7 Borderline en relaties THEMADAG Petra: „Af en toe zit ik nog steeds als een zombie op de bank. Of huil ik, zonder te weten waarom. Niels voelt zich dan machteloos. Hij probeert me te ontlasten door voor Jurre te zor gen. Mijn gedachten maken me soms knettergek. Het idee dat Niels over lijdt. Ik zie mezelf al alleen in dit huis met Jurre. Als er een hoge rekening binnenkomt, kan ik totaal in paniek raken. Niels zegt dan: schatje, maak je niet druk, geef maar hier." Niels: „Of zoals gisteravond, in bed. Beweren dat je te dik bent." Petra: „En dat mijn borsten gekrompen zijn. Dat ik denk dat mensen op straat naar me kijken." Niels: „Ik laat Petra weten dat ik er voor haar ben. Ik heb vooral moeite met Petra's lage zelfbeeld. Boeien, dat buikje. We hebben het allermooiste geschenk van de wereld in handen." Petra: „Niels doet dan heel lief. Hij pakt me vast en troost me. Maar als ik me dik voel wil ik niet dat hij me aan raakt. Dan roep ik: rot op!" Niels: „Wat ik dan ook zeg, ik kan het niet goed doen. Ik kan Petra niet aan haar verstand brengen dat ik hoe dan ook van haar hou." Petra staart naar de ta fel: „Niels heeft het best zwaar met mij. Ik ben dolblij dat hij me accep teert zoals ik ben." Niels: „Van borderline zie je niets. Het zit tussen de oren. Soms zou ik willen dat Petra een been mist, zodat mensen minder negatief reageren. Ik denk dat ik haar nooit echt zal begrij pen. Ik heb die gevoelens niet. Maar ik kan wel begrip tonen." Afkoelen Ook in het huishouden blijkt border line een handicap. Niels: „Ik houd onze bankrekening goed in de gaten. Het liefst wil ze elke dag kopen, ko pen, kopen. Al is het maar een kom metje." Petra: „Als Niels zijn jas niet op de kapstok hangt of een vieze vork in de gootsteen laat liggen, kan ik woest worden. Als hij dan zegt 'stel je niet zo aan Peet', haal ik alles uit de kast. Ik vergeet niets en verwijt hem dan alle dingen die hij in mijn ogen ooit fout heeft gedaan." Petra: „Niels heeft niet in de gaten wat zijn rust voor mij doet. Als hij kalm reageert, lopen mijn emoties minder hoog op. Het eerste anderhalf jaar van onze relatie heb ik Niels heel veel moeten uitleggen." Niels: „Door weg te lopen voorkom ik dat de dis cussie uit de hand loopt. De emoties van Peet schieten alle kanten op. Al lebei eerst afkoelen is dan verstan dig." Petra beaamt dit: „In boosheid kun je geen goede keuzes maken." Niels: „Als bij mij een rotje afgaat, is dat bij Petra een doos dynamiet. Ik weet inmiddels wat ik wel of niet kan zeggen. Het is net als met autorijden, veel gaat gelukkig onbewust. Voor alle vrouwen heb je een gebruiksaan wijzing nodig, bij een vrouw met borderline een dik boek. Ik ben vanaf het begin heel duidelijk geweest. Alle dingen die je doet, komen uiteinde lijk uit jezelf. Niet uit borderline." Petra kan inmiddels reageren op een manier die gezond is Petra: „Inderdaad. Borderline is geen excuus voor mijn gedrag. Ik heb een keuze en ben verantwoordelijk voor mijn eigen daden. Ik geloof dat dingen met een bepaalde reden ge beuren, dat er een pad klaarligt en dat je telkens kunt kiezen welke afslag je neemt. Ook in een ruzie." Onbalans Petra: „Wat ik vaak hoor is dat veel mensen met borderline het moeilijk vinden ruimte te maken voor de emoties van hun partner. Ik heb ge leerd mezelf minder centraal te stel len." Niels: „Petra is zich bewust van haar problemen. Ze heeft de juiste inzichten om er het beste van te ma ken. Ze heeft borderline, maar ze is geen borderliner. Ze is veel meer." Petra: „Borderline is slechts een deel van mij. Ik ben gevoelig en zorg zaam. Ik ben partner, moeder, zus en kind. Ik heb autistische trekjes en een chronische depressie. Dat hoort alle maal bij mij. Maar ieder huisje heeft zijn kruisje. Maxima en Willem- Alexander maken toch ook ruzie?" Niels: „Ik denk dat wij absoluut geen standaardrelatie hebben. Als je een relatie vergelijkt met een veertig- urige werkweek, dan heb je met een borderliner minstens zestig uur no dig. Je moet veel meer rekening met elkaar houden." Petra: „Jij met mij, bedoel je. Niels zet veel vaker een ex tra stap om er samen uit te komen. Dit zou natuurlijk fiftyfifty moeten zijn, maar dat lukt mij niet. Ik ben me bewust van deze onbalans en ik kan me geen betere partner wensen." Niels: „Petra kan inmiddels reage ren op een manier die gezond en goed voor haar is." Petra: „En voor ons. Borderline is erg vervelend, maar je kunt ermee leren leven. Mijn verleden maakt me tot wie ik ben en ik heb me lange tijd benadeeld ge voeld. Toch leef ik niet meer met wrok. Die slachtofferrol maakt je zwak. Ik had nooit kunnen vermoe den, toen ik de diagnose kreeg, dat ik ooit nog eens oprecht zou zeggen dat ik blij ben. Er zijn natuurlijk nog ge noeg momenten waarop ik me dood ongelukkig voel. Vooral over mijn ui terlijk. Die gevoelens benoem ik, en als ik vervolgens bedenk wat ik alle maal heb, kruipt de realiteit naar bo ven. Dan ben ik dolgelukkig." dinsdag 22 november 2016 GO In Nederland zijn zo'n 150.000 tot 200.000 mensen met de diagnose borderline-persoonlijk- heidsstoornis. Zij kampen onder meer met een negatief zelf beeld, stemmingswisse lingen, impulsiviteit en perfectionisme. Vaak doen ze aan automutilatie of proberen ze een eind aan hun leven te maken. Stichting Borderline houdt zaterdag een pu- blieksdag met workshops, van 13.00 tot 18.00 uur in Meeting Plaza Utrecht. Thema van de dag is 'Borderline en relaties'. Hans de Jong, gespeciali seerd maatschappelijk werker en voorzitter van Stichting Borderline geeft tips voor partners: Blijf in de rol van partner (je bent geen hulpverle ner). Zorg dat je goed geïn formeerd bent over de problematiek. Zoek samen met je partner naar oplossingen. Maak hem of haar mede verantwoordelijk. Wees terughoudend met het geven van advie zen. Ga geen lange dis cussies aan. Verlaat de ruimte als de discussie te hoog oploopt. Stel duidelijke grenzen. Hoe meer concessies je doet, hoe meer grens overschrijdend gedrag de borderliner kan vertonen. Zorg dat je je eigen leven houdt. Maak duidelijke afspra ken. Wees consequent. —Niels van den Heuvel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50