Wees zuinig op de boeren Hulst maakt met trucje grond wijk goedkoper Petitie van vissers tegen aanlandplicht Grieks 2 Ruim de helft van de wat oudere Zeeuwse boeren heeft geen opvolger klaar staan. Honderden bedrijven verdwijnen daardoor de komende jaren. BOEREN BEDRIJFSOPVOLGING Commentaar Het aantal agrarische bedrijven in Nederland zal verder afne men. Vroeger was het moeilijk om een boerenbedrijf in één hand te houden en tegelijk alle erfgenamen recht te doen. Nu hebben steeds meer boeren geen opvolger. Hun kinderen heb ben er geen zin in. Dit leidt tot schaalvergroting. Andere boeren ne men de grond graag over. Iedereen blij? Het einde van zo'n lange familietraditie kan zeer ingrijpend zijn. Want boeren is niet zomaar een baantje. De band met de grond, met de gewassen en met de levende have is groot. Geen bedrijf is zo afhankelijk van de natuur. Ook wonen in het buitengebied is bij zonder. Als de mens érgens diep in zijn omgeving is verankerd, dan is het wel in de boerencultuur. In de tastbaarheid van het zaad, in het effect van zon en regen, en in de bloedige slacht. Die eeuwen oude cultuur is het waard te worden gekoesterd. Niet alleen om wat er was, maar ook om na te denken over de toekomstige voedselpro ductie. Het einde van een boerenbedrijf is in de meeste gevallen een mooie kans op schaalvergroting voor de resterende agrariërs. Die extra omvang helpt hen hun bedrijf rendabel te houden. Maar door die schaalvergroting is de boer wel steeds verder buiten het dorp geraakt. Dat is symbolisch voor de veel te grote afstand tussen pro ducent en consument. Supermarkten proberen deze kloof te over bruggen met slimme marketing. Maar de gemiddelde klant heeft niet meer dan een vaag idee hoe zijn voedsel wordt gemaakt. Als we niets doen, leidt de afname van het aantal boeren uitein delijk tot verdere vervreemding tussen de mens en de aarde waar hij afhankelijk van is. Gelukkig zal dat in Zeeland nog wel even du ren. Dit gewest is getekend door boeren en vissers. Hun cultuur is hier voorlopig niet weg te denken. Band tussen de mens en zijn omgeving is nergens zo stevig als in de boerencultuur De verkoop verloopt zeer stroef. Plan Zoutedijk II omvat 28 vrije bouwkavels en 13 kavels voor twee- onder-een-kapwoningen. Van die eerste categorie zijn er in zes jaar tijd acht verkocht, in de ander vijf. Het plan van B en W moet de ver koop een zetje geven. De grondprijs voor het project is door de gemeen teraad vastgesteld op 130 euro per vierkante meter. B en W stellen nu voor om 50 euro voor een vierkante meter tuingrond te rekenen. Hulst legt daarmee vier ton toe op het aanvankelijk verwachte exploita tieresultaat. Dat komt nu nog uit op dik 750.000 euro. Commissieleden stelden eerder al voor de grondprijs te verlagen. Dat ging toen niet door. Als alternatief werd het vergroten Bouwgrond blijft 130 euro per vierkante meter, maar de tuingrond wordt 50 euro per meter van het aantal kavels voorgesteld. Ook dat zou het project ten goede komen, maar dat is ondoenlijk vol gens B en W. Wegen en riolering zijn al aangelegd. De raadscom missie Middelen bekijkt het plan volgende week donderdag. ALMANAK De redactiechef werd gebeld door de eigenaar van een Grieks restaurant. Zijn nichtje, die in Middelburg woont, heeft een provinciale Missverkiezing ge wonnen in Griekenland. Wat voor verkiezing het precies is en hoe bijzonder dat nou is, werd niet helemaal duidelijk. Maar de chef had voor de zekerheid snel wat aantekeningen gemaakt. Met een korte introductie droeg hij het over aan een verslaggeef ster. Ze proestte het uit toen ze zijn kladpapiertje bekeek. „Wat dacht je? Ik schrijf het voor het gemak ook in het Griekse alfa bet op?" Inschrijving derde Lightrun geopend Naar Kamer om halte bus in dorp Winkeliers verwennen klant Van de bijna driedui zend agrarische be drijven in Zeeland is over tien jaar een kwart verdwenen. De boeren raken op leeftijd en er is geen opvolger beschikbaar. Uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren presenteerde, blijkt dat de bedrijfsopvolging in de landbouw steeds lastiger wordt. Nederland telt zo'n 55.000 agrarische bedrij ven. Daarvan zijn er 25.000 in han den van iemand die 55 jaar of ouder is. Ruim 15.000 van hen hebben geen opvolger klaar staan. Ruim 60 procent dus. In Zeeland is het beeld positiever. Bij 1.373 van de 2.873 bedrijven is de baas de 55 gepasseerd. Van hen hebben er 754 (nog) geen opvolger. Dat komt neer op 55 procent. Al leen in Groningen, Friesland en Flevoland is dat aandeel lager. Verzekerd Onder Zeeuwse melkveehou ders is de bedrijfsopvolging relatief vaak verzekerd: in bijna zeven op de tien gevallen. Alleen Flevoland scoort nog hoger. In de akkerbouw is bij 45 procent de voortzetting ge regeld. De cijfers zijn in lijn met recente gegevens van het Kadaster en het Wageningse onderzoeksinstituut Alterra. Op verzoek van de Rekenkamer Zeeland onderzochten zij hoeveel agrarische bebouwing tot 2030 vrij komt. Zij keken enkele jaren verder dan het CBS en stelden vast dat de komende vijftien jaar ongeveer duizend Zeeuwse agrarische be drijven stoppen. De grond wordt dan verkocht, maar het is maar de vraag in hoeverre ook een nieuwe bestemming kan worden gevon den voor bijvoorbeeld schuren en stallen. Landbouworganisatie ZLTO is zeker niet somber over de ontwik kelingen, zegt voorzitter Joris Baecke. Hij memoreert bijvoor beeld dat er in Zeeland naar ver houding meer opvolgers zijn dan landelijk. Doorpakken Toch neemt ook hier de animo af Dat heeft te maken met diverse fac toren. „De keuze is van meer af hankelijk dan alleen van financiële perspectieven. Het is een vak dat veel voldoening geeft, maar waar van je ook weet dat er flink doorge pakt moet worden. Potentiële op volgers hebben nu veel meer an dere keuzes." De ZLTO wil dat het zo aantrek kelijk mogelijk wordt gemaakt om een agrarisch bedrijf voor te zitten, zegt Baecke. „We kunnen ons blind staren op de cijfers, maar we kun nen ook zorgen voor een sterk on dernemersklimaat. Daarom maken we ons hard voor verbeterde verka veling, maar ook voor doorontwik keling van kennis en innovatie, waarbij Zeeland een soort proef tuin kan worden. Dat zou een posi tieve stimulans voor de sector be tekenen, wat ook meer bedrijfsop- volgers aantrekt. De kansen liggen er en die moeten we grijpen." VLISSINGEN Zeevissers, verenigd in de stichting Eendracht Maakt Kracht, zijn een petitie begonnen tegen de aanlandplicht. De petitie, te vinden op de inter netsite antidiscardban.eu, is gericht op de Europese Unie. De EU is ver antwoordelijk voor de invoering van de aanlandplicht, nadat met name de Britse tv-kok Hugh Fearn- ley-Whittingstall Britse topkoks daarvoor had geijverd. De aanlandplicht, het verplicht aan wal brengen van alle gevangen, ook te kleine vis, is volgens de vis sers in de praktijk onuitvoerbaar en doelloos. Het zal de visbestanden in de Noordzee niet ten goede komen, stellen zij. Te kleine vis die nu nog overboord gaat, heeft een overle vingskans. Als alles moet worden aangevoerd, overleeft er zeker niet één. Stichting Eendracht Maakt Kracht die eerder met tientallen kotters actie voerde op de Nieuwe Waterweg in Rotterdam, wil tien duizend handtekeningen ophalen en overhandigen aan Europees commissaris Karmenu Vella, Euro pees parlementslid Peter van Dalen (Christenunie) en de andere le den van de commissie Visserij van het Europees Parlement. De oproep luidt de aanlandplicht te vervangen door een haalbaar en werkbaar al ternatief. dinsdag 22 november 2016 n De bouwkavels in woonwijk Zou- tedijk II in Kloosterzande onder verdelen in bouw- en tuingrond. Het Hulster college van B en W ziet daar wel brood in. Met die aanpassing zou de grondver- koop in de nieuwbouwwijk vlot- getrokken moeten worden. Bob Maes Kloosterzande Tip? redactie@pzc.nl HULST De inschrijving voor de derde Hulst by Lightrun is geopend. De loop is vrij dag 20 januari op en om de stadswallen van Hulst. Het evenement groeit jaarlijks. Aan de eerste editie deden 700 mensen mee, vorig jaar waren dat er al duizend. Hardlopers kunnen kiezen tussen de 5,5 en 9,5 kilometer. Wandelaars lopen 5,5 ki lometer. Inschrijven kan tot 1 januari op www.in- schrijven.nl IJZENDIJKE De dorpsraad van IJzen- dijke blijft hoop houden op de terugkeer van de bus door het dorp. Sinds de reconstructie van de N61 stopt die bij de ro tonde. Volgens het dorp worden daarmee eerdere belof tes geschonden. Tijdens een recente dorpsraad bijeenkomst wilde een meerderheid van de aan wezigen dat de dorps raad blijft strijden. Het bestuur stapt nu naar de commissie Infrastructuur en Milieu van de Tweede Kamer. SLUIS De ondernemers in Sluis houden zaterdag 'Dag van de Klant'. Bij veel van de tientallen winkels in de Sluise binnenstad krijgen klanten korting of een presentje. Parkeren is op de ge meentelijke parkings en de parkeerplaatsen in het centrum gratis. TERNEUZEN Pianoduo in Porgy Pianisten Daniel Wayen- berg en Martin Oei zijn zondag te gast bij Porgy en Bess aan de Noord straat in Terneuzen. Het duo is vanwege het leef tijdsverschil opvallend: Wayenberg (87) is de oude meester, Oei (20) het jonge talent. Het tweetal speelde vorig jaar ook in Porgy. Aanvang is om 15.00 uur. Kaarten via www.porgyenbess.nl. Wie wil de Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75