3 Introvert Je komt op briljante ideeën, je doet hechte vriendschappen op: als hij erover nadenkt, ziet schrijver en musicus Jeroen de Valk vooral de voordelen van introvert zijn. In Amerika kun je beter niet introvert zijn 6 e extraverte mens is aan de macht. Naar L buiten gerichte, I goed van de tong- riem gesneden mensen trekken de aandacht. Werklo zen krijgen cursussen in elevatorpit- ches: een presentatie waarin zij zich in één minuut van hun beste kant moeten laten zien. Maar er lijkt een kentering zicht baar, te oordelen naar de boeken van de Amerikaanse auteur Susan Cain. Na haar bestseller Stil (2012) ver schijnt vandaag in Nederland de op volger: Stille kracht. Ze neemt het hierin wederom op voor de intro verte, bedachtzame mens en geeft voorlichting aan zowel introverten als hun omgeving. Hoe richt je je leven in als introvert persoon? Hoe ga je om met zo iemand? Ik, een echte introvert, vond het boek zéér herkenbaar. Met genoegen las ik dat mijn persoonlijkheid juist voordelen kan hebben. Voordeel 1: je komt op goede ideeën, zoals de relativiteitstheorie Mijn jeugdjaren bracht ik grotendeels alleen door, maar juist toen vergaarde ik - lezend en luisterend - een gron dige kennis van de jazzgeschiedenis. Volgend jaar verschijnt mijn zesde boek over dit onderwerp. Ook las ik jarenlang twee, drie literaire boeken per week. De destijds opgebouwde belezenheid komt nog steeds van pas. Ik leerde dit alles geheim te houden op de mavo, waar de docenten mij toch al voor hautain versleten omdat ik wat netter sprak dan de anderen, als ik al überhaupt mijn mond durfde open te doen. Uit het nieuwe boek van Cain blijkt dat ik mij in het gezelschap be vind van de eigenzinnige natuurkun dige Albert Einstein, die alleen leerde wat hij nuttig vond en zich jarenlang opsloot in zijn studeerkamer, maar zo wel mooi de relativiteitstheorie uitvond. Voordeel 2: vriendschap is ook échte vriendschap 'Dankzij mijn voorliefde voor per soonlijke gesprekken berustten de vriendschappen uit mijn jeugd op wederzijds vertrouwen, plezier in el- kaars gezelschap en hartelijkheid', schrijft Susan Cain. 'Ze hadden wei nig te maken met kliekjes of wie het populairst was.' Inderdaad, introverte mensen zoals ik gaan niet zómaar relaties aan. Maar de vriendschappen die uiteindelijk ontstaan, blijken duurzaam. De vrienden die ik had toen ik eindelijk ZELFHULPBOEK naar het vwo mocht doorstromen, zie ik nog steeds. We spraken destijds over wat ons werkelijk bezighoudt en doen dat nog steeds. Soms verdwijnt iemand een tijd lang uit het zicht, maar zelfs na jaren stilte pakken we het gesprek meteen weer op. Neem Emmeke, die ik veertig jaar terug leerde kennen. We gingen ge zamenlijk naar concerten, waarna ik haar naar haar huis fietste onder het mom dat haar 'niets zou overkomen'. Daar gingen we in het holst van de nacht eieren bakken en trokken nog maar eens een fles open. Later zorg den we voor eikaars kinderen en nu praten we over ons leven als prille grootouders. Voordeel 3: een bassist hoeft niet de aandacht te trekken en dat is oké Susan Cain: 'Ik hoef niet zo nodig in het middelpunt van de belangstelling te staan.' Ik ook niet. Waarom zou in vredes naam alle aandacht op mij moeten worden gevestigd? Ooit was ik doodsbang op de schaarse momen ten waarop iedereen naar mij keek. Dat was niet prettig voor mijn we derhelft, want we gingen trouwen en daar hoorde een feestje bij. Al die lol lige liedjes en spitsvondige toespra ken - ik kreeg het Spaans benauwd en had het liefst een gat gegraven, om daarin te verdwijnen. Maar vijfjaar later, bij de presenta tie van mijn eerste boek, kon ik de aandacht verdragen. Ik had iets ge presteerd en dat kon niet onopge merkt blijven. Tot mijn verbazing stónd ik opeens achter de microfoon van het grote Bimhuis in Amsterdam en hoorde ik mijzelf vertellen waarom iedereen dat boek moest ko pen. Als bassist in jazzgroepen sta ik op de achtergrond, zoals dat een bassist betaamt. Wanneer de band als geheel goed functioneert, heb ik het goed gedaan. Wie op het jazzpodium de aandacht wil trekken, moet maar gaan zingen, of een blaasinstrument bespelen. Voordeel 4: met bedachtzame mensen is niets mis 'Er bestaat een woord voor 'mensen die te veel in hun hoofd leven': den kers.' Is er iets mis met bedachtzame mensen? Zitten die 'te veel in hun hoofd'? Natuurlijk niet. Maar ik denk het weieens als ik word uitgenodigd om voor radio of tv over een jazzon- derwerp te komen praten. Ik moet alle informatie verstrekken, dagen lang op soms omslachtig te bereiken locaties. Maar zodra de radiomicro foon of de tv-camera wordt ingescha keld, moet vooral de aandacht van mij worden afgeleid. Er zou wel eens een stilte kunnen vallen! Bij een DWDD-item, gewijd aan trompettist Chet Baker, was ik als Bakers biograaf maar een paar seconden in beeld; meteen daarna zwenkte de camera naar Candy Dulfer en Jan Mulder. Of waren het Giel Beelen en Danny de Munk? Voordeel 5: we kunnen profiteren van extraverten 'Introverte en extraverte mensen zijn yin en yang - we houden van elkaar en hebben elkaar nodig.' Ik kan niet zonder extraverte types, alleen al op het podium; bij elke mu ziekgroep hoort een frontman of -vrouw. Zo iemand communiceert met het publiek en móét wel extra vert zijn, daar helpt geen lieve moe der aan. Laat hen maar de communi catie voor hun rekening nemen en in het spotlicht staan; ik zorg er wel voor dat de band bij elkaar blijft. Het is goed zo. Dit artikel is dan ook geen manifest tegen extraverte mensen, net zo min als het nieuwste boek van Susan Cain dat is. De extraverten en ik: we vullen el kaar aan en erkennen eikaars sterke kanten. dinsdag 22 november 2016 GO zijn. Wat een rommeltje, denk ik, als een belletje het einde van de sessie aangeeft en ik mijn werkstuk bekijk. Een voor een vertellen we hoe we de meditatie en het schilderen hebben ervaren en welk gevoel we hebben bij het resul taat. 'Harmonie' is het woord dat mijn rommel tje bij de anderen op roept. Nu je het zegt, denk ik. Tevreden keer ik huiswaarts. Anke Wel ten Sfeer in de les Plezierig evenwicht tussen 'ieder voor zich' en 'samen'. Geen minpunten. Snel aan te haken Ja, want het resultaat doet er helemaal niet toe. Zoals bij al dit soort activiteiten geldt: je moet je er wel voor openstellen. Kwaliteit van de leraar Enthousiast, uitnodigend, open voor ieders ervaringen en de verschillen daartussen. Bij de nabespreking vult ze me te snel in als ik niet snel genoeg antwoord geef. Prijs kwaliteit Goed te doen: 10 euro voor een sessie van twee uur, inclusief materiaal. Geen minpunten. Alles mag, niets hoeft. FOTO ANKE WELTEN Eind oordeel Geen speciale aanrader tegen stress Gelukkig in je eigen bubbel Jeroen de Valk De boeken Stil en Stille kracht van Susan Cain (Uitgeverij De Arbei derspers) zijn typische Ameri kaanse zelfhulpboeken. Cain richt zich vooral op Amerikaanse scholieren en hun omgeving. Intro verte mensen zijn bedachtzaam, in zichzelf gekeerd en snel overdonderd door lawaai en andere prikkels. Alleen al het schoolplein kan voor hen een hel zijn. Introversie is een tot voor kort over het hoofd gezien fenomeen in de VS, waar 'spreken in het openbaar' al op de basisschool wordt gedoceerd. Het is een land vol acteurs; het groot ste exportproduct is film voor tv en bioscoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46