23 Vandaag is het 25 jaar geleden dat hij overleed. Maar de belangstelling voor Freddie Mercury en Queen is in die kwarteeuw allerminst gedaald. „Bij Robbie Williams zie je hoe goed hij Freddie heeft bestudeerd." Als je bedenkt dat hij maar 45 jaar is geworden, wj iaa 10 yc 'j knaagt het extra HHj k was 13 toen een meisje bij mij in de klas tegen me zei: Hij I is dood, hè", vertelt Roel van Velzen. „Die avond zag ik voor het eerst het optreden van Queen op Live Aid uit 1985 op I televisie. Ik was compleet overdonderd. Wat een performance. Tot die tijd bestond de groep voor mij uit de witte hoes van de elpee A Night at the Opera, die we thuis grijs draaiden. Maar toen het beeld erbij kwam, was ik verkocht." Dat gevoel bleef onveranderd. Vijfen twintig jaar na het overlijden van Freddie Mercury is de Queen-frontman voor Van Velzen (inmiddels 38) nog steeds de impo santste zanger ooit. „Het woord wordt de laatste tijd wel erg makkelijk gebruikt, maar Mercury mag je gerust een genie noemen. Als je een artiest beoordeelt op zijn kwali teiten als songschrijver, zanger en podium entertainer, scoorde Mercury op alle facet ten maximaal. En daarbij was hij nog een begenadigd pianist ook. Ik heb als jongen piano leren spelen door zijn liedjes te ont leden en te imiteren." Precies een kwarteeuw is het geleden dat de wereld opschrok door de dood van één van zijn meest geliefde rockidolen. Nog geen 24 uur eerder had Mercury een korte verklaring laten uitgaan waarin hij beves tigde de ziekte aids te hebben. Geruchten over zijn ziekte waren zo talrijk geworden, dat hij rust wilde creëren voor wat komen ging, meldde hij. In feite leefde hij al enkele jaren in ge leende tijd. De ziekte had Mercurys condi tie zo verzwakt, dat hij in de jaren voor zijn overlijden zijn dagen verdeelde tussen zijn bed en de studio. Want zo lang het kon, wilde Mercury blijven opnemen. Het resul teerde in drie albums: The Miracle (2989), In nuendo (1991) en het postuum verschenen Made in Heaven (1995). Toch zijn het vooral de klassiekers uit de jaren 70 en 80 die Queen én Mercury in het brandpunt van de belangstelling hebben gehouden. In de Top 2000 gaat Bohemian Rhapsody dit jaar voor zijn veertiende nummer i-notering. Maar ook in het livecircuit leeft de mu ziek nog steeds, zegt Timothy Drake, front man van de Nederlandse tribute-band Queen Forever. Hij transformeert een paar keer per week tot een levensechte Mer cury inclusief paradeerpasjes, vuist in de lucht en vocale uithalen met hol ge kromde rug. Drake ziet de laatste jaren de boekin gen steeds toenemen. Vandaag begint zijn band zelfs voor het eerst aan een eigen theatertournee, uiteraard volledig gevuld met Queen-evergreens. „Er wordt vandaag de dag heus nog goede muziek gemaakt, maar wereldwijd erkende iconen als Queen, de Rolling Stones of de Beatles zijn er toch niet meer", verklaart de zanger de populariteit, die dan toch vooral Queen ten deel valt. „Op festivals met andere tribute- groepen staan wij altijd bovenaan het affi che. Want je weet bij Queen wat je krijgt: een spectaculaire show met veel publieks interactie." Dat laatste is volgens Van Velzen een groot deel van Mercurys nog steeds voel bare erfenis. „Als één van de eersten vond hij, naar mijn idee terecht, dat je als muzi kant niet alleen voor, maar vooral mét een publiek optreedt. Veel artiesten volgden die visie. Robbie Williams is het beste voorbeeld. Hij heeft Freddie goed bestudeerd en snapt de wis selwerking tussen publiek en de frontman. Williams is ook een echte gastheer die veel energie levert én deelt met zijn toeschou wers." Drake ziet de blijvende invloed van Mer cury vooral terug in de rockband Muse. Op het podium, waar het rocktrio Queen qua theatraal gehalte zelfs overtreft, maar vooral in de liedjes. „Die hebben ook die impone rende gitaarsolo's, vocale harmonieën en compositiestructuren die altijd ver boven het eenvoudige drieakkoordenschema uit stijgen." Het naderen van zijn sterfdag maakt beide fans licht melancholiek, zeggen ze. Roel van Velzen: „Als je bedenkt dat Fred die maar 45 jaar is geworden, knaagt het ex tra. Hoeveel moois zou hij nog in zich heb ben gehad als hij nu nog had geleefd?" Informatie: queentour.nl TOP 10 donderdag 24 november 2016 GO —Roel van Velzen dat altij d scoorde Stefan Raatgever Freddie Mercury in het Wembley Stadion in Londen, 1985. FOTO PETER STILL Freddie Mercury was behalve de zan ger ook een belangrijke liedjesschrij ver voor Queen. De mooiste songs uit zijn pen. 1 Somebody to Love 2 We Are the Champions 3 Bohemian Rhapsody 4 Love of my Life 5 Killer Queen 6 Don't Stop Me Now 7 Barcelona (duet met Montserrat Ca- ballé) 8 You Take My Breath Away 9 Seven Seas of Rhye 10 Crazy Little Thing Called Love Genie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23