Jaarvergadering II Uienschillen in brand bij Monie in Nieuwdorp Wonen of werken in een pand? Dat is aan de eigenaar zelf 7 Wie was fout en wie het rijkste in het Land van de Zeemeermin? De nieuwste Kroniek is uit. HEEMKUNDEKRING JAARBOEK VOL GESCHIEDENIS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De rijkste Schouwen- Duivelan- ders in de jaren 1848-1917 zijn terug te vinden in het ver haal van André Flik- weert over de 'hoogst aangeslage- nen' in die periode. Jop Steenhof de Jong zoomt in op een foute Schouwen- Duivelander met zijn verhaal over waterschapsingeni eur Ilcken, die in de oorlog kringleider van de NSB was. Het is een voorproefje op zijn boek over foute Schouwen- Duivelanders dat volgend jaarver- schijnt. Jan van Re- nesse, de scheeps bouwers van Dui- vendijk: variatie alom in de 41ste jaargang van de kro niek van Stad en Lande. Het boek wordt vrijdag gepre senteerd tijdens de naj aarsvergadering in de Schutse in Burgh- Haamstede. Aan vang 19.30 uur. Veertig jaargangen op rij. Met - editie na editie - zes a ze ven doorwrochte verhalen die iets te maken hebben met de geschiede nis van Schouwen-Duiveland. Met de 41ste jaargang van de 'Kroniek van het Land van de Zeemeermin' in aantocht lijkt de formule nog al tijd niet versleten. Sterker nog, de verhalen voor de 42ste jaargang liggen al zo'n beetje klaar. In de ongeveer vijfjaar dat Wij nand Renden, voorzitter van de redactiecommissie, bij het jaar boek van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is betrokken, heeft hij nooit aan mouwen hoeven trekken om mensen aan te sporen een bijdrage aan de Kroniek te leveren. Met dank aan het enthousiasme van de auteurs maar bovenal aan ge meentearchivaris - en redactie commissielid - Huib Uil. „Een aan jager én aandrager van verhalen." Het was ook Uil die - destijds werkzaam bij het gemeente-ar chief in Goes - met het idee voor de kroniek op de proppen kwam. Een boekje met semi-wetenschap- pelijke verhalen die alle iets met Schouwen-Duiveland van doen hebben. „Er zijn meer heemkun dige verenigingen die zoiets pro beren, maar wij zijn de enige die het gelukt is om vanaf het begin af aan elk jaar een kroniek uit te ge ven." Met daar bovenop nog twee speciale uitgaven, gewijd aan 180 jaar Nutsspaarbank en het water schap op Schouwen-Duiveland. Turfwinning in de buurt van Zierikzee, een bloembollenbedrijf in de Westhoek, herbergen, graf stenen, emigratie en veldwachters: de meest uiteenlopende onder werpen komen in die veertig jaar voorbij. Dat aanbod droogt nooit op, blikt Renden op de toekom stige kronieken vooruit. „Geschie denis gaat door en er is zó veel ge beurd in het verleden." Ook wat invalshoeken betreft kan de kro niek meerdere kanten op. Zo duikt dialect als onderwerp regelmatig op in het jaarboek, verwijst de commissievoorzitter naar ver schillende dialectschrijvers die in de afgelopen jaren een bijdrage aan de kroniek leverden. Naast, sinds een aantal jaren, de bijdra gen van - redactiecommissielid - Het is ons gelukt om vanaf het begin af aan elk jaar een kroniek uit te geven Rob van Leeuwen die afgestu deerd is in de dialectologie. Maar zelfs dan: „Geen verhaal is het zelfde." Bij uienbedrijf Monie in Nieuw dorp heeft gisteren enige tijd brand gewoed in een loods waar uien schillen lagen opgeslagen. De brand ontstond doordat de schillen zijn gaan broeien. De schade is nihil. De brand werd halverwege de ochtend ontdekt. „Uit de voorkant van de loods kwam rook", vertelt directeur Eric Moerdijk. „Achteraf is het waarschijnlijk al eerder be gonnen omdat 's morgens ook al wat werd geroken." Drie blusgroe- pen (Nieuwdorp, Borssele en Arne- muiden) werden opgeroepen om de brand te blussen. Dat gebeurde omdat pal naast de loods een grote propaantank stond én een andere loods. Achteraf viel het mee omdat de schillen vooral smeulden en de brand tot het achterste deel van de loods beperkt is gebleven. Om bij de brandhaard te kunnen komen zijn de schillen uit de loods gehaald. Ook een tussenmuurtje moest worden gesloopt voordat de brand haard werd bereikt. De smeulende massa werd beetje bij beetje naar buiten gereden waarna het vuur werd gedoofd. De schade voor Mo nie is zeer beperkt. De loods heeft vrijwel geen schade opgelopen en uienschillen zijn momenteel wei nig waard. Dat was één van de geluiden die te horen was tijdens een brain- stormavond voor ondernemers over de Visie Burgh-Haamstede. Vrijdag is het de beurt aan dorpsbewoners om mee te den ken en te praten over hun dorp. Dorpsraad en ondernemersver eniging van Burgh-Haamstede zetten met dit eigen initiatief doelbewust vaart achter de ont wikkeling van een masterplan voor hun dorp. Ideeën te over, zo bleek tijdens de eerste bijeenkomst waar in groepjes werd gepraat over voor Burgh-Haamstede belangrijke onderwerpen. Leegstaande win kels moeten kunnen worden be woond en in leegstaande huizen moet een kantoor kunnen wor den gevestigd. Ook lenen som mige recreatieparken zich prima voor vaste bewoning - droeg één van de groepen aan. Behalve de roep om een vrijer gebruik van panden klonk de wens om de natuur beter toe gankelijk te maken, omdat dat één van de grote krachten is van dat dorp dat vijf kernen (Burgh, Haamstede, Westenschouwen, Nieuw-Haamstede en Burgh- sluis) groot is. Van daaruit zou dan kleine economische bedrij vigheid kunnen worden gesti muleerd. Verder zou de authen ticiteit zou beter kunnen wor den benut. Naast de gevoerde ge sprekken worden ook meningen via enquêtes gepeild. dinsdag 22 november 2016 'Geen verhaal is hetzelfde' Esme Soesman Zierikzee Wijnand Renden van de redactiecommissie van Stad en Lande ziet de kroniek voorlopig onveranderd zo doorgaan, foto ernesta verburg -Wijnand Renden, Stad en Lande Melita Lanting Nieuwdorp Het gebruik van vastgoed moet sterk geliberaliseerd. Mensen zouden zelf moeten weten of ze hun woning in deeltijd of permanent bewonen en ook zou makkelijk geschakeld moe ten kunnen worden tussen za kelijk en privégebruik van een pand. Esme Soesman Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66