9 Democraat in regering? Golf incidenten na verkiezingen Make 1 America j White :jj .Again Een deel van Donald Trumps vastgoedimperium TULSIGABBARD aan. Maar een president met kinde ren die een wereldwijd netwerk van vastgoed, hotels, golfbanen, aande len, leningen, investeringen en in vesteerders beheren, dat is een re cept voor belangenverstrengeling of op zijn minst de schijn daarvan, waarschuwen critici. Russische financiers Als Donald Trump in de toekomst een deal sluit met zijn Turkse collega Recep Tayyip Erdogan, heeft hij dan de belangen van de VS in gedachten, of zijn eigen porte monnee? Zijn Trump Organiza tion verdient immers aan de Trump Towers in Istanboel. Wat doet Trump als Erdogan bij een conflict besluit die geldstroom af te knijpen? Dergelijke vragen zijn over meer landen te stellen. Trump heeft bijvoorbeeld belangen in In dia, Canada en Zuid-Korea en werkte samen met Russische fi nanciers. Hij leende geld van bui tenlandse banken die zijn regering straks mogelijk moet beboeten. Dan zijn er nog aandelen in Ameri kaanse bedrijven die geraakt kun nen worden door zijn beslissingen als president. Trump belooft zijn onderneming onder te brengen in een 'blind trust', waarbij hij geen zicht heeft op de gang van zaken. Hij wil zijn kinderen aan het hoofd zetten, maar dan blijft belangenver strengeling een probleem. Er bestaat voor Ame rikaanse presidenten, anders dan voor ministers en ambtenaren, geen wet die vereist dat hij bij conflicterende belangen nevenactiviteiten staakt. Het Southern Poverty Law Center, een anti-discriminatieorganisatie, telde in de dagen na 8 november meer dan 700 incidenten. Gouverneur An drew Cuomo van de staat New York, een tegenstander van Trump en po tentieel presidentskandidaat in 2020, kondigde in een speech voor een kerk in de Afro-Amerikaanse wijk Harlem aan dat hij zulke meldingen door een speciale politie-eenheid gaat laten on derzoeken. De daders worden ver volgd 'in de ruimste zin van de wet', waarschuwt hij. Cuomo is ook van plan de lokale antidiscriminatiewet geving aan te scherpen om scholieren beter te beschermen. Scholen Opvallend veel van de gemelde inci denten vonden plaats op onderwijsin stellingen. Zo deelde een leerling in Californië 'deportatiebrieven' uit aan klasgenoten. In Minnesota werd de toiletruimte van een middelbare school beklad met Whites only' en 'Trump'. Op de deur van de islamiti sche gebedsruimte op New York Uni versity werd 'Trump' gekalkt. Diverse moslima's meldden dat hen is toegeroepen dat ze het land uitgezet gaan worden, of dat hun hoofddoek niet langer toegestaan is. In de staat Washington werd een hakenkruis op de woning van Mexicaanse Amerika nen gespoten. Er verscheen een ha kenkruis op een dug- out niet ver van New York, met daarbij de tekst 'Make America White Again'. Bedroefd Trump zei eerder 'bedroefd' te zijn om de berichten. „Stop daarmee", re ageerde hij in een interview met tv- zender CBS. Ook enkelen van zijn aanhangers kregen met haatmisdrij ven te maken. In Connecticut wer den kort na de verkiezingsdag twee mannen gearresteerd omdat ze klap pen zouden hebben uitgedeeld aan een man die een Trumpcampagne- bord vasthield. Een man die een rode Make America Great Again-pet droeg, zegt in de metro van New York bij zijn keel gegrepen te zijn door ie mand die het niet eens was met zijn politieke voorkeur. In de cijfers zijn de vele haatmisdrijven die niet gemeld worden nog niet meegenomen Minister van Justitie Loretta Lynch riep Amerikanen vorige week op in cidenten te blijven melden, zodat jus titie ze kan onderzoeken en eventu eel vervolging kan instellen. De FBI maakte kort daarvoor be kend dat vorig jaar ook al 67 procent meer haatdelicten tegen moslims zijn gemeld. „Deze statistieken zouden diep ontnuchterend moeten zijn voor alle Amerikanen", zei Lynch. „We zien ook toenames in het aantal haatmisdrijven tegen Joden, Afro- Amerikanen en homoseksuelen. En in de cijfers zijn de vele haatmisdrij ven die niet gemeld worden uit schaamte of angst nog niet meegeno men." pulTE',™ supfwr! dinsdag 22 november 2016 beleid Trump Hotels, golfbanen, huizen. Donald Trump heeft wereldwijd eigendommen, waaronder deze. Wall Street Trump building, New York, VS Trump World Tower, New York, VS Trump Plaza, New Trump Ocean Club International Hotel Tower, Panama-Stad, Panama ILLUSTRATE MARK REIJNTJENS Een onwaar schijnlijke sollicitant verscheen gisteren bij de Trump Tower om met de nieuwe president van gedachten te wisselen over een baan in zijn regering: het Democratische Congreslid Tulsi Gabbard (35). Trump zei eerder dat hij geen Democraten in zijn team zou opnemen, maar is gechar meerd van Gabbard, een fer vent supporter van Bernie Sanders die uiteindelijk op Hillary Clinton stemde. Haar opstandige houding in de Democratische partij en Republikeins aandoende standpunten op het vlak van wapens, immigratie en terro risme vallen in de smaak bij het team van Trump. Ook is ze net als hij tegen internatio nale handelsverdragen als TPP. Gabbard, Irak-veteraan uit Hawaï, zou in de race zijn voor een post als ambassa deur bij de VN of op Defensie of Buitenlandse Zaken. A Na de overwinning van Trump zijn in de VS honderden incidenten gemeld van racisme en geweld tegen minderheden. Politie New York treedt op bij haat De gouverneur van New York stelt een speciale politie-eenheid in om de golf van haatmisdrijven na de verkiezing van Donald Trump aan te pakken. In de VS zijn honderden incidenten gemeld waarbij minder heden werden lastiggevallen of ra cistisch bejegend. Ook tegen en kele Trumpaanhangers werd ge weld gebruikt. Karlijn van Houwelingen New York Loretta Lynch UDÏfflTji WRiCXS WLÏ Wtl -1 TIP rar» renpftu ris fltlCP I racism

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9