Schouwen-Duiveland verhoogt belastingen OM eist cel voor steken met mes 6 Goedkope lening voor aanpassen huis Gaat de gemeenteraad akkoord met dit voorstel van burgemeester en wethouders, dan wordt de zo geheten blijverslening vanaf vol gend jaar verstrekt, met een maxi mum van 25.000 euro per woning. De stimuleringsregeling kent een lage rente. Het mes snijdt zo aan twee kanten, redeneert het college: de huiseigenaar wordt in staat gesteld langer in z'n ver trouwde omgeving te blijven wo nen én de voorraad levensloopbe- stendige woningen op Schouwen- Duiveland wordt langs deze weg geleidelijk aan vergroot. Het college wil om te beginnen zo min mogelijk beperkende crite ria aan de blijverslening koppelen en op die manier het grootst mo gelijke effect scoren. In principe komt iedereen in aanmerking voor een aanpassing van de woning. Er geldt geen minimumleeftijd van de aanvrager en huizen vanaf één jaar kunnen al in beeld komen voor een noodzakelijke verbou wing. Het maakt ook niet uit hoe duur (de WOZ-waarde) de be staande woning is. In het raadsvoorstel erkent het college dat er 'enige lichte overlap pingen' zijn met de regelingen in het kader van de wet maatschap pelijke ondersteuning (wmo). Maar binnen dat kader gaat het Tegelijkertijd wordt het aantal levensbestendige woningen uitgebreid veelal om kleine(re) aanpassingen, is de praktijkervaring, voorname lijk in combinatie met een zorg vraag. Aan die regeling wordt wordt voorlopig niet getornd, al dus B&W. Voor uitbetaling van de blijvers leningen spreekt Schouwen-Dui veland haar potje aan bij de Stich ting Stimuleringsfonds Volkshuis vesting. De gemeente heeft daar 727.000 euro op drie rekeningen staan. Voor de blijverslening wordt 150.000 euro apart gezet. Daar naast is er ook nog 145.000 euro beschikbaar voor starters en 92.000 euro voor verbeteringen van verouderde woningen. Starterslening blijft De starterslening stond aanvanke lijk onder druk door de gewijzigde belastingregels voor aftrek van de hypotheekrente. Maar het stimule ringsfonds heeft een nieuwe con structie bedacht om beide partijen tevreden te stellen. De starterslening (vooral be doeld om jongeren op weg te hel pen bij de aankoop van hun eerste huis) wordt gekoppeld aan een aparte rekening, waaruit vanaf de eerste dag toch aan de verplichte aflossing wordt gedaan. De be langrijkste voordelen van de star terslening -de lage rente, de eerste drie jaar vrij van maandlasten en aftrek hypotheekrente- blijven zo behouden. IN DE REGIO Intocht Sinterklaas SP houdt politiek café over de zorg Ol'man Ron Friends in d'Ouwe Smisse Dat geldt niet voor woningbezitters en eigenaren van bedrijfspan den. Die krijgen in totaal een stij ging van 3 tot 3,5 procent voor hun kiezen. Dat levert de gemeente in 2017 een dikke 7,6 miljoen euro op. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor de lijkbezorgings- rechten met een procent te verho gen, bovenop de algehele inflatie correctie van 1,1 procent. Ook de af valstoffenheffing stijgt iets meer dan de inflatie. Huishoudens tot en met twee personen betalen volgend jaar 261 euro (was 258). Grotere huishoudens zijn 318 euro (was 315) kwijt aan het afvoeren van afval. Rioolheffing De rioolheffing is ingetoomd met de invoering van het nieuwe ge meentelijk rioleringsplan 2015- 2019. Dat tarief stijgt voor die peri ode minder hard dan waar voordien rekening mee was gehouden. Het zakelijk recht komt in 2017 uit op 207 euro, vijf euro meer dan dit jaar. Wie iets nodig heeft van de ge meente en de daarvoor vereiste le ges moet betalen, is bijna net zo duur uit als vorig jaar. Die kosten stijging blijft beperkt tot de 1,1 pro cent inflatie. Dat gaat ook op voor de (water)toeristenbelasting, pre cariorechten, parkeervergunnin- gen, marktgelden en hondenbelas ting. Schouwen-Duiveland blijft de duurste gemeente van Zeeland. Een gezin met een koopwoning betaalt hier gemiddeld 849 euro aan ge meentelijke lasten. Dat is nog 17 euro meer dan de nummer twee, Vlissingen. Een kermisruzie leidde augustus vorig jaar tot een stevige vechtpartij tussen twee groepen jongeren in de Middelburgse Stromenwijk. Een Vlissinger werd die bewuste nacht enkele malen gestoken in zijn rug en liep een dubbele klaplong op. In grijpen door artsen voorkwam dat hij overleed. De Middelburger B.I. (20) han teerde volgens het Openbaar Mi nisterie het mes. Hij is ook diegene die via WhatsApp het gevecht orga niseerde. Ondanks de aanwezig heid van de politie, die I zelf in lichtte, vond de avond van de 11e augustus toch dat gevecht plaats. I: „Want er stonden twintig Vlis- singers voor mijn deur." Maar hij ontkende met klem dat hij had ge stoken. Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk gaf aan dat er geen getui gen zijn die zagen dat I. de steken uitdeelde. Alleen het slachtoffer verklaarde dat. Maar dat en andere aanwijzingen zorgen ervoor dat hij vindt dat I. een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaarde lijk moet krijgen. MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 22 november 2016 Verhuizen is niet meer nodig Verhuizen omdat je door licha melijk ongemak niet meer in je eigen huis uit de voeten kunt, is niet langer nodig op Schouwen- Duiveland. De gemeente stelt een fonds in, waar inwoners met een minder dikke portemonnee uit kunnen putten voor dure aan passingen aan hun woning. Marcel Modde Zierikzee - B&W Schouwen-Duiveland ZONNEMAIRE Sinterklaas en zijn Pieten komen zater dag 26 november aan in Zonnemaire. Om 10.00 uur komt de Sint aan in de haven en om 11.00 uur is Sinterklaas weer terug bij het dorpshuis. Vervol gens doet hij onder begeleiding van muziekvereniging Nut Uitspanning een ronde door het dorp, waarna kinde ren Sinterklaas en zijn Pieten in het dorpshuis kunnen ontmoeten. Er zijn diverse acti viteiten en aan het eind van de dag, rond 13.00 uur, krij gen alle kinderen een cadeautje. Om 19.00 uur wordt er een playbackshow gehouden. Opge ven hiervoor kan door een e-mail te sturen naar dorpshuiszon@ zeelandnet.nl of door te bellen naar 06-22022555. GOES De Goese afdeling van de SP houdt vrijdag een politiek café met als thema: 'Hoeveel mag de zorg kosten?1. Henk van Gerven (foto), Tweede Ka merlid voor de SP, is als spreker aan wezig. Het Politiek Café wordt gehou den aan de Rom- merswalestraat 1. Aanvang 19.30 uur. Toegang is gratis. Vragen kunnen ge steld worden via goes@sp.nl OPTREDEN Inwoners van Schouwen-Duive land zijn volgend jaar weer iets duurder uit. De gemeente ver hoogt de meeste belastingen en tarieven met ruim één procent, net genoeg om de inflatie op te vangen. Marcel Modde Zierikzee Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van achttien maan den waarvan zes voorwaardelijk voor het steken met een mes. Een 20-jarige Middelburger staat daarvoor terecht. Zijn raadsman vraagt om vrijspraak. Emile Calon Middelburg Uitspraak 5 december. ZONNEMAIRE JazzClub d'Ouwe Smisse presenteert zon dag 27 november Ol'man Ron Friends, met klanken van Duke Ellington en Sidney Bechet uit zijn Franse periode. Ron Henderikse speelt klarinet en saxofoon. Hij vormt met door de jaren heen verkregen muzikale vrienden vaak wis selende combo's. „Om door de geschiedenis van de jazz te dwalen." Hij wordt die middag begeleid door Harry Kanters (piano), Peter Kanters (banjo) en Jan van der Straaten (bas). Het op treden bij de jazzclub in Zonnemaire begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Meer info via 0111-402932. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Mu ziek Apollo Brass band, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 14.00 uur: Repetitie kerstkoor voor de kerstbijeen komst op 20 de cember; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen, 20.00-23.00 uur: Toneel WIK; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen, OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Verkoop expositie van bij zondere pop-up boeken aangevuld met een kerstboom volgehangen met miniatuurschoen tjes van Harrods; Dorpshuis, 19.15- 20.15 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Schilder club, 19.30-21.00 uur: Gymclub; ZIERIKZEE Bibliotheek, Hat- fieldpark 1,10.00- 12.00 uur: Tablet cursus voor An droid, 13.00-15.00 uur: Tabletcursus voor Apple; FIZI, 14.00 uur: L'avenir, 20.00 uur: Bridget Jones's Baby; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 18.45- 20.00 uur: Yoga door Marianne van de Haak;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65