Paarden schamen zich en kreeften voelen helse pijn 5 Scouts zitten later beter in hun vel Dieren SCOUTING Er zijn dringend nieuwe wetten voor dieren nodig hoorn uit een andere fami lie zullen ze nooit adopte ren. Deze gevoelens van herkenning treffen we ook aan bij wilde zwijnen en ra ven. Zij begroeten familie leden en vrienden met ho gere geluiden dan andere soortgenoten. Over het al gemeen geldt: hoe hoger de klank in de stem, hoe meer genegenheid ze voelen. Hoe lager, des te minder ze een dier mogen. Dat gedrag vin den we ook bij mensen te rug." „Een studie aan de Penn State Universiteit van Ox ford laat zien dat vissen meer dan twintig pijnre- ceptoren in hun bek heb- ben. Pijn is een van de hef tigste emoties die levende wezens elkaar aan kunnen doen. Daarom zouden we geen kreeften in kokend water moeten gooien omdat ze dan lekkerder smaken. Sommige mensen denken dat die dieren geen pijn voelen omdat ze geen rug gengraat hebben, maar een professor aan de Universi teit van Belfast conclu deerde dat het minuten duurt voordat het binnen ste van de kreeft is gekookt. Al die tijd lijdt het dier helse pijnen. Dan is de me thode om kreeften door middel van verhoogde druk snel om te brengen, accep tabeler." „Aangezien wetenschappe lijk is aangetoond dat dieren ook een gevoelsleven heb ben en net zo goed pijn kunnen lijden, zijn er drin gend nieuwe wetten nodig om dieren beter te bescher men tegen onnodig leed." „Ik heb wetenschappelijke studies geraadpleegd, kom als boswachter met diverse diersoorten in aanraking en heb thuis ook dieren rond lopen. Als ik boos word op mijn merrie Bridgi omdat ze iets verkeerd heeft ge daan, draait ze haar hoofd af en begint te gapen. Dat doet ze alleen als haar soortge noot Zipy, die ouder is en hoger in rang staat, toekijkt. Toen werd me opeens dui delijk: ze schaamt zich! Als ik mijn merrie na een fout wil toespreken, moet ik dat onder vier ogen doen. Zon der dat 'de baas' toekijkt. Zoiets zouden mensen op de werkvloer ook fijner vin den." „Als ze hun kind vroegtij dig verliezen, hebben ze verdriet en rouwen ze. Her ten roepen hun kind op de plek waar een jager dat heeft neergeschoten. Ze ke ren steeds terug naar de plek des onheils en gaan daar huilen en roepen in de hoop dat hun kind terug keert. Ze kunnen aanvanke lijk totaal niet begrijpen dat hun kind er niet meer is." Verschillende karakters maken een huwelijk leuk Annet: „Allan trekt zijn eigen plan. Hij is een man van extremen." Allan: „Als ik een hobby heb, dan bén ik die hobby." Annet: „Ik ben de nuchtere, stabiele factor die de klappen opvangt. Allan is altijd extreem: nu met sporten, hiervoor met zijn motors. Met mu ziek heeft hij dat ook, dan wil hij ineens elke gitaar hebben. Al zijn sport en muziek voor hem altijd een rode draad geweest." Allan: „Het varieert wel eens, dan wissel ik van basgitaar naar gitaar of van hardlopen naar wielrennen. Maar sport en muziek zijn inderdaad mijn belangrijkste hobby's. Ik vind het niet vermoeiend om zo extreem te zijn in de dingen die ik doe. Maar voor jou is het misschien soms wel te veel?" Annet: „Nee, want ik denk dat we anders een saai huwelijk zouden hebben. Het houdt de ambiance erin. Kijk, over dat motorrijden was ik wel ongerust. Ik heb liever dat hij sport of muziek maakt." Allan: „Ik denk dat onze dochter Julia op mij lijkt, qua extremen. Jasmijn lijkt wat meer op Annet, stabiel en safe." Annet: „Ja, de kinderen zijn echt twee uitersten." Annet: „Ik vind het steeds enger om foto's van mijn kinderen op social media te plaatsen. Wie weet welke gek ernaar kijkt. Jasmijn vraagt nu al een jaar of ze op Instagram en Face- book mag. Voor kinderen is het na tuurlijk makkelijk om zo contact te hebben met vriendjes en vriendin netjes. Voor Jasmijn lijkt het heel onschuldig, ik als moeder zie alleen de gevaren." Allan: „Het is zo'n dominant onder deel van het leven geworden. Som mige mensen steken er ontzettend veel tijd in en daardoor worden er steeds minder echte gesprekken ge voerd. Natuurlijk zijn er ook voorde len. Je kunt makkelijk en efficiënt met elkaar communiceren en het in ternet is een enorme bron van infor matie. Anderzijds is het een enorme bedreiging." Annet: „We stellen grenzen voor de kinderen. Ze mogen allebei een uurtje per dag op de tablet. Ik ben heel blij dat we achter ons huis een plein hebben, waar ze lekker kunnen buitenspelen. En ik ben blij dat ze dat nog graag doen. We kunnen de tijd die onze kinderen aan internet beste den nu nog zonder veel discussie beperken. Ik hoop dat ze goed te rechtkomen, daar kan ik me zorgen over maken. Hoe ziet hun wereld er later uit? Ik hoop dat onze dochters optimisme kunnen uitstralen in de soms boze buitenwereld. Dat ze leuke, vrolijke meiden worden." want ik loop vier tot vijf keer per week en je voeten hebben hersteltijd nodig." Internet is nuttig, maar ook gevaarlijk dinsdag 22 november 2016 PZ Onno Lakeman Eekhoorns zijn in staat t< —Peter Wohlleben We gaan ervan uit dat vis sen geen pijn voelen als ze met een hengel worden gevangen. Klopt dat? adoptie. fotoshutterstock Conclusie? Het innerlijke leven van die ren, Peter Wohlleben (Lev - Bruna, 19,99) Boswachter Peter Wohlleben weet het zeker: dieren hebben emoties, net als mensen. Hij schreef er een boek over: Het in nerlijke leven van dieren. Hoe weet u zo zeker dat dieren emoties hebben? In uw boek stelt u dat moe derliefde ook in de dieren wereld is terug te vinden? Een Canadees onderzoek dat twintig jaar in beslag nam, toont aan dat eek hoorns in staat zijn een eekhoornbaby te adopte ren, lezen we in uw boek. „Alleen als het hun eigen familie betreft. Een eek- Mensen die in hun jeugd op scouting zaten, krijgen op latere leeftijd minder te maken met psychische problemen. Dat beweren onderzoekers van de Universiteit van Edinburgh. Ze analyseerden de gegevens van bijna 10.000 Britten die zijn geboren in 1958. Een kwart was in hun jeugd lid van de scouting. pas of een kamp vuur maken. Vele jaren later blijken jongeren ook te profiteren van de ontwikkeling van andere kwaliteiten, zoals samenwerken en zelfredzaam heid, zegt hoofdon derzoeker Chris Dibben. Hij ver moedt dat sociale vaardigheden toe nemen en scouts beter leren omgaan met spanningen. Arnoud Kluiters Vergeleken met mensen die geen lid waren geweest, hadden ze 15 pro cent minder men tale problemen, zoals angsten en stemmingsstoor nissen. Volgens de onderzoekers toont de studie aan dat scouting meer is dan een route zoe ken met een kom-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48