r^e k 12 PRIMEUR HIGHTECH IN GRONINGEN mm 5G Noord-Groningen is het eerste platte landsgebied ter wereld waar 5G wordt getest. De slimme pieper en de zelfrijdende bus rukken op in het geplaagde gebied. 3G 4G 26 6 In het centrum van Loppersum kijken bewoners verbaasd op. Langs de weg staan tientallen meters dranghekken. Een klein busje rijdt tussen de praktijk van huisarts Marten Wierenga richting het gemeentehuis om de hoek. „Komt Henk Kamp soms weer langs, vroegen enkele Lopsters mij", lacht burgemeester Albert Ro denboog. Kamp beleefde begin 2014 hachelijke momenten toen tientallen woedende Groningers naar het ge meentehuis opstoomden. Daar lichtte de minister zijn besluit toe om de gaskraan iets dicht te draaien. De bewoners, geplaagd door aardbe vingen veroorzaakt door gasborin gen, vonden dat lang niet genoeg. Wie beter kijkt, ziet dat het busje een chauffeur mist. Geheel zelfstan dig schuifelt het de route af. Het voertuig maakt deel uit van het pro ject 'sGroningen'. De komende jaren wordt het eindeloze platteland boven Groningen-stad testgebied voor 5G, dat de pas net aangelegde 4G-net- werken alweer moeten opvolgen. Talloze telecombedrijven en organi saties doen mee, van KPN en Voda- fone tot Ericsson, Huawei, de Rijks universiteit Groningen en Agent schap Telecom. Initiator is de Econo mie Board Groningen, een door de pro vincie en de NAM opgericht orgaan dat met zo'n 100 miljoen euro budget het gebied in de vaart der volkeren moet opstuwen. Om ook de lokale bevolking erbij te betrekken vond vorige week een officiële aftrap plaats, inclusief de monstraties waaronder het zelfrij dende busje, een landbouwdrone, een 'connected'-fïets en de nieuwe hololens van Microsoft. Het missie werk is geen overbodige luxe, de meeste Noorderlingen zijn amper aan 4G gewend. Op veel plaatsen ontbreekt bovendien breedbandin ternet, 14.000 panden kampen met stroperige verbindingen (ver) onder de 3omb per seconde. „Als je het mensen op straat zou vragen, zeggen ze: 5G, wat is dat?", zegt burgemees ter Rodenboog. „Veel mensen snap pen er maar weinig van." Slimme pieper Daar komt verandering in, want ko mende tijd gaan vijf proeven in het gebied van start. Zo gaan akkerbou wers slimme aardappels in de grond plaatsen, vijf stuks per hectare land. Deze 'smart potatoe' is een nepaard- appel met accu die minstens ander half seizoen meegaat. De pieper meet het vochtgehalte en de temperatuur en stuurt iedere vier uur online de gegevens door. Boeren kunnen zo hun oogst optimaliseren. De land bouwdrone staat centraal in één van Google zit hier, net als de universiteit. Dit is het begin van iets moois de interessantste proeven. Boer Pie- ter van Maldegem werkt er al mee, samen met vier collega's. „Met onze drone vliegen we 110 meter boven het land. De camera neemt infrarode beelden en toont ons de hoeveelheid plantgroen. Als het nodig is kunnen we meteen bijmesten." De drone kost 6.000 euro, de camera ook. „Maar met z'n vijven en wat sponso ring lukt het wel." Probleem is dat de geschoten beelden tientallen Gigaby tes tellen, veel te groot om over een 3 of 4G verbinding rechtstreeks naar Van Maldegem te sturen. „We moe ten ze eerst op een USB-stick zetten en naar mij toe rijden." De gegevens blijven nu bovendien op de pc van de boer staan. Opslag in de cloud is beter, maar daar zitten ha ken en ogen aan. „De vaste verbin ding is bovendien vaak te traag, up- loaden vergt uren." Met 5G verandert dat en daarmee wordt precisieland bouw mogelijk. „We kunnen op grond van de beelden meteen de zelfrijdende trekker op pad sturen. De boer monitort vanuit zijn kantoor alles en kan véél efficiënter met mest- en hulpstoffen omgaan. Het verschil tussen gewone en biologi sche landbouw wordt kleiner." Probleem is wel: de sG-technologie staat nog in de kinderschoenen, over wereldwijde standaarden wordt nog onderhandeld. In eerste instantie vinden de proeven vooral plaats met een flink opgepepte versie van 4G. Voorlopig liggen de kosten daarom laag, enkele eurotonnen in totaal. Pas later worden dat miljoenen. Deelne mende bedrijven - in juni is een con venant getekend -leggen hun bij drage deels in natura in. Doel is uit eindelijk een heus sG-netwerk in de lucht te hebben. Het verschil tussen biologische en gewone landbouw wordt kleiner De participerende bedrijven zijn enthousiast. „Wij willen graag mee praten over de ontwikkeling van 5G", zegt hoofd consumentenservices Jan Jongeneel van Vodafone. Het Chinese Huawei - naast smartphonemaker een van 's werelds grootste netwerk technologiebedrijven - neemt ook deel uit pr-overwegingen. „Als Chi nees bedrijf worden we toch altijd nog wat argwanend bekeken", zegt Jurjen Veldhuizen. Groot voordeel is verder dat Noord-Groningen platte land is. 5G wordt tot nu toe alleen in wereldsteden als Berlijn en Seoul ge test. Buiten de stad is de regelgeving iets minder strikt en worden mobiele radiogolven niet gehinderd door hoogbouw. Trots Burgemeester Rodenboog is trots op de 5G-proef. „Na het geweld van de gaswinning komen we op een mooie manier in het nieuws. Voortaan is de naam van Loppersum voor altijd ver bonden aan 5G." Ook bekende Groninger Ben Wol- dring, op 13-jarige leeftijd stichtte hij zijn imperium van vergelijkingssites in het nabijgelegen Usquert, is fier. Woldring wijst op het 40 hectare grote, datacenter dat Google komend maand in het nabije Delfzijl opent. „Google zit hier, net als de universi teit. Dit is het begin van iets moois." donderdag 24 november 2016 Proefakker voor 5G Vraag is mijn download er al?' doen tijdens in aardbevingsgebied Netwerk: Tijd om twee uur durende film binnen te halen? Wat je kunt het wachten 384 Kbps 100 Mbps (2001) (2009) uur min Vlucht A'dam - 1,5 km hardlopen Nieuw-Zeeland, Je Facebook incl. check-in checken 10 Gbps (±2020) stellen Proef met landbouwdrone: 110 meter boven land. Camera neemt infrarode beelden waarop hoeveelheid plantgroen is te zien; waar nodig kan worden bijgemest. Probleem: geschoten beelden zijn tientallen Gigabytes groot, veel te groot om over een 3 of 4G verbinding in real time te sturen. Met 5G wordt precisielandbouw mogelijk. David Bremmer Loppersum Ben Woldring —Peter van Maldegem, boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12