1 4 5 6 7 Monique Jankowski vindt bot steppewisent 4 ADRZen ZorgSaam maken binnenkort afspraken over samen werking. Wat merken patiënten ervan? EVEN VRAGEN AAN Het is dramatisch als één van de ziekenhuizen zou omvallen Jankowski gaat één, soms twee keer per week naar het strand om het schoon te maken. „Ik kom vooral veel afval tegen dat ik met een weggooi. Maar dit wilde ik thuis nog eens goed bekijken", vertelt ze. „In eerste instantie dacht ik dat het drijfhout was. Pas toen ik het oppakte voelde ik hoe zwaar het was en bedacht ik dat het misschien wel een versteend bot kon zijn." Omdat de Vlissingse jutter meer wilde weten, stuurde ze het op naar Bram Goetheer, geoloog bij de Zeeuwse Werkgroep Geologie. Hij stelde vast dat het een stuk van het spaakbeen van de steppewi sent is, waarschijnlijk een voor poot. Het bot is volgens hem 20.000 tot 50.000 jaar oud. De steppewisent wordt gezien als de voorouder van de Europese en Amerikaanse bizon. Deze leefde op de weidse grasvlakten op het noordelijke halfrond tijdens het Pleistoceen, de laatste ijstijd. Ze waren ongeveer 2,20 meter hoog. Hoe Goetheer zo zeker weet dat het van een steppewisent is en niet van runderen die nog veel re center leefden? „Er zat één stukje aan het bot waardoor ik het kon onderscheiden van alle andere rundersoorten." Volgens Goetheer is de vondst niet uniek. „Er leefden veel wisenten en er worden regel matig resten van gevonden langs de Noordzee." Toch gebeurt het niet vaak dat het aan de kust in Vlissingen aanspoelt. „Waar schijnlijk komt dat nu door het op spuiten van het strand. Dan komt er opeens van alles naar boven." Jankowski bewaart het bot bij haar thuis in Vlissingen. „Nu ik weet wat het is, vind ik het heel bijzonder. Het voelt alsof ik direct contact heb met de ijstijd", zegt ze. Man bedreigt verhuurder met een mes Ongeval op A58 door verkeersruzie Afrit A58 dicht door bladeren op de weg dinsdag 22 november 2016 Ziekenhuizen inniger René Smit A Claudia Brandenburg Jeffrey Kutterink Goes De Zeeuwse ziekenhuizen willen de handen ineen slaan om te voorkomen dat specialismen uit Zeeland verdwij nen. Ze tekenen in december afspra ken om de banden op het gebied van acute zorg, cardiologie, orthopedie en bepaalde chirurgie aan te halen. Wat betekent dat voor de patiënt? Binnenkort zetten de directeuren René Smit (RS) van ZorgSaam en Claudia Brandenburg (CB) van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis hun handtekening onder de intentieover eenkomst. Wat houdt die in? RS: „Dat we de beoogde samenwer king gaan uitwerken. Aan de hand van de uitkomsten bepalen we of we gaan samenwerken en hoe. Begin volgend jaar trekken we conclusies." 2 Samenwerking klinkt goed, maar wat merken Zeeuwse pa tiënten ervan? CB: „De cliëntenraad van het ADRZ heeft dat onderzocht. Het blijkt lastig om aan te tonen waarom samenwer king voor hen op korte termijn toege voegde waarde heeft." RS: „Dé Zeeuwse patiënt bestaat niet. Inwoners van Sluis hebben de neiging om naar een ziekenhuis over de grens te gaan. Bewoners van Walcheren gaan niet alleen naar Goes maar ook naar Terneuzen en Vlaanderen." 3 Betekent samenwerken dat be handelingen worden verdeeld tussen Goes en Terneuzen? CB: „Het ADRZ heeft afgelopen jaar 18 blaaskankeroperaties gedaan, ter wijl de minimumnorm 20 is. Als ook Zeeuws-Vlaamse patiënten naar Goes zouden komen, kunnen we die behandeling nog een paar jaar doen. Het is het ADRZ afgelopen jaar gelukt om voor deze operaties drie patiënten door de tunnel te krijgen. Dat is op termijn niet genoeg. Het hoeft maar één jaar tegen te zitten en dan zit je onder de norm. Dan kun je twee din gen zeggen: alle patiënten moeten naar Goes, maar dan is de keuzevrij heid weg. Je kunt ook zeggen: de specialist van het ADRZ doet dit soort operaties in het Erasmus MC in Rotterdam. En Zeeuws-Vlamingen gaan met hun arts naar Gent, net zoals nu ook al vaak gebeurt." Samenwerking kan dus een verslechtering betekenen. CB: „Voor zo'n complexe ingrijpende operatie moeten mensen misschien -Claudia Brandenburg naar Rotterdam. Maar dan hoef ik niet patiënten uit Oostburg te dwingen om naar Goes te gaan." Wat heeft samenwerking in Zeeland dan voor zin? CB: „Het is dramatisch als één van de ziekenhuizen zou omvallen. Dus moet je het hebben over hoe je de zieken huizen op lange termijn in de lucht houdt. Daar heb je elkaar op termijn voor nodig." Wat heeft de patiënt daar nu aan? CB: „Als vakgroepen meer samen werken kunnen ze hun vaardigheden en subspecialisaties voor zowel Zorg Saam als ADRZ behouden. Dat is in het belang van de patiënt." Zijn er pijnpunten? CB: „Het ADRZ vindt dat moet wor den gestopt met het cardiologiecen- trum (samenwerking tussen Zorg Saam en Cardiologie Centra Neder land) in Middelburg. Het is patiënten niet uit te leggen waarom ziekenhui zen zowel samenwerken als eikaars concurrent zijn." RS: „Dat standpunt is eerder gehul digd. Ik neem daar kennis van. Het is ook een werkelijkheid dat veel patiën ten van Walcheren gebruikmaken van dat cardiologisch centrum. Het is een belangrijke voorziening en dar moetje meenemen in je afweging. Verder heb ik geen voorwaarden vooraf." Tussen alle troep op het Nolle- strand in Vlissingen, vond jutter Monique Jankowski een bijzon der object. Het blijkt een bot van een steppewisent te zijn, een diersoort dat is uitgestorven in de laatste ijstijd. Elodie Kint Vlissingen Monique Jankowski met haar vondst. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA VLISSINGEN De politie heeft vorige week een 32- jarige Vlissinger opgepakt na bedreiging met een mes. Dat maakte de politie gisteren bekend. De man zou in de Winkel manstraat een woning huren. Nadat er diverse huurafspraken niet waren nagekomen, zette de ver huurder de drie huurders uit de woning. Daarbij ont stond een woordenwisse ling waarbij de Vlissinger een mes pakte en de ver huurder bedreigde. De verhuurder belde daarop 112. De Vlissinger is mee genomen naar Torentijd en kreeg een proces-ver- baal. WAARDE Het verkeerson geluk dat maandagochtend gebeurde op de A58 ter hoogte van Waarde, lijkt het gevolg te zijn van een verkeersruzie. Eén persoon is aangehouden omdat hij er van verdacht wordt het ongeval te hebben veroor zaakt. Het ongeluk gebeurde rond 06.30 uur. Het leverde flinke overlast op voor ove rige weggebruikers. Het verkeer werd over de vluchtstrook geleid. Er ont stond een file van zes kilo meter. Twee voertuigen zijn weggetakeld. Later volgde een spoedreparatie aan de vangrail. ARNEMUIDEN Op de A58 richting Vlissingen is gister ochtend de afrit naar Arne- muiden korte tijd afgeslo ten vanwege bladeren op het wegdek. De rijstrook was grotendeels bedekt met de bladeren door de herfststorm die zondag over Zeeland raasde. De natte bladeren maakten het wegdek glad en zorg den voor een vergrote kans op slippartijen. Het verkeer is geadviseerd om te rijden via Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33