tï Parlement wil punt achter overleg met Turken 5 Sybrand Buma Jesse Klaver met zijn persoonlijk assistente Sophie Hermans en campagneleider Tamara van Ark. 'Het moet een beetje schuren' zegt een ingewijde. Nu Rutte geen conference kan houden tijden het correspondents dinner komend jaar, moest het maar op het partij congres, lijken ze gedacht te hebben. Volgens Walter, die doceert aan de Universtiteit van Nottingham, wordt er vooral gekozen voor ne gatief campagnevoeren wanneer partijen dicht bij elkaar staan in de peilingen. „Of wanneer een lei der op verlies staat. Dan zijn politici eerder geneigd om zich heen te slaan." Wie Ruttes optreden in elk geval 'verfrissend' vindt, is campagnestrateeg Kay van de Linde, die in het verleden ook niet vies was van een sneer hier en daar. „Het is Wilderiaans wat Rutte doet. Maar ik durf niet te voorspellen of het werkt. Bij de PvdA doen ze het ook, maar heel voorzichtig. Als je het doet, doe het dan maar goed, zullen ze bij de VVD gedacht hebben. Rutte is de Teflonpremier, ze verwachten dat hij hier ook mee wegkomt." Alexander Pechtold Rutte zelf introduceerde in dat jaar het eerste ne gatieve verkiezingsspotje in Nederland door de PvdA als weifelend roosje te portretteren. De partij liet toen zelf het 'nieuws' uitlekken als zou er bin nen de WD ruzie zijn over deze manier van cam pagnevoeren. Het resultaat: maximale aandacht. Uit onderzoek van politicoloog Annemarie Wal ter van enkele jaren geleden bleek dat het nega tieve campagnevoeren in Nederland niet erger werd door de jaren heen. Het elkaar voor leugenaar uitmaken, doen politici al sinds jaar en dag, vertelt ze. „Bovendien wordt het hier nooit zo erg als in bijvoorbeeld de VS, omdat partijen na de verkie zingen weer moeten samenwerken." „Maar televi sie en internet hebben wel degelijk iets veran derd", reageert Van Grieken. „Een beschuldiging beklijft beter bij de kiezer als je er beelden bij ziet." Dat Rutte beelden van D66-leider Alexander Pechtold versneld liet afspelen waardoor hij over kwam als een tekenfilmfiguurtje, is dan ook goed doordacht. Rutte heeft de act voorbereid samen Directe gevolgen heeft de resolutie niet voor Ankara, omdat de lidstaten voorlopig gewoon willen doorpraten. Maar het parlement geeft wel een dui delijk signaal af: steeds verdergaande inbreuken op rechtsstaat, democratie en mensenrechten kunnen niet zon der gevolgen blijven. De recente arrestatie van tien Koer dische parlementsleden en van jour nalisten van de oppositiekrant Cum- huriyet zijn de directe aanleiding. „Ook wij vinden Turkse toetreding tot de EU nog steeds belangrijk, maar in het licht van wat nu in Turkije gebeurt, kunnen we niet langer dooronderhan delen. Als ze kandidaat-lidstaat willen blijven, moeten ze onze eisen respec teren", aldus een woordvoerster van de sociaaldemocratische fractie, die het initiatief nam voor de resolutie. Christendemocraten, liberalen en ultralinks sluiten zich daarbij aan, de Groenen en conservatieven aarzelen. „Wij vragen ons af of het verstandig is alle deuren dicht te gooien", aldus een woordvoerster van de groene fractie. De Europese Commissie en de 28 lid staten beantwoorden die vraag voor alsnog met 'nee'. Door met de Turken in gesprek te blijven, kun je er invloed uitoefenen, aldus bijvoorbeeld vice- voorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans, daarin gesteund door partijgenoot en parlementsvoorzitter Martin Schulz, in zijn eigen fractie dus een dissident. Maar herinvoering van de dood straf, waarmee president Erdogan dreigt, zou ook voor de grootste voor standers van dialoog een brug te ver zijn. De EP-resolutie wordt vandaag ingediend tijdens een groot politiek debat over het laatste, zeer kritische voortgangsrapport van de Commissie over de toestand in Turkije. Donderdag is de stemming. Dat uit voering van de resolutie ook het einde van de asieldeal met Ankara zou kun nen zijn, nemen de voorstemmers Wij vragen onsafofhet verstandig is alle deuren dichtte gooien voor lief. De twee grootste fracties vinden de asieldeal 'een andere dis cussie'. De liberalen hebben geen pro bleem als ook de asieldeal verdwijnt: „Die hebben we van het begin af niet zien zitten." De Turks-Europese verhoudingen gaan sowieso een paar spannende we ken tegemoet. Turkije rekent namelijk nog steeds op visumvrij reizen naar Europa. Maar Brussel blijft in deze kwestie daar dwars voor liggen zolang Turkije niet aan alle eisen voldoet. Het allergrootste struikelblok onder de nog openstaande eisen is een zodanige aanpassing van de antiterreurwetge ving in het land dat de regering die niet langer kan misbruiken om luk raak politieke tegenstanders op te pak ken. dinsdag 22 november 2016 FOTO ANP P De premier afgelopen weekend tij dens het VVD partijcongres „Ik heb de premier wel eens grappiger gezien." „Kunt u zich voor stellen dat ik me zeer vereerd voelde? Kennelijk wordt de premier beïnvloed door wat er in de VS is ge beurd. Ik word niet aangevallen van wege mijn stand punten, maar omdat er elders onrust heerst. Afgelopen weekend heeft 50Plus 50 nieuwe leden gekregen. De kiezer heeft er ge noeg van!" „Dit is kennelijk de nieuwe moraal van premier Rutte. Ik was trouwens niet de enige die ervan langs kreeg, maar ongeveer iedereen die politiek leider is. Persoonlijk zit ik er niet mee. Ik herken het beeld van een premier die al een aantal jaren premier is en waar de arro gantie van de macht aan gaat kleven, le dereen die niet het zelfde kijkt naar Ne derland als hij, die ziet het verkeerd." Ik raak niet ner veus van die aanval, ik ben niet van sui ker. Je ziet bij Rutte dat hij bij de inhoud probeert weg te blij ven. Op de persoon spelen is niet ver standig, dat is niet wat Nederland nodig heeft. Rutte meent met een soort oudejaarscon ference zijn col lega's te moeten af zeiken. Ik ga er niet aan mee doen. Ik houd van het scherpe debat. Ik leid er uit af dat hij in paniek is, het zegt veel over de afzen der." Een ruime meerderheid van het Europese Parlement wil stoppen met de toetredingsonderhandelin gen met Turkije. Dat staat in een resolutie die het parlement van daag indient. Frans Boogaard Straatsburg —Woordvoerster groene fractie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5