Ik ben boos Energienota 50 euro hoger Supporters vrijuit en anderen veroordeeld 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Zeeuwse dracht onder de hamer Column Wat een week! Waarin de Nederlandse media, ook de PZC, naarstig op zoek gingen naar boze blanke burgers. Want dat zijn degenen die Trump het Witte Huis in heb ben geholpen, was de redenering, en dat zijn degenen die Geert Wil- ders het Torentje in gaan helpen. En wij, de media, hebben dat niet in de gaten. Waarin electoraal onderzoeker Josse de Voogt opdook. Hij legde zijn liniaal over de kaart van Ne derland, en concludeerde dat links van de Ai een politieke veenbrand woedt. Daar, in het zuidwesten, lopen boze witte kiezers massaal over naar de PW. Sociaal-econo misch zijn ze wel links, maar ze willen minder immigratie, staan wantrouwend tegenover de islam en houden de multiculturele sa menleving het liefst buiten de deur. „Het is een politieke zuil die door geen enkele partij wordt be diend", aldus De Voogd. Ik maar denken dat je als partij - links of rechts - voor een bepaald gedachtegoed staat omdat je daar echt in gelooft, en dat dit kiezers dan wel of niet aanspreekt. Maar nee, je moet dus boze burgers be dienen. Ik vind ook dat PvdA- voorzitter Hans Spekman er niet uitziet met zijn slobbertruien, maar als hij morgen een pak aan trekt om meer gezag uit te stralen, zoals De Voogt suggereert, wordt hij pas echt een schertsfiguur. Ik kijk graag naar Pauw en De Wereld Draait Door, maar bij die links-intellectuele elite moeten meer gewone Nederlanders aan tafel, las ik - ook deze week. Krij gen we dan zo'n boze buurman die deskundigen tegenspreekt met het argument 'dat iedereen toch weet dat het zo is'? Dan zet ik de tv wel uit. En o ja, dan hadden we ook nog advocaat Peter Plasman, die een politieke partij wil oprichten voor mensen die niet gaan stemmen. Wat vindt u? Is de PZC ook te links? Te elitair? Ik stel voor dat we ons best blijven doen feiten te checken en gebeurtenissen te dui den die iedereen in Zeeland aan gaan, ontevreden of niet. Dus ook luisteren naar de boze blanke bur ger maar niet onze oren naar hem laten hangen. Anders worden we dé krant voor de niet-lezers. Wat vindt u? Is de PZC ook te links? Te elitair? DESTELLING Vandaag: Ik zou best boer willen zijn Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters fcENK: SYLVANIA HEEFT ÊESCHERMINS MObIS NIKS OVERGELEZEN HOE KAN BAT DAN IK PROBEER ME AL MAANBEN TESEN SYLVANA TE BESCHERMEN Bijeenkomst over kustbebouwing Natste november in dertien jaar The Jane houdt tweesterren EINDHOVEN Gouden Gazelles Netbeheerders als Stedin, Allian- der en Enexis willen hun tarieven komend jaar flink verhogen. Ze hebben toezichthouder ACM een toename van tenminste 15 euro per huishouden voorgesteld, de grootste verhoging in jaren. Oor zaak is de zogenoemde precario- belasting, de lokale taks op onder meer kabels en leidingen. In een poging hun inkomsten te vergro ten, hebben tientallen gemeenten die afgelopen jaren stilletjes inge voerd. Per gemeente gaat het ge middeld om 2 miljoen euro aan opbrengsten. Grote stroom- en watergebrui kers in onder meer industrie en landbouw zijn woedend. Door de hogere belastingen stijgen de ener giekosten van véél bedrijven tot wel 10 procent. Cijfers bevestigen de precario-trend. Hieven 199 ge meenten in 2015 samen nog 154 miljoen euro precario, dit jaar zijn dat al 227 plaatsen die 206 miljoen euro rekenen. Voor 2017 zijn de cij fers niet bekend, aldus het COELO, het Groningse universitaire insti tuut dat onderzoek doet naar de economie en financiën van ge- i VEMW spreekt van een 'perverse prikkel' en dreigt naar de rechter te stappen meenten. Volgens COELO-onder- zoeker Corine Houben is de preca rio voor gemeenten zo aantrekke lijk omdat de netbeheerders het op gelegde bedrag netjes over alle in woners in hun regio moeten verde len. De VEMW spreekt van een 'perverse prikkel' en dreigt naar de rechter te stappen als toezichthou der ACM het voorstel van netbe heerders accepteert. „Deze stijging is in strijd met de wet en Europese regels." De Middelburgse rechtbank vindt dat er onvoldoende bewijs is dat drie supporters van de Duitse voet balclub Schalke 04 zich april vorig jaar daadwerkelijk schuldig maak ten aan vechten met de politie in Renesse. Vier anderen wel. Zij zijn maandag veroordeeld tot celstraf fen van drie, vier of vijf maanden. De zwaarste straf is voor een Duitser die die nacht een agent met een bierpul op zijn hoofd sloeg. Twee Duitsers die agenten sloegen, moeten vier maanden zitten. De lichtste straf is voor een supporter die vocht met de politie. Officier van justitie Rob Ramme- loo eiste twee weken geleden tegen alle zeven mannen celstraffen van negen maanden. Dat deed hij an derhalfjaar geleden ook tegen vier andere Duitsers die destijds via snelrecht werden berecht. Zij kre gen toen vier of vijf maanden cel. De zwaarste straf was toen voor een medewerker van de Duitse justitie. Hem werd het heel zwaar aangere kend dat juist hij meedeed aan de ongeregeldheden in Renesse. Alle vier zijn in hoger beroep gegaan. De elfde april arriveerde in Re nesse een groep van 75 Schalke 04- supporters per bus voor een feestje. Bij het weggaan werd een van hen geprovoceerd door enkele Neder landers. Daarop gaf hij een stomp en werd vervolgens aangehouden. Dat pikten zijn maten niet en ze probeerden hem, en een andere supporter, met veel geweld te ont zetten. Op het moment dat de poli tie, uit lijfsbehoud, het duo liet gaan, stopte het geweld en stapten ze in hun bus. In Breda werd ver volgens een aantal van hen aange houden. Mei 2015 moesten de eerste vier voor de rechtbank verschijnen. Rammeloo stelde mei vorig jaar dat mogelijk veertig van de voetbal fans daadwerkelijk hadden gevoch ten maar dat lang niet iedereen is herkend. GOES Bij Veilinghuis De lager in Goes komt een uitgebreide collec tie Zeeuwse streeksieraden, kle ding en accessoires onder de hamer. Woensdag 23 november worden de streekdrachten met bij behorende sieraden geveild. Een Zuid-Bevelandse kaphoed met rouwlint wordt op 60,- tot 120,- euro geschat. Voor een uitrusting van een vrouw in Axelse dracht met kralen en spelden geldt een richtprijs van 1200,- tot 2400,- euro. Ook de Walcherse dracht is ruim vertegenwoordigd. Verder worden er paeremessen aangebo den. Ook is er veel bloedkoraal te koop. Het mooiste collier, met een Wal- chers sterslot, heeft als richtprijs 5000,- tot 8000,- euro meegekre gen. Er worden ook bloedkoralen armbanden, hangers, en oorbellen aangeboden. dinsdag 22 november 2016 Reageer op pzc.nl Gisteren: Tegenwindfiet- sen verdient Olympische status 424 reacties KOUDEKERKE De PvdA organiseert op 6 december in De Couburg in Koudekerke een bijeen komst over kustbebou wing in Zeeland. Dat thema blijft de gemoede ren bezighouden. Lande lijk is een kunstpact opge steld en in Zeeland wordt gewerkt aan een kustvisie. Tegelijk zijn er tal van bouwplannen waarover mensen ongerust zijn. De bijeenkomst is gratis en begint om 20 uur. Aanmel den via walcherenpvda@ zeelandnet.nl VLISSINGEN November is in Zeeland in dertien jaar niet zo nat ge weest als nu. In Kapelle, de natste plaats van Ne derland, is al 181 millimeter gevallen. Dat meldt Weer- online. Op KNMI weersta tion Vlissingen, waar al sinds 1957 neerslag wordt gemeten, is tot maandag 116 mm gevallen. Alleen in 2013 en 1991 viel tot 21 november meer regen. Normaal valt in de hele maand tussen de 75 en 90 millimeter. ANTWERPEN Het Antwerpse tweester renrestaurant The Jane van de Zeeuwse topkok Sergio Herman blijft ste ken op twee Michelinster- ren. Dat bleek gisteren in Gent waar de Michelin- sterren voor België en Luxemburg werden ge presenteerd. Herman dreef tot eind 2013 drie sterrenrestaurant Oud- Sluis in Sluis. Zijn nieuwe zaak The Jane kreeg met een een Michelinster, ge volgde door een tweede ster vorig jaar. Een derde ster werd mogelijk geacht. Komende donderdag worden de FD Gouden Gazelles uitgereikt aan snelgroeiende bedrijven in Zuid-Nederland. Vorig jaar sleepten onlinemu- ziekzaak Bax-shop uit Goes, aed-specialist Me- disol in Middelburg en vishandel Mike de Houck in Breskens de prijs van het Financieel Dagblad in de wacht. Nederlanders gaan komend jaar 50 euro meer betalen voor gas en licht. Oorzaak: gemeenten zien een zakcentje in het belas ten van leidingen. David Bremmer Rotterdam Drie Duitse supporters zijn door de rechtbank vrijgesproken. Er is onvoldoende bewijs dat ze daadwerkelijk hebben gevoch ten tijdens de rellen in Renesse, april vorig jaar. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2