Zout is funest voor baby niertjes 6 AY LIN KHO Borderline Petra Janssen (31) heeft de stoornis borderline en dat maakt haar relatie met Niels van den Heuvel (29) niet makkelijk. „Soms wou ik dat Petra een been miste. Dan zouden mensen minder negatief reageren." Vraag het de deskundige aby's en peuters kunnen een aantal dingen nog niet eten. Dat vergeet je snel zodra je ze gulzig twee boterhammen naar binnen ziet werken en het consultatiebureau zegt dat ze al na t jaar met de pot kunnen mee-eten. De reden waarom ze maar twee keer per week leverworst en smeerkaas mogen eten, is omdat er te veel zout in zit. In leverpastei zit bovendien te veel vitamine A. Dit geldt voor kinderen die ouder zijn dan jaar. Voor kinderen onder de t jaar zijn deze producten sowieso niet geschikt. Het verwarrende aan de term 'tweemaal per week' is dat als je twee keer per week leverpastei geeft, en twee keer per week smeerkaas of gewone kaas, je dan al op vier zoutrijke producten per week zit. op jonge leeftijd begint met zoutrijk eten. Baby niertjes kunnen geen grote eiwitten en zout aan. Niertjes van baby's werken nog niet optimaal. Na ongeveer anderhalf jaar zijn ze pas vol groeid. Dus tot die tijd kun je beter helemaal Geef kinderen geen zout toevoegen aan 4 het eten. In verschil- onder1 jaar geen leverworst of smeerkaas lende groentes en melk zit van nature al een beetje zout, dat is ge noeg. De maximale hoeveel heid zout voor een baby tussen de o en 6 maan den is minder dan r gram. Een kind tussen de 7 en t2 maanden mag 1 gram. Tussen de 1 en 3 jaar mag een kind maximaal 3 gram binnenkrijgen. Een boterham met smeerkaas of leverworst be vat ongeveer 0,8 gram zout. Als je dus anderhalf of twee boterhammen geeft, zit je al over de 1 gram heen. Zelfs de 'smeerkaas speciaal geschikt voor kinderen vanaf 6 maanden' bevat te veel zout (in een boterham zit 0,4 gram, in een plak kaas: 0,4 gram, in een variant met minder zout: 0,3 gram, in ham: 0,3 gram, een plak salami: 0,5 gram, smeer bare worst: 0,4 gram, smeerkaas: 0,3 gram zout). Baby's zijn dol op brood en het gaat er ook in zon der beleg. Olijfolie, groente of fruit kan erop. Als ze ouder zijn dan 1 jaar, kun je het brood besmeren met wat notenpasta uit de biologische winkel. Ik zou mijn kind zo lang mogelijk geen beleg geven zoals wij volwassenen dat eten. Op mijn website Aylinkho.nl beschrijf ik uitge breider wat gezond is voor je baby. HET PANEL In relaties was Petra altijd onze ker. „Ik plaatste mijn vriendjes op een voetstuk." Na twee we ken verkering hield ze het vaak voor gezien. Tegelijkertijd was ze bang om verlaten te wor den. Als kind al had ze het ge voel dat ze er niet mocht zijn. Ze liet weieens zware meubels op haar voe ten vallen, als tiener beschadigde ze zich door in haar polsen te krassen. „Ik was nergens echt goed in. Als je uitblinkt, word je de hemel in gepre zen. Dat wilde ik graag, maar door te bitchen stootte ik juist iedereen af." Jarenlang wilde ze alles perfect doen: „Ik zat mezelf in de weg en was te leurgesteld in mezelf. Dus ging ik drinken. Grenzeloos." Petra vertrok uit huis voor een op leiding Verpleegkunde. In 2005 ont moette ze Niels, maar na een jaar ver trok hij. Niels: „Vanwege haar zieke lijke jaloezie. Ik werkte in de horeca en maakte met iedereen een praatje. Petra kon daar niet tegen." Petra: „Ik zag sms'jes met 'hoi schatje' en dacht: hij is jouw schatje niet." Niels: „Ze klampte zich volledig vast. Alles draaide om haar." Het liep uit de hand, er waren meerdere zelfdodingspogingen. Over de laatste, al tijdens haar behande ling, zegt Petra: „Van kalmerings middelen, pijnstillers, de pil en anti depressiva maakte ik een cocktail, maar er gebeurde niets. In het zie kenhuis kreeg ik enkel een infuus met zoutoplossing. Pas in 2007 zei ik hardop dat ik het leven beu was. Dat was het moment waarop ik eindelijk hulp zocht." Eind 2012 kwam ze Niels via Face- book opnieuw tegen. Petra: „Ik had Als ik me dik voel wil ik niet dat hij me aanraakt. Dan roep ik: rot op! meer dan drie jaar in een leefgroep fulltime therapie gevolgd. Ik was ge nezen verklaard. Ik had geleerd dat ik op eigen benen kon staan. Ik kon voor het eerst zeggen dat ik van mezelf hield." Vier maanden geleden kregen ze een zoontje, Jurre, en ondertussen vonden ze een manier hun relatie te laten werken. Stemmetje Niels: „We waren allebei jong, de eer ste keer. Ik had sommige dingen ook niet goed aangepakt." Petra: „Ik dacht toen dat ik in evenwicht was. Dat mijn jaloezie weg was." Niels: „Toch kwamen dezelfde problemen weer om de hoek kijken." Petra: „Vooral mijn achterdocht. De gedachte dat Niels vreemd zou gaan." Niels: „Ik werk in de bouw. En soms belde ik Peet aan het einde van de dag dat ik moest overwerken. Daar was ik zelf natuurlijk niet blij mee en dan kreeg ik ook nog eens een onterechte be schuldiging op mijn dak. Dat ik aan ander had." Petra: „Huilend smeet ik dan de telefoon neer. Als hij thuis kwam had ik alweer spijt en snapte ik niet waarom ik zo wantrouwig was geweest." Niels: „Tegenwoordig bel ik Petra tijdig wanneer het later wordt." Pe tra: „En ik ga niet op slag schelden. Als die negatieve gedachten toch overheersen, mag ik Niels terugbel len. Doordat ik duidelijk aangeef wat ik denk en voel, kweek ik begrip." Niels: „Dan zeg ik: schatje luister, ik ben echt niet bij een ander. Je mag gerust mijn baas even spreken." Pe tra: „Ik vertrouw Niels met heel mijn hart, maar in mijn hoofd is er altijd een stemmetje dat het niet gelooft. Het blijft een gevecht om negatieve gedachten om te buigen." dinsdag 22 november 2016 GO V Voedingsdeskunige Ay Lin Kho beantwoordt lezersvragen. Ik heb een baby van 11 maanden. Hij eet al twee boterhammen per dag. Ik las dat je maar twee keer per week leverworst mag geven en datzelfde geldt voor smeerkaas. Waarom is dit? En mag gewone kaas wel? B' De kans op een hoge bloeddruk en andere aan doeningen op latere leeftijd is veel groter als je Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont 'Ik zal haar nooit echt begrijpen' Nadine Ancher RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen 44 —Petra Janssen A Niels: „Van bor derline zie je niets. Het zit tussen de oren." FOTOSHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49