Ui Westerschenge Sloekreek 9 PZC ONLINE Dus je kantelt alles naar de gemeente. Maar als de gemeenten lokaal iets willen oplossen draai je de geldkraan dicht. #huh?!? #bedbadbrood maakt. Die bassins worden nu via een persleiding één voor één ge vuld. „Er gaat zo'n 75 centimeter baggerslib in. Als het helemaal is opgedroogd, blijft daar dertig, veertig centimeter van over en wordt het weer afgedekt met de korenlaag", vertelt opzichter Joop Wild van het waterschap. Bij één van de bakken ligt het be wijs dat hier ooit een zeearm stroomde open en bloot. Het zand zit vol met schelpen van kokkels, oesters en mossels die in het water leefden. Het goed verdelen zand over de bassins is één van de uit dagingen voor de aannemer, ver telt Joop Wild. „Vooraf is ook nog bekeken of het zand kon worden verkocht, maar dat bleek gezien de beperkte hoeveelheid niet renda bel te zijn." Op naar de andere kant van de honderden meters lange pijp. Dat de Westerschenge behoorlijk on diep is, blijkt als baggeraar Jelle van aannemingsbedrijf J.P. Schil der in een klein, vierkant sloepje naar de baggerlocatie vertrekt. Zwarte wolken verschijnen aan het wateroppervlakte, de schroef van de buitenboordmotor ploegt door de bodem om los te komen. „Je kunt hier gewoon staan, het is maar zo'n vijftig centimeter diep. Wij baggeren de kreek uit tot on geveer twee meter diepte", vertelt Jelle. Na een kleine kilometer meter va ren doemt de Marioniek, een cut terzuiger uit 1974, op. Het kleine stuurhut je op het bonkige vaar- tuig is het domein van Jelle. Met een paar hendels bedient hij de baggerkop, op een beeldscherm wordt dankzij een gps-zender de positie en diepte nauwkeurig weergegeven. „Voordat het slib wordt opgezogen, snijdt een spe ciale kop de bodem los. De bodem is in de loop van de jaren keihard geworden." De Westerschenge is een stil ge bied. Er lopen geen openbare we gen langs. „Er zijn dagen dat je hier helemaal niemand ziet. Wel zwommen er laatst twee hertjes vlak voor zuigkop." Eentonig is het werk zeker niet, vindt Jelle. Met een autoradio, smartphone en koffiezetapparaat in het kleine stuurhutje komt hij goed de dag door. En omdat regelmatig de persleiding moet worden verlegd en andere klussen moeten wor den gedaan is elke dag anders, zegt hij. De gekleurde blokjes op zijn scherm geven aan welk deel al is gebaggerd. „Ongeveer tien pro cent is nu gedaan. In april moet al les af zijn. Alleen ga ik dat niet redden, dus komt er over twee weken nog een tweede boot bij." Die neemt het diepere en bredere deel richting het gemaal voor z'n rekening. Jelle werkt westwaarts. „Het water wordt steeds smaller en dichter begroeid met riet. De len van dat riet worden wegge haald en weer herplant." Het al lerlaatste stuk wordt vanaf de kant gebaggerd. „De kreek loopt helemaal door tot aan de autoslo perij bij Eindewege." De brede rietkragen zijn waardevol voor de natuur en zorgen tegelijk voor een stevige oever. Een stuk oever van een kilometer lang is niet be groeid en wordt verstevigd met grove zwarte stenen en een scherm van doek en houten plan ken. Jelle: „De boeren hier hebben ons al veel succes daarmee gewenst. Jarenlang hebben daar alle puin die de kwijt moesten gestort." PROJECTEN Behalve de Westerschenge- kreek, baggert J.P. Schilder uit Ursem in opdracht van Wa terschap Scheldestromen ook deze winter de Sloekreek, een restant van het Sloe tussen Walcheren en Zuid-Beve land, uit. Met het werk zijn miljoenen gemoeid, de Wes terschenge kost 2,5 miljoen euro, de Sloekreek 2,1 miljoen. Het waterschap heeft 3,8 mil joen Europese subsidie aan gevraagd. Dit bedrag is nog steeds niet toegekend. Mocht Scheldestromen misgrijpen, dan moeten drie projecten die voor volgend jaar op de rol staan mogelijk deels worden uitgesteld. dinsdag 22 november 2016 WHATSAPP De PZC is ook bereikbaar via Whatsapp. Heeft u een video of foto van een nieuwsgebeurtenis die u wilt delen met de rest van Zeeland? Stuur hem ons door via Whatsapp. Het nummer van de PZC-re- dactie is 06-20418849. Vergeet niet uw naam te vermelden. Voor de inge zonden foto's wordt geen financiële vergoeding ge geven. TWITTER Ruud Bouman @ruudbouman ageren voor de boeren Het overleg tussen het Rijk en gemeenten over de zo geheten bed-bad-broodre- geling voor illegalen is op niets uitgelopen. Gemeen ten willen, naast acht lan delijke opvang locaties, ook zelf onderdak bieden aan uitgeprocedeerde illegalen. Daardoor zouden ze niet gaan zwerven op straat. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Veiligheid en Jus titie, VVD) stopt nu per di rect de financiering van de opvanglocaties bij gemeen ten. Ook werkt hij aan een wetsvoorstel dat het ge meenten verbiedt uitgepro cedeerde illegalen tijdelijk onderdak te bieden. Dijk hoff wil dat opvang alleen een taak van het Rijk blijft en zegt dat de gemeente lijke initiatieven dat beleid ondermijnen. ONLINE TOP 5 1. Ongeval A58 door ver keersruzie 2. Verkeershinder op A58 door ongeval 3. NK Tegenwindfietsen: Teun Sweere wint super- zware strijd (video's) 4. Directeur Westerschel- detunnel vraagt provincie aansluiting Sloeweg goed aan te pakken 5. Bewoner betrapt buurt genoot bij inbraak in Zierik- zee Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fi facebook.com/depzc f®) @pzcredactie Lewedorp A Lekkage in de afvoerpijpen van het baggerslib.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38