BÏ&S5 - Poolse krachten dreigen weg te blijven Psychologen in België werken als vrijwilliger wachtlijsten jeugdhulp weg 11 'Tejo' blijkt in Vlaan deren een effec tief antwoord op de wachtlijsten in de jeugdhulp verlening. Marja de Pundertwilhet concept naar Zeeland halen. Zuiderburen Een pand met een trap gevel. Sinds 13 maart 2010 is hier de Ant werpse vestiging on dergebracht van Tejo: 'Therapeuten voor Jongeren'. Tejo is een antwoord op de groeiende wachtlijsten in de jeugdhulpverle ning. Het concept is even simpel als effectief: breng een groep er kende therapeuten bij elkaar en vraag of ze - naast hun reguliere praktijk - twee tot vier uur in de week op vrijwillige basis hulp wil len verlenen. Het zou mooi zijn als Zeeland de primeur voor Nederland heeft In Antwerpen lukte dat als eer ste. Zo'n 3.500 jongeren vonden sinds de oprichting de weg naar het Tejo-huis. Er zijn geen wacht lijsten, het is gratis en anoniem. Hulpverlening 'aan de voordeur', zoals dat heet. Escalaties worden in een vroeg stadium tegengegaan met kortdurende hulp. De meeste jongeren kunnen na zo'n zes ses sies weer verder met hun leven. Dit huis draait op ruim vijftig vrij willige therapeuten en mensen die om beurten receptiediensten draaien. Bij onze zuiderburen is Tejo inmiddels een begrip. Er zijn al tien vestigingen in België en in nog vijf steden worden de moge lijkheden onderzocht. Ingrid De Jonghe stond aan de wieg van het concept. Dat de jeugdhulpverlening in België te kort schoot, werd haar decennia geleden al duidelijk. „Een direc teur van een CGG (Centrum Geestelijke Gezondheidszorg, red.) zei me eens dat van de tien jongeren er zeven binnenkwamen met een vraag die niet helemaal paste binnen de instelling. En drie van de tien konden niet op de wachtlijst. 'Dat is al veertig jaar zo', zei hij, 'dus maak je niet druk en aanvaard dat gewoon'. Ik zei: 'Aanvaarden? Hoort u uzelf pra ten'?" Ondertussen ziet De Jonghe de psychische problematiek ern stiger worden. Het aantal jongeren dat zich met een zelfmoordwens bij Tejo meldt, neemt toe. Jonge mensen met een negatief zelf beeld of helemaal geen zelfbeeld. Niet zelden omdat ze overvraagd worden in een maatschappij die steeds individualistischer wordt. De Jonghe: „Jongeren worden ook vaak opgescheept met niet-leef- tijdsadequate informatie. Ik zal u A een voorbeeld geven. Op een dag zitten hier drie kinderen van acht, tien en elf jaar oud. De ouders zijn gescheiden en daar zijn ze be droefd over. De eerste keer dat ze na de scheiding naar hun vader gingen, was er een vrouw in dat huis. Papa zei: 'Dit is mijn nieuwe vriendin en binnenkort krijgen jullie er een zusje of broertje bij'. Papa vindt dat normaal. Maar die kinderen kunnen die informatie helemaal niet aan, die waren in shock. Zo kan ik talloze voorbeel den geven." De Zeeuwse Marja de Pundert- Kinderen horen soms dingen die ze helemaal niet aankunnen Dobbelaar is orthopedagoog en psychotherapeut. Ze heeft een ei gen praktijk en werkt ook vrijwil lig voor het Tejo-huis in Bras- schaat. Ze wil het Tejo-concept ook in Nederland introduceren. Te beginnen in Zeeland of Brabant. „Soms ontstaan er crisissituaties en moeten kinderen worden opge nomen. Maar wat kost zo'n op name wel niet? Tejo voorkomt dat veel jongeren in zo'n situatie te rechtkomen. In Vlaanderen is aan getoond dat het werkt. We hoeven het wiel niet opnieuw uit te vin den." Veel heeft Marja niet nodig om het eerste Tejo-huis op te zet ten. Een centraal gelegen ruimte, zo'n tien erkende therapeuten die vrijwillig een aantal uren ter be schikking willen stellen en men sen die de receptie vrijwillig wil len bemensen. „Het zou mooi zijn als Zeeland de primeur voor Ne derland heeft", zegt ze. Het woord is nu aan de gemeenten. In de glastuinbouw in Zeeland werken naast Portugezen veel Poolse seizoenskrachten. Ook de fruitteelt is tijdens de pluk sterk afhankelijk van arbeidsmigranten. „Ik denk dat 50 tot 60 procent van de plukkers uit het buitenland komt. Dat zijn vooral Polen en Portugezen. Zonder deze krachten komt het fruit niet van de bo men", zegt Rinus van 't West einde, tevens woordvoerder van de Zeeuwse fruittelers. Polen zijn doorgaans harde wer kers die weinig klagen en zich ge makkelijk aanpassen. Daarom zijn ze geliefd als seizoenskrachten. Van 't Westeinde signaleert echter dat Poolse seizoensarbeiders min der makkelijk over de streep te trekken zijn. Net als Zeeland kampt Polen met vergrijzing waardoor er in eigen land meer ba nen beschikbaar zijn. Die banen worden ook beter betaald dankzij de groei van de Poolse economie. Bovendien is de kinderbijslag in Polen gestegen. Ook speelt mee dat Duitsland het minimumloon heeft ingevoerd. Voor Polen is daardoor aantrekkelijker gewor den in Duitsland te werken. Die trend herkent uitzendbu reau AB Werkt in Goes, dat in Zee land meer dan duizend Poolse werknemers bemiddelt. Op kan toor zitten daarom ook drie, uit Polen afkomstige medewer kers. Vestigingsmanager Martijn Doens: Het afgelopen jaar zien we weliswaar nog geen daling van het aantal Poolse seizoenskrach ten, maar we moeten wel veel meer moeite doen om ze naar Zee land te krijgen. Werkgevers moe ten in Poolse krachten investeren door goede arbeidsvoorwaarden, begeleiding en huisvesting te bie den." AB Werkt sorteert niettemin voor op de tanende belangstelling van de Poolse arbeidsmigrant voor Zeeland ontgroent en Polen gaan meer werken in hun eigen land Nederland. Doens: „We gaan meer werven in de Baltische Staten, Hongarije en Roemenië." Ook de toeristische sector merkt teruglo pende interesse van Polen om sei- zoenswerk te doen in Zeeland. Hoewel het toeristisch bedrijfsle ven minder afhankelijk is van Po len, zijn er toch buitenlandse han den nodig, bijvoorbeeld voor schoonmaak en groenonderhoud op vakantieparken. Arthur van Disseldorp, woord voerder van de Recron Zeeland: „We staan voor een uitdaging. Zeeland ontgroent en Polen gaan meer werken in hun eigen land. Tegelijkertijd wil de recreatiesec tor beter opgeleid personeel, maar we hebben nog steeds handjes no dig voor onderhoud. Ik denk dat de plek van Polen ingenomen gaat worden door mensen uit Oekraïne en door asielzoekers." dinsdag 22 november 2016 Therapeute wil dat ook Zeeland concept van Tejo-huizen omarmt Ingrid De Jonghe en Marja de Pundert-Dobbelaar (r) en in het Tejo-huis. fotocamileschelstraete Peter van den Assem Antwerpen - Marja de Pundert In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Psycholo gische hulp door vrijwillige therapeuten voor jongeren in een Tejo-huis. Iets voor Zeeland? -Ingrid De Jonghe, Tejo-huis Meer informatie: tejo.be en tejo.nederland@gmail.com Het wordt steeds moeilijker Poolse seizoenswerkers te wer ven voor de Zeeuwse fruitteelt en glastuinbouw. Uitzendbu reaus proberen daarom meer Litouwers, Hongaren en Roeme nen te rekruteren. Frank Balkenende Goes - Arthur van Disseldorp, Recron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40