Cadeau Engie moet personeel terugnemen 18 PSYCHOLOGELD Post NL DSM 50-plusser komt moeizaam aan nieuwe baan, We worden steeds ouder en moeten daarom langer doorwerken. Maar wat kunnen ouderen nog en wie wil hen? ABN Amro Werkgevers hebben als ideaalbeeld een jonge blanke werknemer Randstad Verwacht je nog iets van mij met Sinterklaas? vraagt mijn lief. Als het om cadeaus gaat, krijgt hij graag duidelijke instructies. Zo ben ik al een paar keer mee gaan shoppen voor mijn eigen ver jaarsdags geschenk. Andersom vind ik het juist leuk om hem te verrassen. Ik dacht altijd dat ik daar goed in was. Tot ik het volgende bericht las: hoewel acht op de tien vrouwen denkt dat ze er altijd in slaagt om het ideale cadeau voor haar partner te kopen, slaan ze vaak de plank mis. Volgens Black Decker krijgt een derde van de mannen geregeld een cadeau van zijn ega waar hij niet op zit te wachten. De ge reedschapsfabrikant concludeert na een en quête onder vijfhonderd mannen en vrou wen dat onze kerels niet echt warmlopen voor kaarsenhouders, sokken of een pan- nenset. Zestig procent van de 'hubbies' ver mant zich en verbergt zijn teleurstelling. -plussers op de ar- beidsmarkt gaan er als eerste uit en ko men er als laatste weer in. Het is zuur maar waar; de statistieken bewijzen het keer op keer. Hon derden keren solliciteren en niet één keer op gesprek mogen ko men. Het is een frustrerende erva ring die veel oudere werklozen hebben. Neem Fijda Verweij (52) uit Mij drecht. Ze verloor haar baan toen de schoenenwinkel waar ze al 25 jaar als verkoopster werkte failliet ging. „Het liefst werk ik weer in een schoenenzaak. Ik heb 30 jaar ervaring. Ik schrijf brieven, maar stuur nooit een foto mee. Ook loop ik gewoon winkels binnen om te solliciteren." Dat eigen ini tiatief wordt nooit beloond. „Ik ben nooit op gesprek uitgenodigd. Ze zeggen het niet, maar je merkt gewoon dat ze je te oud vinden. Werkgevers denken zeker dat we allemaal in omajurken lopen." De ervaring van Verweij hebben honderdduizenden ouderen. Ou deren zijn in een paar jaar tijd de nieuwe jongeren geworden. En kele jaren geleden was de jeugd- werkloosheid nog het grootste probleem. Gebrek aan ervaring brak de jongeren op de arbeids markt op. Nu is het omgekeerd. De kennis van de jongeren telt, de er varing van de ouderen niet meer. „De helft van de werkzoekenden bij het UWV zijn ouderen", zegt UWV-directeur Tof Thissen. „En 90 procent van de ouderen die korter dan een jaar werkloos zijn, dreigen langdurig werkloos te worden." Vaardigheden „Ouderen scoren goed op zachte kwaliteiten zoals loyaliteit, nauw gezetheid en betrouwbaarheid", zegt Harry van Dalen, hoogleraar economie aan de Universiteit van Tilburg. „Maar ze scoren slecht op harde kwaliteiten zoals kennis. En daar draait het tegenwoordig om. Jongeren hebben veel actuelere kennis." Oudere werknemers trappen vaak in de val van de ervarings concentratie, weet Joop Schippers, hoogleraar arbeidseconomie aan de Universiteit Utrecht. „Je werkt bij een bedrijf en je bent heel goed in bijvoorbeeld Windows XP. Ie dereen die problemen heeft met XP komt bij jou. Maar als XP wordt vervangen door Windows 10 heb Engie Services Noord moet negen tien ontslagen medewerkers terug nemen in vaste dienst. Dat heeft de kantonrechter deze week geoor deeld. De rechter vindt het onte recht dat vaste krachten de wacht is aangezegd, terwijl flexkrachten mogen blijven doorwerken. Vak bond FNV spreekt van een over winning voor alle Nederlandse werknemers. Het energiebedrijf zegde vorig jaar 65 vaste personeelsleden de wacht aan 'vanwege teruglopende activiteiten in de olie- en gas markt', maar liet 150 uitzendkrach ten doorwerken. Het personeel en de vakbonden FNV en CNV re ageerden furieus, waarop het UWV weigerde akkoord te gaan met de ontslagaanvraag. Engie stapte daarop naar de kantonrech ter. Die heeft het UWV nu in het gelijk gesteld. Volgens de rechter heeft Engie onvoldoende onder zocht of het werk van uitzend krachten door eigen werknemers kon worden verricht. Bovendien zou het energiebedrijf onvol doende werk hebben gemaakt van herplaatsing van vast personeel. Boos De ontslagen werknemers van En gie waren naar verluidt ook zo boos omdat het bedrijf niet alleen een beroep bleef doen op de gebruike lijke uitzendkrachten, maar later nog eens extra uitzendkrachten aanstelde na het groepsontslag. Mariëtte Patijn, coördinator ar beidsvoorwaarden van FNV spreekt van één van de 'belangrijk ste uitspraken sinds de invoering van de Wet Werk en Zekerheid van vorig jaar'. „Dit is een grote over winning voor alle medewerkers. Mensen met vaste banen kunnen niet straffeloos de laan worden uit gestuurd als er nog passend werk voor hen is dat goedkopere flex- werkers doen." Engie Services Noord liet giste ren weten eerst het vonnis te wil len bestuderen alvorens te reage ren. Het bedrijf kan nog in hoger beroep gaan tegen het vonnis. Uit economisch oogpunt is het geven van cadeaus dus een verspilling. Waarom doen we het dan? Waarschijnlijk omdat een ca deau meer is dan de materiële waarde ervan. Een geschenk krijgen is leuk omdat de ander tijd heeft gestoken in het uitzoeken ervan. Bovendien vinden we het fijn om te geven. Uit een experiment aan de Universiteit van British Columbia blijkt zelfs dat het ge zond is. Het werkt stressverlagend en heeft een positief effect op de bloeddruk. Een beetje verdacht is het onderzoek overigens wel. Want wat willen de mannen dan wél? Whiskey, kaart jes voor een concert en - hoe verrassend - een boormachine. Maar er bestaan meer studies waaruit blijkt dat gevers niet altijd de spijker op zijn kop slaan. Als je Ne derlanders, mannen en vrouwen, vraagt hoeveel met liefde ze over hebben voor hun Sinterklaas-en kerstge- gegeven schenken,danisdatiotot 30 procent minder dan ze daadwerkelijk hebben gekost. En de helft van de Amerikanen geeft wel eens een ca deau weg aan een ander regifting Ze kennen in de VS zelfs de National Re gifting Day, niet toevallig op de derde don derdag voor Kerstmis. De dag waarop veel kerstborrels worden gehouden en mede werkers hun kerstpakket krijgen. Veertig procent van de aardigheidjes van de baas wordt meteen weer weggegeven. Sorry schat, ik heb ze een aantal verrassingen die thuis ongebruikt in de kast liggen: een computerspel, een ro man en een gezelschaps spel waarvan ik dacht dat mijn lief ze erg leuk zou vinden. Sorry schat, ik heb ze met liefde gegeven. En een boormachine heb je al. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. O donderdag 24 november 2016 Grote klanten van het post bedrijf zijn blij dat de deal met Bpost is afgeketst. Het chemiecon cern profiteerde van een positief beleggings advies van Credit Suisse. Hoop gloort voor oudere zonder werk De financials Peet Vogels Tilburg - Joop Schippers (hoogle raar arbeidseconomie) FOTO ED VAN RIJSWIJK Natasja de Groot Assen It Ik herinner me ineens hadden het gisteren weer zwaar. m Topman Van den Broek prees in een interview de VS en bagatelli seerde de Brexit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18