voor heel Zeeland, zodat mensen bijvoor beeld kunnen zien of hun wijk be ter of slechter scoort dan de rest van de provincie. Bij de belangrijkste gegevens wordt dat zelfs met een groen vinkje (beter) of een rood uitroepteken (slechter) benadrukt. De site onderscheidt twaalf the ma's, onder meer wonen, werken, veiligheid en zorg. Gebruikers kun nen aangeven waar ze wonen, bij voorbeeld in Middelburg-Noord, en krijgen dan per thema de meest relevante gegevens over hun wijk, met die van Zeeland er altijd naast. Ze kunnen doorklikken naar de on derliggende databank en naar kaartjes en tabellen, die makkelijk zijn over te nemen in een eigen pu blicatie of op een eigen website. „Dorps- en wijkraden kunnen de gegevens gebruiken voor hun pro jecten en ook ondernemers die iets met een bepaalde wijk of gemeente willen, kunnen onze cijfers gebrui ken", aldus Van Sprundel. De ZeelandScan is tot stand ge komen in samenwerking tussen de Zeeuwse gemeenten, de provincie In één oogopslag kun je zien hoe het ervoor staat in een dorp, wijk of gemeente Zeeland, GGD Zeeland, ZB| Plan bureau en Robuust. De gegevens zijn afkomstig uit diverse bronnen. Het gaat om informatie uit eigen onderzoeken (zoals de Staat van Zeeland of de Gezondheidsmoni tor) en landelijke bronnen (zoals het Centraal Bureau van de Statis tiek). Enduris, voorheen Delta Netwerk bedrijf, heeft een rechtszaak over de invoering van kabelbelasting door de gemeente Hulst verloren. De uitspraak komt niet als een verrassing. Waterschap Schelde- stromen voerde eerder al een kabel belasting in. Delta NV tekende daar in 2009 zonder succes bezwaar te gen aan. De gemeente Hulst meldt 'uiter mate tevreden' te zijn met de uit spraak. Enduris kan nog in hoger beroep gaan. Het netwerkbedrijf heeft daarvoor nog enkele weken en beraadt zich daarop. In 2015 voerde Hulst als eerste Zeeuwse gemeente een belasting op kabels, leidingen en buizen in. De gemeente zat met een tekort, onder meer omdat de winstuitke ring van het kwakkelende nutsbe drijf Delta grotendeels was wegge vallen. De jaaropbrengst is door Hulst begroot op 800.000 euro, waarvan Enduris ruim de helft moet ophoesten. Innen De extra lasten worden door Endu ris omgeslagen over alle Zeeuwen. Waterbedrijf Evides slaat alleen in woners van Hulst ervoor aan. Alle andere Zeeuwse gemeenten volg den in 2016 het voorbeeld van Hulst. Zij lopen echter de kans dat zij deze nooit mogen innen. Bij de Tweede Kamer ligt een wetsont werp dat het heffen van kabelbelas ting verbiedt, omdat die voor bur gers te ondoorzichtig is. Alleen gemeenten die de taks al in 2015 kenden, mogen die nog tien jaar heffen. In Zeeland geldt dit al leen voor Hulst. donderdag 24 november 2016 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben niet bang voor Doel 738 reacties MAAR ALS CONDUCTEUR MOET JE SEWOON KAARTJES tkl I.IVPM KMIBÖPM MIDDELBURG Een 17-jarig meisje is maandag in Middelburg van haar scooter getrapt door een tot nu toe on bekende scootterrijder. Dat is gisteren bekend gemaakt. Het meisje reed tussen 15.00 en 15.15 uur door de Vlissingsestraat, toen ze werd gepas seerd. De bestuurder van die scooter gaf een flinke trap tegen de scooter van het meisje. Zij kwam hard ten val en raakte lichtgewond. Met haar voorwiel raakte ze een fietser, die ook viel. MIDDELBURG Commissaris van de ko ning Han Polman heeft minister Schultz van In frastructuur Milieu ge vraagd hem snel te infor meren over de veilig heidssituatie in de kern centrale van Doel. Aanlei ding voor zijn verzoek zijn brandbrieven die de Bel gische nucleair toezicht houder Fanc heeft ge stuurd aan Engie Electra- bel, de exploitant van de kerncentrale. Volgens de Fanc schort het aan een goede veiligheidscultuur. NIEUWVLIET Camping Zonneweelde in Nieuwvliet is er niet in ge slaagd om voor de derde keer op rij de titel 'beste kampeerbedrijf van het jaar' te winnen. De fami liecamping zat bij de ver kiezing van branche-or ganisatie Recron wel weer bij de beste vijf. De titel ging woensdag ech ter naar camping Helfter kamp uit het Gelderse Vaassen. De beoordeling wordt gebaseerd op er varingen van gasten en van een jury. Gijsbrecht Gunter van de Holland Onion Asso ciation (HOA), de organi satie voor producenten en handel in Neder landse uien, is te spre ken over het kwaliteits onderzoek van de sec tor. Dat zei hij gisteren op de Uien Kennis Dag in Terneuzen. Het onder zoek richt zich op beter uitgangsmateriaal, be mesting en beheersing van ziekten. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Harmen van der Werf Hulst Pearyweg 6 4462 GT GOES (0113) 56 18 12 www.autovermeulen.nl Gem. brandstofverbruik: 3,8 - 4,2 1/100 km (1 op 23,8 - 26,3). C02: 88 - 99 g/km,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2