Wees zuinig op de boeren Uienschillen in brand in Nieuwdorp Petitie van vissers tegen aanlandplicht Grieks 2 Ruim de helft van de wat oudere Zeeuwse boeren heeft geen opvolger klaar staan. Honderden bedrijven verdwijnen daardoor de komende jaren. BOEREN BEDRIJFSOPVOLGING Commentaar Het aantal agrarische bedrijven in Nederland zal verder afne men. Vroeger was het moeilijk om een boerenbedrijf in één hand te houden en tegelijk alle erfgenamen recht te doen. Nu hebben steeds meer boeren geen opvolger. Hun kinderen heb ben er geen zin in. Dit leidt tot schaalvergroting. Andere boeren ne men de grond graag over. Iedereen blij? Het einde van zo'n lange familietraditie kan zeer ingrijpend zijn. Want boeren is niet zomaar een baantje. De band met de grond, met de gewassen en met de levende have is groot. Geen bedrijf is zo afhankelijk van de natuur. Ook wonen in het buitengebied is bij zonder. Als de mens érgens diep in zijn omgeving is verankerd, dan is het wel in de boerencultuur. In de tastbaarheid van het zaad, in het effect van zon en regen, en in de bloedige slacht. Die eeuwen oude cultuur is het waard te worden gekoesterd. Niet alleen om wat er was, maar ook om na te denken over de toekomstige voedselpro ductie. Het einde van een boerenbedrijf is in de meeste gevallen een mooie kans op schaalvergroting voor de resterende agrariërs. Die extra omvang helpt hen hun bedrijf rendabel te houden. Maar door die schaalvergroting is de boer wel steeds verder buiten het dorp geraakt. Dat is symbolisch voor de veel te grote afstand tussen pro ducent en consument. Supermarkten proberen deze kloof te over bruggen met slimme marketing. Maar de gemiddelde klant heeft niet meer dan een vaag idee hoe zijn voedsel wordt gemaakt. Als we niets doen, leidt de afname van het aantal boeren uitein delijk tot verdere vervreemding tussen de mens en de aarde waar hij afhankelijk van is. Gelukkig zal dat in Zeeland nog wel even du ren. Dit gewest is getekend door boeren en vissers. Hun cultuur is hier voorlopig niet weg te denken. Band tussen de mens en zijn omgeving is nergens zo stevig als in de boerencultuur Bij uienbedrijf Monie in Nieuw dorp heeft gisteren enige tijd brand gewoed in een loods waar uien schillen lagen opgeslagen. De brand is ontstaan doordat de schillen zijn gaan broeien. De schade is nihil. De brand werd halverwege de ochtend ontdekt. „Uit de voorkant van de loods kwam rook", vertelt directeur Eric Moerdijk. „Achteraf is het waarschijnlijk al eerder be gonnen omdat vanochtend vroeg ook al wat werd geroken." Drie blusgroepen (Nieuwdorp, Bors- sele en Arnemuiden) werden op geroepen om de brand te blussen. Dat gebeurde omdat pal naast de loods een grote propaantank stond én een andere loods. Achteraf viel het mee omdat de schillen vooral smeulden en de brand tot het ach terste deel van de loods beperkt is gebleven. Om bij de brandhaard te kunnen komen zijn de schillen uit de loods gehaald. Ook een tussen- muurtje moest worden gesloopt voordat de brandhaard werd be- Achleraf is het waarschijnlijk al eerder, in de ochtend, begonnen reikt. De smeulende massa werd beetje bij beetje naar buiten gere den waarna het vuur werd ge doofd. Uiteindelijk is de brand weer enkele uren in touw geweest. De schade voor Monie is zeer be perkt. De loods heeft vrijwel geen schade opgelopen en uienschillen zijn momenteel weinig waard. ALMANAK De redactiechef werd gebeld door de eigenaar van een Grieks restaurant. Zijn nichtje, die in Middelburg woont, heeft een provinciale Missverkiezing ge wonnen in Griekenland. Wat voor verkiezing het precies is en hoe bijzonder dat nou is, werd niet helemaal duidelijk. Maar de chef had voor de zekerheid snel wat aantekeningen gemaakt. Met een korte introductie droeg hij het over aan een verslaggeef ster. Ze proestte het uit toen ze zijn kladpapiertje bekeek. „Wat dacht je? Ik schrijf het voor het gemak ook in het Griekse alfa bet op?" Bomen Yerseke tegen de vlakte Dorpshuis krijgt zonnepanelen Nieuwe rotonde een stuk veiliger Tholen Defibrilatoren zijn in orde Van de bijna driedui zend agrarische be drijven in Zeeland is over tien jaar een kwart verdwenen. De boeren raken op leeftijd en er is geen opvolger beschikbaar. Uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren presenteerde, blijkt dat de bedrijfsopvolging in de landbouw steeds lastiger wordt. Nederland telt zo'n 55.000 agrarische bedrij ven. Daarvan zijn er 25.000 in han den van iemand die 55 jaar of ouder is. Ruim 15.000 van hen hebben geen opvolger klaar staan. Ruim 60 procent dus. In Zeeland is het beeld positiever. Bij 1.373 van de 2.873 bedrijven is de baas de 55 gepasseerd. Van hen hebben er 754 (nog) geen opvolger. Dat komt neer op 55 procent. Al leen in Groningen, Friesland en Flevoland is dat aandeel lager. Verzekerd Onder Zeeuwse melkveehou ders is de bedrijfsopvolging relatief vaak verzekerd: in bijna zeven op de tien gevallen. Alleen Flevoland scoort nog hoger. In de akkerbouw is bij 45 procent de voortzetting ge regeld. De cijfers zijn in lijn met recente gegevens van het Kadaster en het Wageningse onderzoeksinstituut Alterra. Op verzoek van de Rekenkamer Zeeland onderzochten zij hoeveel agrarische bebouwing tot 2030 vrij komt. Zij keken enkele jaren verder dan het CBS en stelden vast dat de komende vijftien jaar ongeveer duizend Zeeuwse agrarische be drijven stoppen. De grond wordt dan verkocht, maar het is maar de vraag in hoeverre ook een nieuwe bestemming kan worden gevon den voor bijvoorbeeld schuren en stallen. Landbouworganisatie ZLTO is zeker niet somber over de ontwik kelingen, zegt voorzitter Joris Baecke. Hij memoreert bijvoor beeld dat er in Zeeland naar ver houding meer opvolgers zijn dan landelijk. Doorpakken Toch neemt ook hier de animo af Dat heeft te maken met diverse fac toren. „De keuze is van meer af hankelijk dan alleen van financiële perspectieven. Het is een vak dat veel voldoening geeft, maar waar van je ook weet dat er flink doorge pakt moet worden. Potentiële op volgers hebben nu veel meer an dere keuzes." De ZLTO wil dat het zo aantrek kelijk mogelijk wordt gemaakt om een agrarisch bedrijf voor te zitten, zegt Baecke. „We kunnen ons blind staren op de cijfers, maar we kun nen ook zorgen voor een sterk on dernemersklimaat. Daarom maken we ons hard voor verbeterde verka veling, maar ook voor doorontwik keling van kennis en innovatie, waarbij Zeeland een soort proef tuin kan worden. Dat zou een posi tieve stimulans voor de sector be tekenen, wat ook meer bedrijfsop- volgers aantrekt. De kansen liggen er en die moeten we grijpen." VLISSINGEN Zeevissers, verenigd in de stichting Eendracht Maakt Kracht, zijn een petitie begonnen tegen de aanlandplicht. De petitie, te vinden op de inter netsite antidiscardban.eu, is gericht op de Europese Unie. De EU is ver antwoordelijk voor de invoering van de aanlandplicht, nadat met name de Britse tv-kok Hugh Fearn- ley-Whittingstall Britse topkoks daarvoor had geijverd. De aanlandplicht, het verplicht aan wal brengen van alle gevangen, ook te kleine vis, is volgens de vis sers in de praktijk onuitvoerbaar en doelloos. Het zal de visbestanden in de Noordzee niet ten goede komen, stellen zij. Te kleine vis die nu nog overboord gaat, heeft een overle vingskans. Als alles moet worden aangevoerd, overleeft er zeker niet één. Stichting Eendracht Maakt Kracht die eerder met tientallen kotters actie voerde op de Nieuwe Waterweg in Rotterdam, wil tien duizend handtekeningen ophalen en overhandigen aan Europees commissaris Karmenu Vella, Euro pees parlementslid Peter van Dalen (Christenunie) en de andere le den van de commissie Visserij van het Europees Parlement. De oproep luidt de aanlandplicht te vervangen door een haalbaar en werkbaar al ternatief. dinsdag 22 november 2016 n Melita Lanting Nieuwdorp -Eric Moerdijk, directeur Monie Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE De Yersekse Molendijk- seweg, de toegangsweg naar bedrijventerrein Ol- zendepolder en de indu strie aan de Korringaweg, ziet er binnenkort heel anders uit. Aan weerszij den van de weg staan nu nog hoge populieren. Vanaf volgende week maandag tot en met woensdag worden ze ge kapt. Volgens de ge meente Reimerswaal zijn ze oud en kunnen er tak ken uitvallen. KATS Op het dak van dorpshuis De Vriendschap in Kats komen zonnepanelen. De wens om het pand aan de Noordlangeweg te verduurzamen is er al jaren, maar vanwege het vernieuwen van de dak bedekking en vertraging in een regeling om het opwekken van lokale energie te stimuleren, werd dat meermaals uit gesteld. Dutch Green Energy uit Colijnsplaat gaat de panelen leveren. RILLAND Voor fietsers en voetgan gers wordt het binnen kort veiliger om het kruis punt Saaftingestraat/ Bathseweg in Rilland over te steken. In op dracht van de gemeente Reimerswaal wordt de verouderde en bescha digde rotonde opnieuw aangelegd en veiliger ge maakt. Het werk is giste ren begonnen en duurt tot en met vrijdag. Al het verkeer wordt deze week omgeleid. Tholen heeft z'n zaakjes goed op orde als het gaat om de zogeheten automatische externe defibrilatoren (AED's). In de gemeente is een zo geheten AED-werk- groep actief. De acht leden zorgen er voor dat elke van de 31 hartapparaten om de twee weken wordt ge controleerd. Wie wil de Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69