Mondjesmaat gebruik Goese potjes voor woonsubsidies M Jeugd vv Yerseke bezorgt zichzelf een pannaveldje In de gemeente Tholen hangen ruim dertig hartmassage-apparaten 7 Vrijwilligers van AED-werkgroep controleren apparaten elke twee weken Henk van Driel uit Tholen weet het zeker. De ruim dertig AED's die verspreid over de gemeente han gen, redden levens. Zelfheeft hij het hartmassageapparaat al meer dere malen gebruikt, soms met een bevredigend resultaat. Zoals die ene keer, toen de persoon in kwestie na drie schokken de ogen weer opende. „Dat geeft een goed gevoel, hoor. Je voelt je op zo'n moment bijna onze Lieve Heer." Een Automatische Externe Defi brillator (AED) is een apparaat dat het hartritme weer kan herstellen bij een hartstilstand. Door het te gebruiken vóór de ambulance arri veert, kan kostbare tijd worden ge wonnen. In heel het land hangen duizen den exemplaren aan gebouwen, maar diverse media berichtten on langs dat naar veel ervan niet of nauwelijks wordt omgekeken. „Onbegrijpelijk", vindt Tholenaar van Driel, die lid is van de Thoolse AED-werkgroep. „Als je ze niet onderhoudt, zijn ze na verloop van tijd onbruikbaar." Batterij In Tholen pakken ze het volgens hem stukken beter aan. De 31 ap paraten die in de gemeente han gen, worden elke twee weken ge controleerd door iemand van de genoemde werkgroep. Deze be staat uit acht mensen van de EHBO en het Rode Kruis. Ze kij ken onder meer of de batterij en de elektroden aan vervanging toe zijn. De club van vrijwilligers is ne gen jaar geleden in het leven ge roepen toen de gemeente besloot een fors aantal AED's aan te schaf- fen en op te hangen. „Dat was niet meteen een doorslaand succes, hoor", kan Van Driel zich herinne ren. „Bij de apparaten zat een briefje met telefoonnummers van mensen die ze konden bedienen, maar er werd nauwelijks gebruik van gemaakt. Het is wel eens voor gekomen dat iemand in de buurt een hartstilstand had, maar ik van niet wist, terwijl ik had kunnen helpen. Dat vond ik frustrerend." Mede op aandringen van de werkgroep heeft de gemeente zich hard gemaakt voor een systeem waarbij mensen die kunnen reani meren en met het apparaat over weg kunnen, worden gealarmeerd als in de buurt iemand een hart stilstand heeft. Dat gebeurt via de Hartveilig Wonen-app. „Het werkt goed", stelt Sylvia Heijboer van de werkgroep. „Het Het is voorgekomen dat we met zijn achten bij iemand stonden is wel eens voorgekomen dat we met acht mensen bij iemand ston den. Dat is natuurlijk wat veel, maar het is beter dan dat er nie mand komt." Ook Heijboer heeft het apparaat als eens 'succesvol' ingezet, hoewel ze dat woord lie ver niet gebruikt, omdat de man in kwestie uiteindelijk is overleden. „Hij had geen hartslag toen ik arri veerde, maar ging mét een hartslag op weg naar het ziekenhuis", ver telt de inwoonster van Sint-Anna- land. „De familie was achteraf dank baar dat ze toch nog afscheid had den kunnen nemen. Op dat soort momenten weet je weer waarvoor je het doet." De ruim dertig 'openbare' AED's in Tholen (er hangen er waarschijnlijk nog veel meer bij bedrijven) hangen in kasten die gekoeld of verwarmd kunnen worden. Iedereen kan bij de appa raten, want de kasten zijn niet af gesloten. Vandalisme „Gelukkig hebben we nauwelijks last van vandalisme", constateert Van Driel. Leden van de werk groep gaan onder meer naar scho len om het belang van de AED's uidelijk te maken. Heijboer: „Dan vertellen we de kinderen dat zo'n apparaat ook een keer nodig kan zijn om het leven van hun vader of moeder te redden. Daarmee berei ken we hopelijk datde kinderen van de kasten met AED's afblij ven." „We hebben wat offertes gehad en op basis daarvan hebben we be sloten dat het veldje er komt", al dus voorzitter Mart Biersteker. „Het veldje van ongeveer twintig bij twaalf meter komt bij de en tree van het complex. Het streven is dat het er komend voorjaar ligt." Het veldje is bedoeld voor de jeugd en wordt voor het grootste deel bekostigd middels inspan ningen van diezelfde jeugd. „Wij houden al jarenlang een sponsor loop voor de jeugd. Dat doen we zeker al een jaar of twintig, dertig. Daar deden we dan soms wat mee. Bijvoorbeeld een clinic of iets dergelijks. Maar het geld dat ze de laatste zes of zeven keer hebben opgehaald, hebben we in een potje gedaan. Dat gespaarde geld wordt nu gebruikt voor deze duurzame investering voor de jeugd." Naast de de bijdrage van de jeugd zelf was er nog een geldschieter voor het veldje. „De sponsorstich ting Vrienden van de vv Yerseke heeft ook een duit in het zakje ge daan." De gemeente verstrekt voor vijf verschillende doeleinden subsi dies en zogeheten laagrentelenin- gen. Het gaat om Wonen boven winkels, de starterslening, de duurzaamheidslening, de blijver slening en de stimuleringslening Duurzame Particuliere Woning verbetering. Dit jaar is daar mond jesmaat een beroep op gedaan, blijkt uit een overzicht dat burge meester en wethouders aan de raad hebben verstrekt. De starters lening, bedoeld om starters op de woningmarkt een kans te bieden een huis te kopen, is veruit het po pulairst. Twaalf leningen zijn daadwerkelijk afgesloten, tien zijn er toegewezen en vier zijn in be handeling. De blijverslening is het minst in trek. Niemand heeft dit jaar een beroep gedaan op dat potje om een woning levensloopbestendig te maken. De duurzaamheidsle ning, voor energiebesparende maatregelen, blijft ook zo goed als onaangeroerd. Slechts een keer is dit jaar een lening verstrekt, er is nog ruim 280.000 euro beschik baar. Wel zijn twee leningen gere serveerd. Ook voor wonen boven winkels is dit jaar niet veel animo. Twee subsidies zijn verleend, vijf aanvragen zijn nog in behande ling. Er is nog ruim 117.000 euro in kas. Volgens wethouder DerkAls- sema valt het de gemeente ook op dat niet alle regelingen gretig af trek vinden. Daar zijn verschil lende oorzaken voor. „De blijver slening bestaat nog maar net en is nog te onbekend. En duurzaam heid is inmiddels zo vanzelfspre kend, mensen investeren daar zelf al in." dinsdag 22 november 2016 Een leven gered met drie schokken Rob Paardekam Tholen A Zowel Sylvia Heijboer als Henk van Driel heeft de AED al succesvol ingezet, fotomarcelledavidse - Sylvia Heijboer, AED-groep Willem Adriaansens Yerseke De voetbalvereniging Yerseke krijgt een pannaveldje. Het be stuur van de club besloot on langs een dergelijk veld voor de jeugd aan te leggen. Goes heeft allerlei financiële regelingen voor wonen en wo ningverbetering, maar de ene is populairder dan de andere. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71