O 8 Swipe de alcohol weg met een app Maak het knus zoals de Denen doen, met knutseltijd, kaarsen en kinderen PZ Het is vaak een automa tisme: mensen pakken een volgend biertje of wijntje en zéggen zich zelf onder controle te hebben. Een deel van hen weet intussen dat het alcoholgebruik hoog is, maar onder neemt er (nog) geen actie tegen. Om de drempel te verlagen, heeft de Uni versiteit Twente de app Breindebaas ontwik keld, in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam, Tactus Verslavingszorg en Saxion Hogeschool. Swipen Tijdens het spelletje zien gebruikers foto's van verschillende dran ken. In tien minuten moeten ze zo snel mogelijk de alcoholvrije drankjes naar zich toe en de alcoholhoudende drankjes van zich af swipen. „Een saai proces, maar dankzij de herhaling kan je associatie met alco hol veran deren." „De app is gebaseerd op een al bestaande en succes volle computertraining voor probleemdrinkers binnen de verslavings zorg", zegt projectleider Marloes Postel. „Na het spelen ervan daalt het aantal deelnemers dat teruggrijpt naar de fles met to procent." Reden om nu te onderzoeken of Breindebaas ook inzetbaar is bij het brede publiek. Jan Joosse (50) uit Kapelle werkte 33 jaar bij energiebedrijf Delta. Toen hij weg moest, begon hij zijn eigen bedrijf. Nu verhuurt hij klassieke auto's. f het nu was voor mijn ver- jaardag of voor Sinterklaas, meestal stond een stuk gereedschap bovenaan mijn verlang lijstje. Op de vraag wat ik later wilde worden, antwoordde ik als 5-jarige: 'Alles!' Toen mijn moeder zei dat dat niet kon, wilde ik iemand worden die met zijn handen dingen maakt. Ik was 9 jaar toen ik mijn step voorzag van een motortje om prinsheerlijk het dorp mee rond te tuffen. Met bouwsets van meccano maakte ik als jochie al vrij ingewik kelde constructies. Ook had ik mijn eigen werkbankje plus allerlei soor ten gereedschap. Dat ik als 17-jarige koos voor een baan als techneut, kwam dus niet als een verrassing. Bij Delta vervulde ik diverse tech nische functies. Om meer verdieping in mijn werk te brengen en als mens iets voor mijn collega's te kunnen betekenen, werd ik lid en later voor zitter van de ondernemingsraad. Dat gaf me zoveel voldoening dat ik personeelsmanagement ging stu deren en staffunctionaris werd op de afdeling Human Resource. Het wer ken met techniek raakte daarmee wat op de achtergrond. Maar doordat ik in mijn vrije tijd auto's kon opknappen en'tunen', kreeg mijn nog altijd onverminderde sleuteldrift toch voldoende zuurstof." Bruiloften „Eind vorig jaar werd duidelijk dat mijn baan bij Delta zou verdwijnen. Mijn vrouw Jeannette en ik gingen rond de keukentafel zitten en knob belden een toekomstplan uit: we gingen klassieke auto's restaureren en verhuren voor bruiloften en an dere bijzondere gelegenheden. Nog geen 10 jaar oud was ik, toen ik voor het eerst een Rolls-Royce zag. Als aan de grond genageld keek ik toe hoe de Silver Cloud, één en al gratie en sta tigheid, bij ons door de straat gleed. Vanaf dat moment hadden klassie kers mijn grote belangstelling. Een maal volwassen grasduinde ik graag tussen de autoadvertenties. Een keer of wat kocht ik meer of minder af tandse klassieke wagens om te res taureren en mee te toeren. Toen het besluit een verhuur- en restauratie bedrijfje te beginnen was gevallen, gingen Jeannette en ik op zoek naar geschikte auto's, zoals een Rolls- Royce, een Bentley, een Chevrolet en VW cabrio's. Aan de lopende band Op mijn 9de voorzag ik mijn step van een motortje. Daarmee tufte ik door het dorp bezochten we Marktplaats, Gaspe daal, Autotrack en nog wat van die si tes. Soms leek een auto geschikt, maar bleek het uiteindelijk een bar rel, en af en toe visten we achter het net. Pech. De auto's die voldeden aan onze ideeën kochten we. Ik knapte ze op en in april gingen we van start. Het is hard werken en zeker ook spannend, maar de zaak begint voor zichtig te rollen en we hebben er veel plezier in. Wie weet staat er ooit nog eens een Rolls-Royce Silver Cloud op de oprit, dat zou helemaal mooi zijn. En moet ik er nog wat aan sleutelen, dan hoor je mij niet mopperen. Erva ring genoeg, zo langzamerhand." DEENSE LEEFSTIJL fv1W 'b A 'V. .1 dinsdag 22 november 2016 Drink je overmatig, maar is de stap naar professionele hulp net te ver? Een app kan helpen minder snel naar de fles te grijpen. Arnoud Kluiters BREINDEBAAS 'Mijn eigen zaak geeft me zoveel plezier' Paula Koster De Denen hebben genieten tot een levenskunst verhe ven. Het boek Hygge, het geheim van de Deense life style van Marie Soderberg leert hoe we meer hygge (gezellig heid) in ons leven kunnen brengen. IPIan tutteltijd in. Niets zo fijn als tijd om een beetje te rommelen zonder ver plichtingen. Zet dus geregeld computers en mobiele telefoons uit en doe je boodschappen één keer per week, dan houd je meer bygge-tijd over. Om te knutselen bijvoorbeeld. 2 Maak je huis hygge-proof. Een huis dat knus en behaaglijk aanvoelt, zorgt voor een heleboel hygge. Richt je huis dus in volgens je eigen smaak (niet die van een tijdschrift) met spulle tjes van persoonlijke waarde. En steek vooral kaarsen aan. 3 Kook en eet veel samen met anderen. Samen koken en eten verhoogt het gevoel van welzijn. En dat hoeft niet ingewikkeld te zijn: sim pele gerechten zijn ook prima. Betrek ook kinderen erbij, het is heel hyggeiig om samen bezig te zijn. 4 Wees een attente gastheer of -vrouw. Gelukkig zijn met simpele dingen draait om jezelf kunnen zijn. Geef anderen het ge voel dat ze welkom zijn. Het gevoel dat je gezien en gehoord wordt, maakt datje je thuis voelt bij een ander. 5 Leer het van én aan kinderen. Van kinderen kun je leren van kleine dingen te genieten door samen vlinders te bestuderen of liedjes te zingen. En: hoe meer hygge in hun jeugd, hoe beter ze dat kunnen toepassen als volwas senen. 6 Creëer je eigen tradities en rituelen. Met je gezin een lange boswandeling maken, op zondag met vrienden naar je stamkroeg: tradities geven veel plezier en jarenlang mooie herinneringen. —Vivian de Gier •4 Jan en zijn vrouw kochten allerlei klassieke auto's via internet. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Jan Joosse Was personeels functionaris bij Delta Is nu restaurator en verhuurder van klassieke auto's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51