Gudde bidt voor goede afloop m T 27 FEYENOORD EUROPA LEAGUE ANALYSE De reputatie van de aanhang van Feyenoord is in Europa zo slecht dat de Rotterdamse club voor een haast onmogelijke missie is komen te staan. Directeur Gudde zal slapeloze nachten hebben van Europese uitduels Het lijkt even alsof Eric Gudde de vraag niet goed heeft verstaan. We willen van de algemeen direc teur van Feyenoord weten waar hij meer bevreesd voor is: een for se nederlaag van zijn club, dat het donderdag met een gehavende de fensie opneemt tegen Manchester United? Of is hij meer bevreesd voor mogelijke problemen die ver oorzaakt worden door de Rotter damse aanhang in de stad? Na enige aarzeling zegt Gudde: „Ik sta er zo in: we willen vrijdag in het vliegtuig naar Nederland zitten met een goed resultaat en in de wetenschap dat iedereen zich in en rond het stadion én in de stad goed heeft gedragen." Anders dan: is de algemeen di recteur, die bij een deel van de aanhang van Feyenoord onder vuur ligt, eigenlijk bang dat het ondanks de minutieuze voorberei ding donderdag buiten het sta dion toch mis zal gaan? „Het gaat natuurlijk wel om de toekomst van de club, hè", zegt Gudde. Dat er geen wanklank zal zijn over de bewegingen van de 3100 aanhangers van Feyenoord met een kaartje, daar gaan ze in de Kuip eigenlijk wel vanuit. Maar de 4000 supporters in Manchester zonder wedstrijdkaartje zijn uiter aard een stuk minder beheersbaar door Feyenoord. Forse operatie Toen Eric Gudde en secretaresse Sarith Hazi op 26 augustus in Ne derland uit het vliegtuig stapten nadat ze de loting in Monaco had den bijgewoond, was het al duide lijk: de fanatieke aanhang had al massaal kaartjes aangeschaft voor de uiterst aantrekkelijke uitwed strijd van Feyenoord in Manches ter. „De vliegtuigen waren al vol geboekt, er waren talloze overtoch ten geregeld. We wisten: de 'opera tie Manchester United' zou een he le forse gaan worden. Eentje die ons buitensporig veel energie zou gaan kosten", zegt Gudde. Een nieuw 'Rome-scenario' zou niet alleen het imago van de club ernstige schade toebrengen. Het zou weieens het voorlopig einde van Feyenoord in Europa kunnen betekenen. „Die beelden uit Ro me zijn lang na blijven dreunen", knikt Gudde, die dit seizoen al 21.000 euro overmaakte aan boe tes naar de UEFA. Hij bidt dat de Greater Manches ter Police donderdagavond een makkelijk avondje heeft. Je zou het 'oneerlijk' kun nen noemen. Deze week hoeft er maar één groepje Feyenoord-fans dronken in de verkeerde kebabzaak te belanden, vechtend met wat locals, of de kranten zullen ermee vol staan. En wat te denken van donderdag, wanneer duizenden Feyenoorders zonder wedstrijdkaartje rondhangen in Manchester, tijdens en na de wed strijd. Een veldslag zou een regelrech te ramp betekenen - uiteraard - maar zelfs wanneer écht grote proble men uitblijven, is één knokpartij ge noeg om Twitter te laten ontploffen in een zee van verontwaardiging. Zo slecht is de reputatie van Feye noord in Europa dat de Rotterdamse club voor een haast onmogelijke mis sie is komen te staan. In Sevilla, Rijeka en Istanboel ging het recent uitstekend met het Feyenoord- Legioen, maar het is niet anders: elke goed te bereizen Europese uitwed strijd vormt een nieuwe beproeving. Directeur Eric Gudde zal er onge twijfeld slapeloze nachten van heb ben. Hoe vaak Feyenoord in de afge lopen maanden ook naar Manchester afreisde, compleet met zware ge meente- en politiedelegaties, garan ties zijn er domweg niet. 7.000 men sen zijn, over een periode van drie of vier dagen, onmogelijk allemaal te controleren. Zelfs als het deze week een volks feest wordt, en ook dat valt zeker niet uit te sluiten, dan nóg blijft het op termijn een kwetsbaar verhaal. Feyenoord hoeft komend seizoen maar tegen pakweg Lazio Roma te lo ten en de rapen zijn wéér gaar. Dan begint het hele gestreste circus weer van voren af aan. Missie Manchester Wat kun je de club Feyenoord verwij ten als het deze week - op welke schaal dan ook - misgaat? In de con text van 'De Missie Manchester' zelf vrij weinig. De club deed en doet er veel aan, zoals het dit seizoen ook in Europese thuiswedstrijden al voor extreme maatregelen koos, compleet met lege tribunevakken en torenho ge netten. Maar in een iets breder perspec tief, en over een langere termijn be zien, ligt de verantwoordelijkheids vraag complexer. Natuurlijk is een massale vechtpartij in een pub aan Deansgate niet de schuld van Gudde co, laat staan van al die duizenden goedwillende Feyenoorders, maar dat maakt het niet minder tot het probleem van Feyenoord. Wegkijken of de handen machte loos ten hemel heffen, is geen optie meer. Daarvoor is er in de afgelopen 40 jaar te veel misgegaan, en is er simpelweg te weinig gedaan aan de wortels van het probleem. Te veel wegkijken, te weinig communicatie. Te veel brandje blussen, te weinig lei derschap. Te veel onmacht, te weinig daadkracht, te veel angst. Donker hoekje Feyenoorders van toen en nu, van de aanvoerder tot de stadionspeaker en van de trainer tot de voorzitter, staan altijd gretig vooraan om het Le gioen hardop te roemen als 'het bes te publiek van Nederland'. Maar op de momenten dat het misging, do ken diezelfde mensen te vaak weg in een donker hoekje. De reputatie van Feyenoord is niet alleen een project van de lange adem, het vraagt ook om ballen. Om een mentaliteitsverandering, gedra gen door iedereen binnen de club, van hoog tot laag. Laat 'Manchester' een halte zijn op weg naar nieuwe tij den. Een volksfeest in Engeland is al vast goud waard. dinsdag 22 november 2016 Feyenoord-fans I in februari 2015fci]e iCuRome dé confron tatie met de petitie aangaan, foto epa Manchester De clubleiding van Feyenoord houdt haar hart vast. Het be zoek van de Rotterdamse aan hang aan Manchester voor het Europa League-duel moet vlek keloos verlopen. „Het gaat om de toekomst van de club", stelt Eric Gudde. Mikos Gouka Sjoerd Mossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27